Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Ortalama bir insan vücudunda 37 trilyon civarında hücre bulunmaktadır ve bu hücrelerde günde 2-3 trilyon defa mitoz bölünme gerçekleşmektedir! Bu bölünmelerde sıklıkla hatalar yapılır ve mutasyonlar oluşur. Bu hatalar ve mutasyonlar genellikle düzeltilir; ancak bazıları düzeltme mekanizmalarından kurtulabilir.

Ola ki bu mutasyonlar üreme hücreleri, üreme hücrelerinin üretildiği dokular, zigot veya embriyonun erken evrelerindeki hücrelerinde meydana gelirse, evrimsel anlama sahip olan kalıtsal mutasyonlar haline gelirler. Bu sayede popülasyon içerisinde rastgele çeşitlilik yaratılmış olur.

Birçok mutasyon ani etkili olmadığı için, nesilden nesile aktarılır ve başka mutasyonlarla bir araya geldiklerinde kademeli ve ufak değişimler yaratır. Dolayısıyla evrimsel süreçte evrimin yaşanabilmesi için "doğru zamanda doğru mutasyonun meydana gelmesi"ni beklemeye gerek yoktur. Popülasyon içerisinde çeşitlilik sürekli olarak yaratılır ve sürekli bir gen çeşitliliği bulunur; çevre şartları değiştikçe bu varyasyonlardan bazıları avantajlı konuma geçer, bazıları dezavantajlı...

Buna bağlı olarak avantajlı olanlar daha kolay hayatta kalır ve ürerler. Bu sayede, kendilerini avantajlı kılan o genetik varyasyonları da gelecek nesillere daha fazla aktarıp popülasyonların özellik dağılımlarının nesilden nesile kademeli ve yumuşak bir biçimde değişmesine neden olurlar. İşte bu, evrimin ta kendisidir!

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 2
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/02/2020 23:01:22 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4793

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Tüm hayat dersleri okulda öğrenilmez. Hayat, onları her yerde öğretebilir.”
Lucy Maud Montgomery
Geri Bildirim Gönder