Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Verilen Nefesteki Karbon Monoksit Oranı, Kalp Krizi Nedeniyle Ölüm Riskini Belirlemekte Kullanılabilir!

Sigara İçenlerin Nefeslerindeki Karbon Monoksit Oranlarının Artması, Kalp Krizi Nedeniyle Ölüm Riskini 23 Kata Kadar Artırıyor!

Verilen Nefesteki Karbon Monoksit Oranı, Kalp Krizi Nedeniyle Ölüm Riskini Belirlemekte Kullanılabilir!
3 dakika
1,462
 • Bilim Haberciliği
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 8 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

2022 ESC Kongresinde sunulan bir araştırmada, aşırı sigara içtiği veya duman soluduğu için verilen nefesteki karbon monoksit düzeyi 13 ppm ve üzerine çıkan kişilerde kalp krizi nedeniyle ölüm veya kötü prognoz riskinin 23 kat arttığı keşfedildi! Araştırmacılardan olan Paris Lariboisiere Hastanesi Profesörü Patrick Henry şöyle açıklıyor:

Nefesteki karbon monoksit miktarı sadece kaç tane sigara içtiğinizle değil aynı zamanda nasıl içtiğinizle de doğrudan bağlantılı. Bireyler dumanı içlerine çekebilirler ya da hiç çekmeyebilirler. Sigarayı baştan sona kadar içebilir ya da sigaranın küllükte öylece yanmasına izin verebilirler. Sigaranın nerede içildiği de önemli bir rol oynuyor. Havalandırmasız küçük bir odada sigara içmek, karbon monoksit yoğunluğunu dışarıda içmeye kıyasla arttırıyor.

Sigara yakıldığında; motorlu taşıtların egzozunda, pislikte ve bozuk ocaklarda da bulunan ve oldukça zehirli bir gaz olan karbon monoksit açığa çıkar. Karbon monoksit, kanda oksijenin yerini alabilir ve ölümcül olabilir. Profesör Henry şöyle söylüyor:

Tüm Reklamları Kapat

Kalp krizi gibi akut kardiyak olayı yaşayan hastaların koroner atardamarlarında yeteri kadar oksijen olmaz. Eğer oksijenin bir kısmının yerini karbon monoksit alırsa durumun çok daha fazla ağırlaşacağı hipotezini öne sürdük.

Nisan 2021'de iki hafta boyunca araştırmacılar, araştırmalarını Fransa'daki ICCU hastanesinin 39 yoğun kalp bakım ünitesinde sürdürdüler. Akut kardiyak olaylar nedeniyle birbiri ardına hastaneye yatan yetişkinlerin, iki saat içinde ekspiratuar karbon monoksiti ölçüldü. Toplamda 1,379 hastadan veri toplandı. Hastaların %70'i erkekti, yaş ortalamaları ise 63'tü. Hastaların 720'si (%52) akut koroner sendromu, 186'sı (%13) akut kalp yetmezliği ve 473'ü (%34) başka akut kardiyak rahatsızlıkları sebebiyle hastaneye yatırılmıştı. Araştırmanın yapıldığı ICCU hastanesinde ortalama yatış süresi 5 gündü.

Hastalara sigara içme durumları soruldu. Hastaların üçte biri (%33) sigara içmiyordu. Geriye kalanların %39'u eski içici, %27'si ise aktif içiciydi. Sigara içmeyenlerle eski içicilerin karbon monoksit düzeyleri benzerdi (sırasıyla ortalama 3.6 ve 3.3 ppm, p=0.12). Aktif içicilerde ise bu düzey çok daha yüksekti (ortalama 9.9 ppm; p<0.001).

Tüm Reklamları Kapat

Araştırmacılar karbon monoksit düzeyi ile hastane içi yaşanan ölüm, resusite edilmiş kalp durması veya kardiyojenik şok gibi majör advers olayların birincil sonuçları arasındaki ilişkiyi analiz ettiler. Hastaların 58'i (%4.2) hastanedeyken bir majör advers olayı yaşadı. Karbon monoksit düzeyi, birim ppm başına 1.14 olasılık oranıyla, aktif içicilerdeki majör advers olayları ile önemli ölçüde bağlantılıydı. Yani karbon monoksitteki her bir ppm artışı için olayın gerçekleşme olasılığı da %14 artıyordu.

Araştırmacılar; 13 ppm'i, daha kötü bir prognozun tahmini için ideal alt sınır olarak belirlediler. Aradaki ilişkiyi etkileyebilecek yaş, cinsiyet, diyabet, sigara içme durumu, kardiyovasküler hastalık geçmişi, kronik böbrek rahatsızlığı, kanser geçmişi ve hastaneye yatış nedenleri gibi faktörleri belirleyip karbon monoksit düzeyi 13 ppm'in üstü ve altında olanları karşılaştırdılar.

Karbon monoksit düzeyleri 13 ppm'in üstünde olan içicilerde majör advers olay olasılığının 23 kat daha fazla olduğunu tespit ettiler. Karbon monoksit düzeyi 13 ppm veya altı olan sigara kullanıcılarında ise majör advers olay oranları, sigara içmeyen ya da eskiden içenlerle benzerdi (p=0.65). Sigara içenlerin neredeyse beşte biri (%19), 13 ppm üzerinde karbon monoksit düzeyine sahipken bu oran hiç sigara içmeyen veya eskiden içenlerde %2'den daha azdı. Profesör Henry şöyle açıklıyor:

Çalışmamız, sigara kullanan biri akut kardiyak olayından hastaneye kaldırıldığında gerçekleşen daha kötü bir prognozun, 13 ppm üzeri karbon monoksit düzeyiyle ilişkili olduğunu gösteriyor. Ayrıca advers olayların öngörülmesinde karbon monoksit düzeyinin sigara içme durumuna göre çok daha etkili olduğunu fark ettik. Bulgularımıza göre, prognozlarını daha iyi değerlendirmek için kalp hastalarının ekshale karbon monoksit düzeyleri ölçülebilir. Karbon monoksit zehirlenmesi, kandaki zararlı miktarı anında azaltacak yüksek akımlı oksijen ile tedavi edilebilir. Karbon monoksit düzeyleri 13 ppm'in üstünde olan sigara kullanıcılarının kalp krizinden sonraki durumlarını bu tedavinin iyileştirip iyileştirmeyeceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.
Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
34
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 9
 • Bilim Budur! 4
 • Tebrikler! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 08/06/2023 22:20:35 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12423

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Elektrik
Beslenme Bilimi
Eşeyli Üreme
Okyanus
Retrovirüs
Yakınsak Evrim
Bitki
Viral Enfeksiyon
Hayatta Kalma
Astrofizik
Eğilim
Oyun
Zooloji
Newton
Ara Geçiş Türleri
Taklit
Viral
Önlem
Ecza
Ağız Sağlığı
Kurt
Diş Sorunları
Zehir
Mavi
Ağaç
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Dizleriniz Neden Gıcırdıyor?
Dizleriniz Neden Gıcırdıyor?
Elektriği Dokunduğunuz Yere Yönlendiren Küre Nasıl Çalışıyor?
Elektriği Dokunduğunuz Yere Yönlendiren Küre Nasıl Çalışıyor?
Bilgisayar, 1 ve 0'ın Ne Olduğunu Nereden Biliyor?
Bilgisayar, 1 ve 0'ın Ne Olduğunu Nereden Biliyor?
Apollo 11: Astronotları Ölümle Burun Buruna Getiren Hata Nasıl Düzeltildi?
Apollo 11: Astronotları Ölümle Burun Buruna Getiren Hata Nasıl Düzeltildi?
James Webb Uzay Teleskobu'nun İlk Fotoğrafı Neler Gösteriyor?
James Webb Uzay Teleskobu'nun İlk Fotoğrafı Neler Gösteriyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Küçükkıvanç, et al. Verilen Nefesteki Karbon Monoksit Oranı, Kalp Krizi Nedeniyle Ölüm Riskini Belirlemekte Kullanılabilir!. (17 Eylül 2022). Alındığı Tarih: 8 Haziran 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12423
Küçükkıvanç, S., Bakırcı, Ç. M. (2022, September 17). Verilen Nefesteki Karbon Monoksit Oranı, Kalp Krizi Nedeniyle Ölüm Riskini Belirlemekte Kullanılabilir!. Evrim Ağacı. Retrieved June 08, 2023. from https://evrimagaci.org/s/12423
S. Küçükkıvanç, et al. “Verilen Nefesteki Karbon Monoksit Oranı, Kalp Krizi Nedeniyle Ölüm Riskini Belirlemekte Kullanılabilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 17 Sep. 2022, https://evrimagaci.org/s/12423.
Küçükkıvanç, Sena. Bakırcı, Çağrı Mert. “Verilen Nefesteki Karbon Monoksit Oranı, Kalp Krizi Nedeniyle Ölüm Riskini Belirlemekte Kullanılabilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, September 17, 2022. https://evrimagaci.org/s/12423.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close