Tüm Karasal Buz Eridiğinde, İstanbul Yok Olacak!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Çoğu zaman Küresel İklim Değişimi ile ilgili veriler ABD için hazırlandığı için (örneğin "Kaliforniya'nın nasıl etkileneceği" üzerinde durulduğu için), Türkiye halkı bunun ne kadar tehlikeli olduğunu anlamakta güçlük çekmektedir. Bunu şöyle izah edelim: Eğer ki iklim değişiminin etkileri bilimin ve simülasyonların gösterdiği kadar şiddetli olursa, başta İstanbul olmak üzere kıyı şehirlerimizin birçoğu kısmen ya da tamamen haritadan silinecektir! Adana'nın güneyinin büyük bir kısmı, Antalya'nın güney şeridi; İzmir, Aydın ve Muğla'nın kıyı şeridinin önemli bir bölümü, Samsun'un doğusu ve Ordu'nun batısındaki kıyılar, Edirne ve Tekirdağ'ın güneyi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kuzey burnunun neredeyse tamamı yok olacaktır! 

Özenle hazırlanan bilgisayar simülasyonları, Dünya'daki su döngüsünü ve karasal buzulların miktarını hesaba katarak, bu karasal buzulların erimesiyle birlikte okyanus ve deniz seviyelerinin ne kadar yükseleceğini hesaplamakta ve görselleştirmektedirler. Bu görseller, son derece bilgilendirici haritalara çevrilerek, Küresel İklim Değişimi'nin ne kadar ölümcül olacağını halka anlatmakta kullanılmaktadır. 

Buna rağmen bazı insanlar, iklim değişikliğinin "insan kaynaklı olmadığı" veya "son derece doğal olduğu" gibi yalanlara kanarak, bunları yaymayı sürdürmektedir. Bunu tartışmayacağız bile, eldeki bütün güvenilir bilimsel veriler net bir şekilde insanın da sürecin bir parçası olduğu, son derece ölümcül sonuçları daha şimdiden hissedilmeye başlanan küresel bir iklim değişimine işaret etmektedir. Bunun "doğal" ya da "yapay" olması konudan bağımsızdır. Konu, bunun bizi nasıl etkileyeceğidir.

Ya bu tehdidi şimdi durduracağız ya da hep birlikte tehlikeler içerisinde boğulacağız.

 

Kaynak: NatGeo

Kuş Gribinin Evrimi Hızla Devam Ediyor!

Bitkilerle Konuşmak ve Yabani Bitki

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim