Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Tip 2 Diyabeti, Sadece Beyin Kimyasını Kullanarak, Kilo Vermeksizin Yönetmek Mümkün Olabilir!

Tip 2 Diyabeti, Sadece Beyin Kimyasını Kullanarak, Kilo Vermeksizin Yönetmek Mümkün Olabilir!
2 dakika
2,564
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 2 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Tip 2 diyabetin yönetilmesi, tipik olarak kilo vermeyi, egzersiz yapmayı ve ilaç tedavilerini içerir. Ama Dr. Makato Fukuda ve Baylor Tıp Üniversitesi'nden çalışma arkadaşlarının yaptığı yeni bir araştırma, tip 2 diyabetin beyin aracılığı ile kontrol edilebilen yeni bir yolu olduğunu gösteriyor.

Araştırmacılar beynin küçük bir bölgesinde, vücut ağırlığınızı etkilemeden vücudunuzun glikoz dengesini ayarlayabilecek bir mekanizma keşfetti. Bu da keşfedilen mekanizmanın değiştirilmesinin ve düzenlenmesinin kan şekeri seviyesinin sürekli sağlıklı aralıkta kalmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor. Araştırma ile ilgili olarak Baylor Tıp Üniversitesi Pediatrik-Beslenme Bölümü'nde yardımcı profesör olan Fukuda şöyle diyor:

Giderek artan kanıtlar gösteriyor ki kan şekeri seviyesini düzenleyebilen beyin, henüz gerçekleştirilememiş tedaviler için umut verici bir hedef. Bu araştırmalara bağlı kalınarak ileride gerçekleştirilecekler, beynin antidiyabetik etkisi ile bağdaşabilecek ve moleküler düzeyde hedefleri ilaçla tedavi edebilecek çalışmalara yoğun ilgi doğuracaktır.

Beyinden Bütün Vücudun Glikoz Dengesini Düzenlemek

Araştırmalar beynin hipotalamus bölgesinde bulunan ve hipotalamusun ventromedial çekirdeği (VMH) olarak bilinen küçük bir bölgenin, glikoza duyarlı sinir hücreleri içerdiğini ve bu hücrelerin periferal dokulardaki glikoz metabolizmasını düzenleyebildiğini gösteriyor. Dr. Fukada şöyle devam ediyor:

Tüm Reklamları Kapat

VMH nöronlarının glikoz düzenleme mekanizmasında kritik birer aracı oldukları düşünülüyordu. Ancak yine de VMH nöronlarının vücudun şeker düzeyini nasıl düzenlediği tam anlamıyla bilinmiyordu. Bu çalışmada biz VMH'nin içindeki moleküler yolakları ve aşırı beslenme ile ilgili hastalıklara aracılık eden Rap1 enzimini belirlemiş olduk.

Bu çalışmada araştırmacılar yüksek yağlı diyet ile ilişkilendirilmiş obeziteli ve diyabetli fareler ile çalıştılar. Bu farelerden hiçbirinde Rap1 enzimi özellikle aktifleştirilmemişti ya da elemine edilmemişti. Araştırmacılar, hipotalamustaki Rap1 enziminin aktifleşmesinin aşırı derecede yüksek kan şekerine ya da hiperglisemiye neden olduğunu keşfettiler. Bu da hipotalamik Rap1 enziminin genetik olarak çıkarılmasının obezitedeki hiperglisemiyi azaltacağını gösterir. Dr. Fukada:

İlginç olarak, vücuttaki kan şekeri değişiklikleri vücut ağırlığından bağımsız olarak tamamen Rap1 aktivitesi sonucu gözlemlendi. Bizim Rap1'e dair buluşlarımız, Rap1'in sinyalizasyonunu hedef alan ve beynin antidiyabetik etkileri ile glikoz dengesini arttırmayı amaçlayan müdahalelerin doğruluğunu kanıtlar nitelikte.

Yaşa, cinsiyete ya da diyete bağlı olmaksızın vücut ağırlığında hiçbir etkisi olmasa da Rap1 eksikliği kan glikozu ve insülin seviyesini düşürmekte ve glikoz ile insülin toleransını iyileştirmektedir. Son olarak Dr. Fukada şunları söylemektedir:

Eğer kilo alırsak kan şekerimizin dengesiz olduğunu görürüz. İşte bu yüzden obez insanların diyabetleri de vardır. Fakat biz diyabetli fareler üzerinde yaptığımız bu çalışmada hipotalamustaki Rap1 aktivitesini değiştirerek kan glikozunu kontrol edebileceğimizi gördük. Tabii ki daha yapılacak çok şey var, ama bizim buluşlarımız ileride obez insanların kilolarını değiştirmeden kan şekerleri kontrol edebileceğimizi gösteriyor.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
11
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Umut Verici! 4
 • Tebrikler! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Daily | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/04/2024 17:44:51 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10652

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Mikoloji
Primatlar
Fare
Tahmin
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Etimoloji
Ekosistem
Çekirdek
Alkol
Embriyo
Veri
Algı
Afrika
İletişim
Bitkiler
Işık Yılı
Diş Sorunları
Kurbağa
Ayak
Bilişsel
Gen
Mucize
Beyin
Karbon
Seçilim
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
B. C. o. Medicine, et al. Tip 2 Diyabeti, Sadece Beyin Kimyasını Kullanarak, Kilo Vermeksizin Yönetmek Mümkün Olabilir!. (30 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 19 Nisan 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10652
Medicine, B. C. o., Çolak, C., Bakırcı, Ç. M. (2021, June 30). Tip 2 Diyabeti, Sadece Beyin Kimyasını Kullanarak, Kilo Vermeksizin Yönetmek Mümkün Olabilir!. Evrim Ağacı. Retrieved April 19, 2024. from https://evrimagaci.org/s/10652
B. C. o. Medicine, et al. “Tip 2 Diyabeti, Sadece Beyin Kimyasını Kullanarak, Kilo Vermeksizin Yönetmek Mümkün Olabilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Canberk Çolak, Evrim Ağacı, 30 Jun. 2021, https://evrimagaci.org/s/10652.
Medicine, Baylor College of. Çolak, Canberk. Bakırcı, Çağrı Mert. “Tip 2 Diyabeti, Sadece Beyin Kimyasını Kullanarak, Kilo Vermeksizin Yönetmek Mümkün Olabilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Canberk Çolak. Evrim Ağacı, June 30, 2021. https://evrimagaci.org/s/10652.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close