Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Denisovanlar hakkında şu ana kadar bildiklerimiz sadece bir kaç parmak kemiği ve diş buluntusundan elde edildi. Bu fosil kalıntıları hariç henüz bu gruba (ya da türe) ait hiçbir bulguya rastlamamıştık. Fakat Tibet Platosu'nda Xiahe bölgesinde bulunan yarım alt çene kemiği, bu gruba ait olduğu belirlenmiş en önemli örneklerden biri olarak literatüre geçti.

Analizler bu kemiğin 160 bin yıl önce yaşamış olan bir bireye ait olduğunu gösteriyor.

Bulunan Denisovan çene kemiğinin orijinalinin (c) ve rekonstrüksyonunun (a,b,c,d) farklı açılardan görüntüsü
Bulunan Denisovan çene kemiğinin orijinalinin (c) ve rekonstrüksyonunun (a,b,c,d) farklı açılardan görüntüsü
(Chen et al. 2019)

Buluntunun Tibet Platosu'undan gelmesi Altay bölgesi dışında bulunmuş tek Denisovan örneği olması açısından da önemli. Bu bölgenin deniz seviyesinden oldukça yüksek olması, bu insan grubunun bölgeye adapte olmuş olması gerektiğini gösteriyor. Ayrıca daha önce yapılan genetik çalışmalar, Tibetlilerin bu çevreye adaptasyonunda yararlı olan genleri Denisovanlardan miras aldığı da saptanmıştı.

Geometrik morfometri analizleri, Xiahe bireyinin Homo erectus'lar ile Orta Pleistosen Homo türleri arasında bir yere konumlandığını gösteriyor. Ancak dental açıya bakıldığında Homo erectus bireylerinden uzaklaştığı görünüyor. Aslında temel olarak döneminin Homo türlerine benzer özelliklere sahip diyebiliriz.

Geometrik morfometri analizinin sonuçlarını gösteren grafik. Xiahe bireyi kırmızı yıldızla gösterilirken, Üst Paleolitik ve Holosen Homo sapiens açık mavi, erken Homo sapiens koyu mavi, Neandertaller pembe, Homo erectus yeşil ve diğer Orta Pleistosen fosil homininler turuncu kare ile gösteriliyor.
Geometrik morfometri analizinin sonuçlarını gösteren grafik. Xiahe bireyi kırmızı yıldızla gösterilirken, Üst Paleolitik ve Holosen Homo sapiens açık mavi, erken Homo sapiens koyu mavi, Neandertaller pembe, Homo erectus yeşil ve diğer Orta Pleistosen fosil homininler turuncu kare ile gösteriliyor.
(Chen et al. 2019)

Buluntu 160 bin yıl öncesine ait olduğu için, DNA elde etmek oldukça zor. Araştırıcılar, DNA elde edilemediği için uzun süre korunabilen proteinlerin analizleri yaparak kemiğin hangi türe mensup olduğunu göstermeye çalıştılar. Sonuçlar ise Xiahe bireyinin Denisovan olduğunu doğrular nitelikte.

Protein analizleri sonucu çizilen evrim ağacı.
Protein analizleri sonucu çizilen evrim ağacı.
(Chen et al. 2019)

Bu buluntunun Denisovan bir bireye ait olması ve ayrıca dönemin homininlerine yakınlık göstermesi, daha önce bulduğumuz ve genetiğini bilmediğimiz birçok fosilin de Denisovan olabilme olasılığını ortaya çıkarıyor.

Henüz elimizde sadece 1 tam Denisovan genomu bulunuyor. Bu nedenle bu grubun genetik çeşitliliğini anlamaya yeni yeni başlamaktayız. Gelecekte bulmamız olası olan Denisovanlara ait her buluntu bu hakkında çok az bilgi sahibi olduğumuz insan grubunu anlamamızda oldukça büyük bir öneme sahip olacaktır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 9
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 3
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/03/2020 22:16:09 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7797

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ölüm bir mühendislik problemidir.”
Bart Kosko
Geri Bildirim Gönder