Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Telefonunuzu Sıklıkla Kontrol Etmek, Vücudunuza ve Zihninize Zarar Verebilir!

Telefonunuzu Sıklıkla Kontrol Etmek, Vücudunuza ve Zihninize Zarar Verebilir!
2 dakika
851
Tüm Reklamları Kapat

Bilim insanları, akıllı telefonlar olarak bilinen küçük bilgisayarların sürekli ceplerimizde bulunmasının muhtemel olumsuzluklarını hâlâ çözmeye çalışıyorlar, fakat şimdiye kadar yapılan araştırmalar, bu cihazların hem duruşumuz hem de ruh halimiz üzerine uzun vadeli zararlı etkilerinin olduğunu öne sürüyor.

Sorun, telefonunuzu düzenli olarak göz seviyesinde tutmuyorsanız, bir telefona bakmanın genellikle eğilip aşağı bakmayı gerektirmesidir. Bu durum, boynumuza yaklaşık 27 kg fazladan ağırlık koyuyor olduğumuz anlamına gelir. Böyle olunca, araştırmacılar telefonlarımıza bakarken edindiğimiz duruşun, depresyondan muzdarip insanların duruşuna benzer olduğunu buldular. Mutsuz halde olup gözlerini ayaklarına diken insanlar ile sadece Twitter'da gezinenler arasındaki farkı söylemek zor olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

The New York Times'dan Amy Cuddy'nin bildirdiği üzere, insanların duruşu, olumsuz duygusal durumları yansıttığı gibi onlara sebep olabilir de. 2015'in başlarında yayınlanan bir çalışma, insanların kambur durmaya zorlandıklarında, bunun ruh hali ve özsaygı üzerine olumsuz bir etkisinin olduğunu ortaya koymuştu. Bir başka rapor ise, kambur durmanın bazı hafıza kayıplarına sebep olabildiğini, fakat dik durmanın daha fazla bilgiyi hatırlamamıza yardımcı olduğunu göstermişti. Bu, doğru duruşu hedeflemek için bir diğer iyi sebep. 

Dahası, Cuddy ve Harvard Üniversitesinden iş arkadaşları tarafından yapılan hızlı bir test, daha ufak cihazlar kullanan (ve daha fazla eğilmek zorunda kalan) insanların kendine daha az güvendiğini bulmuştu. Bunların hepsi, hem vücutlarımızdaki baskı, hem de zihinsel sonuçların eşlik ettiği akıllı telefon kullanımının sahip olabileceği zararlı etkilere dikkat çekiyor. Cuddy şu şekilde yazıyor: 

Tüm Reklamları Kapat

Çoğumuz üretkenliğimizi ve verimimizi artırmak için günde birkaç saat akıllı telefon kullanırız. Fakat ne gariptir ki, bu nesnelerle kısa zamanlı bile olsa etkileşime girmek, tam tersi sonuçlara sebep olabilir ve kendimize güvenimizi azaltarak üretkenliğimizi sarsabilir. Fiziksel duruşunuz, psikolojik duruşunuzu şekillendirir ve bu da daha iyi bir ruh hali ve daha fazla özgüvenin anahtarı olabilir.

Cuddy, eğer yapabiliyorsak küçük ekranlar üzerine eğilme alışkanlığından kaçınmamızı ve mümkün olduğunca daha büyük cihazlar kullanmamızı öneriyor. Ayrıca sırt, omuz ve boyun kaslarını esneten bir dizi hareketi düzenli olarak yapmak da iyi bir fikir olabilir.

Bilim insanları akıllı telefon kullanımının uzun dönemli etkilerini hâlâ araştırıyorlar (iPhone'un 2007 yılına kadar çıkmadığını unutmayın) fakat zaten bu küçük marifet kutularının pek çok faydaya sahip olduğu kadar muhtemel sağlık tehlikelerinin de bulunduğunun bir hayli kanıtı mevcut. Belki de ense ve boyunlarımız üzerindeki yükü kurtarmadan önce artırılmış gerçeklik gözlüklerinin yaygın hale gelmesini beklemek zorunda olacağız.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Alert | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 18/04/2024 11:31:25 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4103

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Entropi
Karbondioksit
Sars
Yas
Doğa
Karbon
Diş Hekimliği
Tarım
Dalga
Epistemik
Mitler
Hormon
Hominidae
İyi
Eğitim
Astrofizik
Işık
Evrimsel Biyoloji
Dişler
Uydu
Küresel Isınma
Su
Gebelik
Teyit
Müfredat
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
D. Nield, et al. Telefonunuzu Sıklıkla Kontrol Etmek, Vücudunuza ve Zihninize Zarar Verebilir!. (8 Ocak 2016). Alındığı Tarih: 18 Nisan 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/4103
Nield, D., Zaloğlu, O., Bakırcı, Ç. M. (2016, January 08). Telefonunuzu Sıklıkla Kontrol Etmek, Vücudunuza ve Zihninize Zarar Verebilir!. Evrim Ağacı. Retrieved April 18, 2024. from https://evrimagaci.org/s/4103
D. Nield, et al. “Telefonunuzu Sıklıkla Kontrol Etmek, Vücudunuza ve Zihninize Zarar Verebilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Ozan Zaloğlu, Evrim Ağacı, 08 Jan. 2016, https://evrimagaci.org/s/4103.
Nield, David. Zaloğlu, Ozan. Bakırcı, Çağrı Mert. “Telefonunuzu Sıklıkla Kontrol Etmek, Vücudunuza ve Zihninize Zarar Verebilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Ozan Zaloğlu. Evrim Ağacı, January 08, 2016. https://evrimagaci.org/s/4103.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close