Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Telefonunuzu Sıklıkla Kontrol Etmek, Vücudunuza ve Zihninize Zarar Verebilir!

Telefonunuzu Sıklıkla Kontrol Etmek, Vücudunuza ve Zihninize Zarar Verebilir!
Reklamı Kapat

Bu yazı, Science Alert isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bilim insanları, akıllı telefonlar olarak bilinen küçük bilgisayarların sürekli ceplerimizde bulunmasının muhtemel olumsuzluklarını hâlâ çözmeye çalışıyorlar, fakat şimdiye kadar yapılan araştırmalar, bu cihazların hem duruşumuz hem de ruh halimiz üzerine uzun vadeli zararlı etkilerinin olduğunu öne sürüyor.

Sorun, telefonunuzu düzenli olarak göz seviyesinde tutmuyorsanız, bir telefona bakmanın genellikle eğilip aşağı bakmayı gerektirmesidir. Bu durum, boynumuza yaklaşık 27 kg fazladan ağırlık koyuyor olduğumuz anlamına gelir. Böyle olunca, araştırmacılar telefonlarımıza bakarken edindiğimiz duruşun, depresyondan mustarip insanların duruşuna benzer olduğunu buldular. Mutsuz halde olup gözlerini ayaklarına diken insanlar ile sadece Twitter'da gezinenler arasındaki farkı söylemek zor olabilir.

The New York Times'dan Amy Cuddy'nin bildirdiği üzere, insanların duruşu, olumsuz duygusal durumları yansıttığı gibi onlara sebep olabilir de. 2015'in başlarında yayınlanan bir çalışma, insanların kambur durmaya zorlandıklarında, bunun ruh hali ve özsaygı üzerine olumsuz bir etkisinin olduğunu ortaya koymuştu. Bir başka rapor ise, kambur durmanın bazı hafıza kayıplarına sebep olabildiğini, fakat dik durmanın daha fazla bilgiyi hatırlamamıza yardımcı olduğunu göstermişti. Bu, doğru duruşu hedeflemek için bir diğer iyi sebep. 

Dahası, Cuddy ve Harvard Üniversitesinden iş arkadaşları tarafından yapılan hızlı bir test, daha ufak cihazlar kullanan (ve daha fazla eğilmek zorunda kalan) insanların kendine daha az güvendiğini bulmuştu. Bunların hepsi, hem vücutlarımızdaki baskı, hem de zihinsel sonuçların eşlik ettiği akıllı telefon kullanımının sahip olabileceği zararlı etkilere dikkat çekiyor. Cuddy şu şekilde yazıyor: 

Çoğumuz üretkenliğimizi ve verimimizi artırmak için günde birkaç saat akıllı telefon kullanırız. Fakat ne gariptir ki, bu nesnelerle kısa zamanlı bile olsa etkileşime girmek, tam tersi sonuçlara sebep olabilir ve kendimize güvenimizi azaltarak üretkenliğimizi sarsabilir. Fiziksel duruşunuz, psikolojik duruşunuzu şekillendirir ve bu da daha iyi bir ruh hali ve daha fazla özgüvenin anahtarı olabilir.

Cuddy, eğer yapabiliyorsak küçük ekranlar üzerine eğilme alışkanlığından kaçınmamızı ve mümkün olduğunca daha büyük cihazlar kullanmamızı öneriyor. Ayrıca sırt, omuz ve boyun kaslarını esneten bir dizi hareketi düzenli olarak yapmak da iyi bir fikir olabilir.

Bilim insanları akıllı telefon kullanımının uzun dönemli etkilerini hâlâ araştırıyorlar (iPhone'un 2007 yılına kadar çıkmadığını unutmayın) fakat zaten bu küçük marifet kutularının pek çok faydaya sahip olduğu kadar muhtemel sağlık tehlikelerinin de bulunduğunun bir hayli kanıtı mevcut. Belki de ense ve boyunlarımız üzerindeki yükü kurtarmadan önce artırılmış gerçeklik gözlüklerinin yaygın hale gelmesini beklemek zorunda olacağız.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Alert | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/09/2020 23:55:54 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4103

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Gelişim
Arı
Atom
Yavru
Parazit
Zaman
Besin Değeri
Diş Hekimliği
Albert Einstein
Deizm
Maymun
Transkripsiyon
Bilinç
Sinir Sistemi
Lgbt
Sağlık
Toplum
Hominid
Maske Takmak
Doğru
Bilim İnsanı
Elektrik
Oksijen
Koronavirüs
Uzay Görevleri
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sorgulanamayan cevaplardansa, cevaplanamayan soruları tercih ederim.”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder