Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Telefon ve Tablet Gibi Cihazlardan Gelen Mavi Işık, Yaşlanma Sürecini Hızlandırabilir!

Telefon ve Tablet Gibi Cihazlardan Gelen Mavi Işık, Yaşlanma Sürecini Hızlandırabilir!
2 dakika
1,105
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 11 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Önceden yapılmış çalışmalarda çok fazla ekran kullanımı, obezite ve psikolojik sorunlarla zaten ilişkilendirilmişti. Şimdi yeni bir çalışma, başka bir problemi daha tespit etti: Sirke sinekleri üzerinde yapılan çalışma, cihazlardan yayılan mavi ışığın temel hücresel işlevlerimizi etkileyebileceğini öne sürüyor. Frontiers in Aging dergisinde yayımlanan çalışmayı yürüten, Oregon State Üniversitesi Bütünleyici Biyoloji bölümü profesörü Dr. Jadwiga Giebultowicz şöyle açıklıyor: [1]

Televizyon, laptop ve telefonlar gibi her gün kullandığımız cihazlardan aşırı mavi ışığa maruz kalmanın zararlı etkileri olabilir. Cilt ve yağ hücrelerinden duyu nöronlarına kadar vücudumuzda çeşitli sayıda hücreye zarar verebilir. Mavi ışığa maruz kalan sirke sineklerinde, hücrelerin düzgünce çalışabilmesi için gerekli kimyasallar olan belirli metabolitlerin düzeylerinin değiştiğini gösteren ilk çalışma bu. Çalışmamız, aşırı mavi ışıktan kaçınmanın etkili bir yaşlanma karşıtı yöntem olduğunu ortaya koyuyor.

Işıkları Kapayın!

Oregon State Üniversitesindeki araştırmacılar, daha önce, ışığa maruz kalan sirke sineklerinin stres koruyucu genleri "aktive ettiğini" ve sürekli karanlıkta tutulanların daha uzun yaşadığını ortaya koymuştu. Giebultowicz şöyle açıklıyor:

Tüm Reklamları Kapat

Yüksek enerjili mavi ışığın neden sirke sineklerinde yaşlanmayı hızlandırmadan sorumlu olduğunu anlamak istedik. Bu yüzden iki hafta boyunca mavi ışığa maruz kalan sirke sinekleri ile tamamen karanlıkta tutulanların metabolit düzeylerini karşılaştırdık.

Mavi ışığa maruz kalma, araştırmacıların sinek kafalarının hücrelerinde ölçtüğü metabolit düzeylerinde önemli farklılıklara yol açtı. Araştırmacılar özellikle, metabolit süksinat düzeyleri artarken glutamat düzeylerinin azaldığını buldular. Giebultowicz şöyle söylüyor:

Süksinat, her bir hücrenin işlevi ve büyümesi için yakıt üretmede çok önemli. Mavi ışığa maruz kalındıktan sonra yüksek düzeylerde süksinat, pompada benzin olmasına rağmen arabaya girmemesine benzetilebilir. Bir diğer endişelendirici bulgu da glutamat gibi nöronların iletişiminden sorumlu molekül düzeylerinin mavi ışığa maruz kaldıktan sonra azalması.

Yaşlanmayı Hızlandırma!

Araştırmacılar tarafından kaydedilen değişimler, hücrelerin yetersiz düzeyde çalıştığını ve bunun da erken ölüme yol açabileceğini gösteriyor. Ayrıca mavi ışığın yaşlandırmayı hızlandırdığına dair diğer araştırmalar tarafından elde edilen önceki bulguları da açıklıyorlar. Giebultowicz şöyle açıklıyor:

LED'ler; telefon, laptop ve televizyon gibi cihazların ekranında ve ortam ışıklandırılmasında en çok kullanılan aydınlatma oldu. Dolayısıyla gelişmiş topluluklardaki insanlar, uyanık oldukları saaterin çoğunda LED ışıklandırmasıyla mavi ışığa maruz kalıyorlar. Sinekler ve insanların hücrelerindeki sinyal kimyasalları aynıdır. Bu yüzden mavi ışığın olumsuz etkilerinin insanlarda da görülme ihtimali var.

Gelecekte yapılacak olan çalışmalar, doğrudan insan hücreleri üzerinde çalışmayı hedefliyor. Giebultowicz şunları ekliyor:

Sinekler üzerinde oldukça güçlü bir mavi ışık kullandık. İnsanların maruz kaldığı ışık daha az yoğun. Bu yüzden zarar, aşırı belirgin olmayabilir. Bu çalışmanın sonuçları, insan hücrelerini içeren gelecek araştırmalar yapmamız gerektiğini gösteriyor. Böylece, insan hücrelerinin mavi ışığa aşırı maruz kalmaya tepki olarak enerji üretiminde yer alan metabolitlerde benzer değişiklikleri ne ölçüde gösterebileceğini belirleyebiliriz.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
35
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 12
 • Korkutucu! 8
 • İnanılmaz 4
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Muhteşem! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Üzücü! 2
 • Grrr... *@$# 2
 • İğrenç! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ J. Yang, et al. (2022). Chronic Blue Light Leads To Accelerated Aging In Drosophila By Impairing Energy Metabolism And Neurotransmitter Levels. Frontiers in Aging. doi: 10.3389/fragi.2022.983373. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/09/2023 15:51:38 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12500

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Uygulama
Böcek
Coronavirus
Hava
Evrim Kuramı
Kimyasal
Gezegen
Tıp
Maske
Hominid
Mavi
Nükleik Asit
Arkeoloji
Astrobiyoloji
Diş
Adaptasyon
Isı
Kanser Tedavisi
Kuyruksuz Maymun
Mucize
Stres
Meteor
Saç
Kafatası
Canlılık
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Evinizde Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (CERN) İnşa Edin!
Evinizde Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (CERN) İnşa Edin!
Aynalar, Kuantum Evrene Açılan Bir Portal mı?
Aynalar, Kuantum Evrene Açılan Bir Portal mı?
BEST OF EVRİM AĞACI SHORTS 2022 🎉
BEST OF EVRİM AĞACI SHORTS 2022 🎉
Şeker İnsanı Hiperaktif Yapar mı?
Şeker İnsanı Hiperaktif Yapar mı?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Küçükkıvanç, et al. Telefon ve Tablet Gibi Cihazlardan Gelen Mavi Işık, Yaşlanma Sürecini Hızlandırabilir!. (28 Eylül 2022). Alındığı Tarih: 26 Eylül 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12500
Küçükkıvanç, S., Bakırcı, Ç. M. (2022, September 28). Telefon ve Tablet Gibi Cihazlardan Gelen Mavi Işık, Yaşlanma Sürecini Hızlandırabilir!. Evrim Ağacı. Retrieved September 26, 2023. from https://evrimagaci.org/s/12500
S. Küçükkıvanç, et al. “Telefon ve Tablet Gibi Cihazlardan Gelen Mavi Işık, Yaşlanma Sürecini Hızlandırabilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 28 Sep. 2022, https://evrimagaci.org/s/12500.
Küçükkıvanç, Sena. Bakırcı, Çağrı Mert. “Telefon ve Tablet Gibi Cihazlardan Gelen Mavi Işık, Yaşlanma Sürecini Hızlandırabilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, September 28, 2022. https://evrimagaci.org/s/12500.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close