Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Burada gördüğünüz fotoğrafı birçok kişi çilekli dondurma olduğunu sanmıştır. Nadiren birkaç insan da pembe renginde olan bir yılana benzetmiştir. Ancak internette dolaşan bir habere göre burada gördüğünüz şeyin aslında ezilmiş tavuk kalıntıları olduğudur. Bazıları için bu bilgiyi öğrenmek mide bulandırıcı olabilirken bazı insanlar için de normal görünmektedir. Elbette veganlar da bu konuda sert çıkışlarda bulunabilecektir. Buradaki konuyu ele almadan evvel vejetaryenlik hakkında ve gelecekte kendi etimizi üretmemiz konusunda bilgiler edinmek isterseniz buraya ve şuraya tıklayarak konu hakkındaki iki yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Şimdiden belirtmemiz gerekir ki bu yazı et tüketimi ve vejetaryenlik hakkında değildir. Ana konumuz paylaşılan bu fotoğrafın kendisi ve hakkında yapılan iddialardır. Fast Food'un da sağlıklı ve tavsiye edilir bir beslenme şekli olduğunu da iddia etmiyoruz ve bahsi geçen Fast Food restoranların da reklamını yapmıyoruz.

Gördüğünüz fotoğraf sosyal ağlarda ve e-postalarda yayılarak benzer mesajlar içermektedir. Yer alan farklı mesajları inceledik ve ortak olan cümleleri birleştirdik:

''Fotoğrafta gördüğünüz pembe şey, fast food menülerinde yer alan tavuk ‘nugget’larının içine mekanik bir şekilde ayrılan tavuk etidir. Marketlerde satılan dondurulmuş tavuklar da bu işlemden geçirilmektedir. Bu karışımda tavuğun tüm vücudundaki kemikler, organlar ve geriye kalan her şey kıyma haline getirilir. Bu karışım ayrıca çok sayıda bakteri ürettiğinden amonyakla yıkanmaktadır. Tadı da kötü olduğu için tatlandırılır ve rengi de garip bir pembe olduğu için boya eklenir. Ama ne diyelim, yine de lezzetli görünüyor öyle değil mi?''

Buradaki ana mesaj genel olarak Fast Food yiyeceklerin elde edilişinin iğrenç olduğudur. Birçoğunuz restoranlara gitmiştir ve siz de giden çoğu kişi menülerdeki yiyeceklerin elde edilişini merak etmeden sadece tadına bakarsınız. Ancak bazı insanlar da bu yiyeceklerin arkasındaki gerçekleri ifşa edermişçesine çeşitli komplo teorileri yürütmektedir. Benzer bir durum kola için de yaşanmıştır, ancak bütün bunlara rağmen insanlar yine de Fast Food yemeye ve kola içmeye devam etmektedir.

Gördüğünüz görüntü sizi rahatsız etmiş olabilir, ancak şunu da göz önünde bulundurmamız gerekir ki son yüz yıl içerisinde insan nüfusu iyice artmıştır ve bu sayı 7 milyarı aşmıştır.

Bunca insanı besleyebilmek daha fazla yiyecek ile içecek üretimi demektir ve bunu sağlayabilmek için de daha hızlı üretim yöntemlerine başvurulmuştur.Yediğimiz sığır etleri LFTB (lean finely textured beef) dediğimiz "ince dokulu sığır eti" olarak bilinir. Bu etlerin elde edilişine MSM (mechanically seperated meat) dediğimiz "mekanik şekilde ayırt edilen et" denmektedir ve buna tavuk, domuz, sığır eti ve hindi dahildir. Et için hayvanları kestiğimizde büyük bir bölümü atılırdı, çünkü sadece bir kısmı yenilebilirdi. Bu atılan kısımlarda iç organlar, kemikler ve deri bulunmaktadır. Atılanların arasında ''trimming'' dediğimiz bir kısım da sırf yağdan oluştuğu halde üzerinde az miktarda et bulunmaktadır. Şirketler zamanında bu arda kalan et parçaların işçiler ya da makineler tarafından çıkarılması konusunda masraflı olacağını bildiklerinden kemik, organ ve derilerle beraber atılırlardı. Ancak 1980'lerde buna bir çözüm getirildi ve trimmingler büyük bir santrifüjün içerisine konularak biraz ısıtılıp çevrilmeye başlandı. Tıpkı bir çamaşır makinesi gibi suyla beraber çevirilince, yağ çıkarılır ve pembe kıvamında bir et elde edilir. Daha sonra elde edilen bu et ince bir tüpün içinden geçerek amonyak gazı ile işletilince bu gaz etin içindeki su ile karışıp amonyum hidroksit'i oluşturur ve böylece bulunan asidi azaltıp patojenleri öldürür. İddiada geçtiği gibi "amonyakla yıkanmak" sözü bu sebeple biraz abartılmış ve gözlerde büyütülmüştür. Diğer besinlerdeki amonyak seviyesi buradaki etten bile daha fazladır. Eğer LFTB olmasaydı, o zaman LFTB konusunda yanlış anlaşılanları anlatan "BeefisBeef" site yazarlarının da belirttiği gibi aynı oranda eti elde edebilmek için her gün fazladan 5000 ile 6000 arasında sığır öldürmek zorunda kalırdık. Ancak bu şekilde tüketicinin ihtiyaçları karşılanırdı, o yüzden LFTB -her ne kadar ironik olsa da- daha fazla hayvanın yaşamasına imkan sağlamaktadır.

1982 senesinde Amerikan Yemek Güvenliği Ve İnceleme Servisi (FSIS) bir raporunda bu et elde yöntemin (yani MSM'in) güvenilir bir yöntem olduğunu belirtmişti. Bir sığır hastalığı olan Bovin Spongiform Ensefalopati (BSE) ya da diğer adıyla "Deli Dana Hastalığı" (Mad Cow Disease) 1986 senesinde Birleşik Kralliyet'te çıkınca, et ile karışabilen omurilikte BSE'nin olabileceği ve insanlara da bulaşabileceği için 1989 senesinde birkaç kısıtlama getirildi. Amerikan Tarım Bakanlığı (USDA) benzer uygulamalarda bulunarak elde edilen etin hangi yollarla elde edildiğinin etiketlenmesi gerektiğini belirtti ve bu kural 4 Kasım 1996 senesinde uygulandı. Ancak olası BSE bulaşması sebebiyle FSIS'in ileriye sürdüğü yasalarıyla MSM 2004 senesinde tüketilmesi yasaklandı.

Son olarak da özellikle McDonald's Fast Food restoranına karşı yapılan bu iddianın asılsız olduğu anlaşıldı ve bu konuya dair yaptıkları bir cevabı buradan izleyebilirsiniz: Pink Goop In Chicken McNuggets? McDonald's Canada Answer

Kaynaklar ve İleri Okuma:

 1. Snopes "Pink Slime and Mechanically Seperated Chicken" Makalesi
 2. The Mad Skeptic "Pink Slime Freakout" Makalesi
 3. Wikipedia "Mechanically Separated Meat" Makalesi
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/01/2020 19:39:08 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1340

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Apollo projesinin en önemli getirisi, insanın sonsuza kadar bu gezegene zincirli olmadığını göstermek, vizyonumuzun bu gezegenden çok daha uzaklara dayandığını ispatlamak ve fırsatların sınırsız olduğunu anlamak olmuştur.”
Neil Armstrong
Geri Bildirim Gönder