Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Süzülen Keseli Sıçan ve Uçmaya İnanmak...

Süzülen Keseli Sıçan ve Uçmaya İnanmak... Amazon
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Burada göreceğimiz hayvan, kendisi gibi adı da "şeker" olan bir keseli sıçan (opossum): Şeker Süzülücü Keseli Sıçanı. Bilimsel adıyla "Petaurus breviceps". Videoda, bir fanın yarattığı hava akımıyla süzülmeye çalışan sevimli bir örneğini göreceğiz. Üzerine uygun bir müzik ekleyerek videoyu daha da şenlendirmek istedik.

Bu hayvanlar, uçuşun erken evrimine ait çok önemli ipuçlarını vücutlarında taşımaktadırlar: ön ayaklarından arka ayaklarına kadar uzanan bir deri parçası... Bu parça, bir kanadın görevini göremez; ancak bir paraşüt gibi hayvanların süzülerek uzun mesafeler kat etmesini ve yükseklerden atlamasını sağlayabilir. 

Bu canlı, sadece uçuşun evrimiyle değil, genel olarak evrimsel biyolojiyle ilgili de çok hoş bilgiler vermektedir: örneğin kendisi gibi bir diğer süzülücü olan "uçan sincaplar" (ismin iddia ettiğinin aksine aslında uçamazlar), tıpkı süzülen keseli sıçanlar gibi koltuk altı derilerinin uzayarak ayaklarına kadar sünmesiyle havada süzülürler. Bu iki canlı, neredeyse birebir aynı süzülme faaliyetini gerçekleştirirler. Ancak birbirlerine pek de yakın akraba değillerdir. Süzülme yeteneklerini ortak atalarından almamışlardır. 

Amaç aynı, çözüm de kısıtlı olduğu için, farklı soy hatlarında neredeyse birebir aynı çözümler evrimleşmiştir. Çünkü evrim akıllı ya da zeki değildir. Elde olanı kullanır. Örneğin uçuş için, elde zaten halihazırda ısınma ve cinsel seçilim amacıyla evrimleşmiş tüyler kullanılmıştır. Süzülmede ise, yüzey alanını arttırmak için kullanılması epey kolay olan "koltuk altı derisi" kullanılmıştır. Farklı soy hatlarında, benzer evrimsel baskılardan ötürü benzer yapıların evrimleşmesine "yakınsak evrim" adı verilir.

Evrimsel biyolojiyle uğraşan bilim insanları, eğer ki bazı hadsizlerin iddia ettiği gibi art niyetli olsalardı, bu canlıları birbiriyle "yakın akraba" gibi gösterek işin içinden çıkarlardı. Ancak her bilim insanı gibi, evrimsel biyologlar da gerçeğin peşindedirler. Ve gerçek, bu iki canlının yakın akrabalar olmadığını göstermektedir. Fakat iki canlının evrimsel geçmişi incelendiğinde, benzer seçilim baskıları altında kaldıkları görülür. Bu nedenle, evrim yapabileceğinin en iyisini yaparak deriyi uzatma yoluna gitmiş ve süzülmeyi böyle sağlamıştır. 

Tabii burada evrimden bilinçli bir varlık gibi söz ettiğimize bakmayın. "Kütleçekimi topu yere düşürdü." derken kütleçekiminin ne kadar "bilinçli" olduğunu düşünüyorsak, evrimden birinci tekil şahıs ve etken fiil şeklinde bahsettiğimizde o kadar "bilinçli" olduğunu iddia etmekteyiz.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/10/2020 07:33:32 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7657

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Kafatası
Gazetecilik
Toplum
Renk
Astrofotoğrafçılık
Deri
Uçma
Böcek
Anne
Yaşam
Primatlar
Sars Virüsü
Madde
Kedigiller
Mantık
Kedi
Hematoloji
Goril
Tüy
Yavru
Fare
Popülasyon
Sinaps
Eğilim
İnsan Evrimi
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Çoğu zaman ekonomistlerin insanlardan beklediği gibi davranmayız; çünkü onların sandığından çok daha az bencil ve çok daha az rasyoneliz.”
Frans de Waal
Geri Bildirim Gönder