Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Sudan'ın Doğu Çölünde Yeni Kaya Sanatı Alanları Keşfedildi!

Sudan'ın Doğu Çölünde Yeni Kaya Sanatı Alanları Keşfedildi! The Journal of Egyptian Archaeology
Sudan Doğu Çölü'nde Gebel Nahoganet çevresindeki bir alanda boyalı kaya sanatı.
1 dakika
625
Tüm Reklamları Kapat

Macquarie Üniversitesi ve Polonya Bilimler Akademisi'nin Akdeniz ve Doğu Kültürleri Enstitüsü'nden arkeologlar, Journal of Egyptian Archaeology dergisinde yayınladıkları makalede, Sudan Doğu Çölü veya diğer adıyla 'Atbai'de 16 yeni kaya sanatı alanı keşfettiklerini belirtiyor.[1] Yeni keşfedilen ve 4.000 yıl öncesine tarihlenen sanat eserlerinin neredeyse tamamında sığırlar yer alıyor. Macquarie Üniversitesi'nde araştırmacı olan Dr. Julien Cooper, bu konuda şöyle söylüyor:

Bol miktarda suya ve dönümlerce otlağa ihtiyaç duyan ve bugün Sahra'nın kuru ve kurak ortamında hayatta kalamayacakları için çöl kaya duvarlarına oyulmuş sığırları bulmak şaşırtıcıydı. Antik kaya sanatında sığırların varlığı, bir zamanlar ‘yeşil bir Sahra’ varlığını kanıtlayan en önemli kanıtlardan biridir.

Doğu Sudan'da keşfedilen kaya sanatı, çölü; çimenli bir savan olarak, havuzlar, nehirler, bataklıklar ve su birikintileriyle dolu; zürafa ve fil gibi çeşitli Afrika savana faunasına ev sahipliği yapan bir yer olarak tasvir ediyor.

“Yeşil Sahra” fikri daha önceki arkeolojik ve iklimsel saha çalışmaları ve araştırmalarla kanıtlanmıştır. Uzmanlar bu dönemi yaklaşık 15.000 yıl önce başlayan ve yaklaşık 5.000 yıl önce sona eren yaz muson yağmurlarının arttığı bir dönem olan Nemli Afrika Dönemi (İng: African Humid Period) olarak adlandırmaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

Sığırların yanındaki insan tasvirleri süt sağma eylemine işaret ediyor olabilir; bu da bölgenin M.Ö. ikinci veya üçüncü binyılın sonlarına kadar sığır çobanları tarafından işgal edildiğini gösteriyor.

Nemli Afrika Döneminin sona ermesinin ardından, M.Ö. 3000 civarında, göller ve nehirler kurumaya başlamış, kum ölü otlakları kaplamış ve insan nüfusunun çoğu Nil'e daha yakın bir yere sığınmak için Sahra'yı terk etmiştir. Arkeologlar şöyle anlatıyor:

Yeni kaya sanatının keşfedildiği Wadi Halfa çevresindeki Atbai Çölü neredeyse tamamen insansızlaştı. Kalanlar da sığırları bırakıp koyun ve keçilere yöneldi. Bu, insan yaşamının tüm yönlerinde diyet ve sınırlı süt tedarikinden, sürü ailesinin göç desenlerine ve sığırlarına bağımlı olanların kimliği ve geçim kaynaklarına kadar büyük sonuçlar doğurmuş olmalı.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
8
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ J. Cooper, et al. (2023). Rock Art Surveys In The Sudanese Eastern Desert: Results Of The 2018–2019 Atbai Survey Project. SAGE Publications, sf: 189-208. doi: 10.1177/03075133231211917. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/06/2024 13:03:36 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/17651

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Saç
Carl Sagan
Ana Bulaşma Mekanizması
Küresel
Yapay Zeka
Fotosentez
Aminoasit
Geometri
Sağlık
Ses Kaydı
İlişki
Avcı
Einstein
İhtiyoloji
Gelişim
İnsan Türü
Mikroevrim
Ağaç
Doğal
Evrim Tarihi
Dil
Video
Kimyasal
Yıldızlar
Doğru
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
U. Derin. Sudan'ın Doğu Çölünde Yeni Kaya Sanatı Alanları Keşfedildi!. (20 Mayıs 2024). Alındığı Tarih: 20 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/17651
Derin, U. (2024, May 20). Sudan'ın Doğu Çölünde Yeni Kaya Sanatı Alanları Keşfedildi!. Evrim Ağacı. Retrieved June 20, 2024. from https://evrimagaci.org/s/17651
U. Derin. “Sudan'ın Doğu Çölünde Yeni Kaya Sanatı Alanları Keşfedildi!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, 20 May. 2024, https://evrimagaci.org/s/17651.
Derin, Ufuk. “Sudan'ın Doğu Çölünde Yeni Kaya Sanatı Alanları Keşfedildi!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, May 20, 2024. https://evrimagaci.org/s/17651.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close