Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Su ve Güneş Işığından Hidrojen Üreten Cihaz Geliştirildi!

Su ve Güneş Işığından Hidrojen Üreten Cihaz Geliştirildi! Freepik
2 dakika
105
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 3 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Bilim insanları, sudan hidrojen elde etmenin etkili yollarını bulmak için her zaman hevesli olmuşlardır.[1] Çünkü hidrojen, bu sayede temiz bir yakıt olarak kullanılabilir. Yeni geliştirilen bir cihaz, yalnızca Güneş ışığını güç kaynağı gibi kullanarak bunu yapmayı başardı.[2]

Bu akıllı cihaz, tek bir birimde birbirine kaynaşmış katalitik elektrotlar ve perovskit Güneş pilleri kullanarak Güneş ışığı yardımıyla, %6.7'ye varan verimle hidrojen üretebiliyor. Elbette tüm otomobillerimizi, sıfır emisyonlu hidrojen yakıt hücrelerine çevirmeye başlamak için henüz çok erken olabilir.[3] Ancak araştırmacılar, bu teknolojinin daha geniş anlamda kullanılabilmesi için ölçeklendirmenin nispeten kolay olması gerektiğini söylüyor.

Science Alert

Texas Rice Üniversitesinden malzeme bilimci Jun Lou, konseptin aslında yapay bir yaprağa benzediğini söylüyor ve şöyle açıklıyor:[4]

Tüm Reklamları Kapat

Sahip olduğumuz bu entegre modül, Güneş ışığından elde ettiği enerjiyi elektrokimyasal bir reaksiyon başlatmak için kullanıyor. Yani kimyasal yakıtlar elde etmek için, yalnızca su ve Güneş enerjisini kullanıyor.

Perovskit, güneş enerjisi kullanımında son dönemlerde popüler haline geldi ve doğru bir şekilde kullanıldığında silikon güneş panellerinden çok daha iyi sonuçlar elde etmemizi sağlıyor gibi görünüyor.[5] Bu çalışmada perovskit, suyu oksijen ve hidrojene ayrıştıran bir katalizöre güç vermek amacıyla kullanılıyor. Dahası, cihazın üretimi çok da maliyetli değil.

Cihazın çalışma sistemine dair oldukça önemli bir özellik ise kullandığı kapsülleme yöntemi. Bu yöntem, perovskitin etrafı polimer ile sarılarak suya batması halinde cihazın hasar görmesini engellenerek elde edildi.

Polimer, güneş pilini korurken aynı zamanda güneş ışığının geçmesini sağlıyor ve böylece piller ile elektrotlar arasında bir yalıtkan görevi görüyor. Kapsülleme yönteminin geliştirilmesi ve güneş pili verimliliğinin arttırılması için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. Cihaz, önümüzdeki yıllarda kendi kendine yeten bir enerji kaynağı gibi bir işleve sahip olabilir. Lou, durumu şöyle açıklıyor:[4]

Akıllı bir sistem tasarımı ile kendi kendini idame ettirebilen bir döngü oluşturabilirsiniz. Güneş ışığı olmasa bile depolanmış olan enerjiyi kimyasal yakıt olarak kullanabilirsiniz. Oluşan hidrojeni ve oksijeni ayrı tanklara koyabilir ve bu yakıtları tekrar elektriğe dönüştürmek için yakıt pili gibi başka bir modül ekleyebilirsiniz.

Daha yapılacak çok şey olsa da bu yeni cihaz, önceki tasarımların karşılaştığı birçok sorunun üstesinden geliyor. Perovskitin bir dereceye kadar su geçirmez olması, doğrudan suya yerleştirilebileceği anlamına geliyor. Bu da sürecin daha hızlı işlemesini sağlıyor. Ekip, aynı anda hem oksijen hem de hidrojen elde edilmesi üzerine çalışmalarına devam ediyor

Bilim insanları, güneşten elde edebileceğimiz elektrik miktarını arttırmak için perovskit ve diğer malzemeleri birlikte kullanmayı deniyor. Temelinde perovskit kristalleri olan güneş pillerini kullanmanın dezavantajlarından biri ise maliyetinin oldukça yüksek olması. Ancak bu çalışmada, daha ucuz alternatifler tercih edildi. Örneğin platin yerine karbon kullanılması gibi. Lou, son olarak şunları söylüyor:[4]

Bu buluş, ticari engelleri ortadan kaldırabilir. Bunun gibi entegre cihazlar oldukça umut verici. Çünkü sürdürülebilir bir sistem oluşturma gücüne sahipler.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 13/06/2024 10:49:16 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12729

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Uterus
Göç
Evrenin Genişlemesi
Sağlık Personeli
Fizyoloji
Ara Tür
Deri
Kimyasal Bağ
Allah
Şeker
Lazer
Kalp
İletişim
Tekillik
Doku
Özel Görelilik
Plastik
Primatlar
Diş Hekimliği
Hastalık Yayılımı
Tohum
Karbonhidrat
Yörünge
Doğal
Kamuflaj
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
R. Bilim, et al. Su ve Güneş Işığından Hidrojen Üreten Cihaz Geliştirildi!. (11 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 13 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12729
Bilim, R., Karanfil, E. C. (2020, July 11). Su ve Güneş Işığından Hidrojen Üreten Cihaz Geliştirildi!. Evrim Ağacı. Retrieved June 13, 2024. from https://evrimagaci.org/s/12729
R. Bilim, et al. “Su ve Güneş Işığından Hidrojen Üreten Cihaz Geliştirildi!.” Edited by Ege Can Karanfil. Evrim Ağacı, 11 Jul. 2020, https://evrimagaci.org/s/12729.
Bilim, Rasyonalist. Karanfil, Ege Can. “Su ve Güneş Işığından Hidrojen Üreten Cihaz Geliştirildi!.” Edited by Ege Can Karanfil. Evrim Ağacı, July 11, 2020. https://evrimagaci.org/s/12729.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close