Gece Modu

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Mustelidae (Sansargiller) ailesinin en iri türlerinden olan su samuru (Lutra lutra) 3 şubat 2017 ve 17 mart 2017 tarihlerinde iki kere olmak üzere Samsun şehrinde Karadeniz kıyı şeridinde gözlemledik.

Tanım ve Genel Bilgiler

Su samuru (Lutra lutra), Mustelidae (Sansargiller) ailesinin yarı-sucul üyelerindendir. Boy uzuluğu 80 cm, kuyruk uzunluğu 45 cm olan bu türün postu koyu kahverengidir. Parmak araları perdeli olduğundan iyi bir yüzücüdürler. Noktürnal (gececil) bir tür ve oldukça ürkek olduklarından doğada doğrudan gözlemlemek oldukça zordur. Yaşamlarını sürdürebilmeleri kolay olmayan su samurlarının yaşam süreleri yaklaşık 12-18 yıl kadar olsa da bu türler için 4 yaşına kadar gelebilmeleri büyük bir şanstır.

Sabah saatlerinde beslenirken Samsun'da gözlemlediğimiz yetişkin.
Sabah saatlerinde beslenirken Samsun'da gözlemlediğimiz yetişkin.
Gökhan Eren

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Bu tür ilk olarak taksonominin babası sayılan meşhur İsveçli doğa bilimci Carl Linnaeus tarafından Sistema Naturae eserinin 10. baskısında tanımlanmıştır.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’yı içine alan Palearktik bölgede yayılış göstermektedir. Dünya'daki en yaygın su samuru türüdür. Yaşam alanları; dere, çay, nehir, göl ve akarsuların denize döküldüğü yerler, tatlı su ve bataklık ormanları, pirinç tarlaları, okyanus kıyıları, fiyortlar, mağaralar ve su yollarına bitişik karasal alanlarda yaşarlar. 

Popülasyon ve Koruma Statüsü

IUCN (Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği) kriterlerine göre 2000'li yılların başında “Vulnerable (duyarlı: neslinin doğada tükenme riskinin yüksek olan)” statüsündeyken, 2004 yılından itibaren “Near Threatened (tehdite yakın: yakın gelecekte tehdit altında olarak tanımlanma olasılığı olan)” olarak değiştirilmiştir. Ülkemizde de bu tür Near Threatened (NT), yani tehdide yakın kategorisinde yer almaktadır. Mevcut popülasyonlar yaygın olmasına rağmen, özellikle Avrupa'da, su samuru sayısı çevre kirliliği ve habitat kaybı gibi nedenlerden dolayı büyük düşüş göstermektedir.

Sabahın ilk ışıklarında Zonguldak/Filyos'tan.
Sabahın ilk ışıklarında Zonguldak/Filyos'tan.
H. Tuğrul Atasoy

Davranış ve Etoloji

Gece boyunca oldukça aktif olan su samurları su altında 2 dakikaya kadar dayanabilirler. Bazen küçük gruplar halinde bulunsa da genellikle soliter (tek yaşayan) hayvanlardır. Hem yavru hem de yetişkin su samurları, su içerisinde birbirlerini oynar (kovalama, ters yüzme, kayma vb.) Bu davranışların genç bireylerin avlanma tekniklerini geliştirmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir. Su samurları, kısa, tiz bir ıslık sesi çıkarır. Geceleri yaşam alanlarına yakın yerlerde dolaşırsanız bu sesleri duyabilirsiniz. Dişi su samuru yıl boyu östrus (memelilerin belli fizyolojik ve psikolojik belirtiler göstererek erkeği kabul etme durumu) gösterir. Çiftleşme suda veya karada gerçekleşebilir. Ana çiftleşme zamanları Şubat, Mart ve Temmuz aylarındadır.

Gebelik 60-70 gün sürer ve sütten kesim 3. ayda gerçekleşir. Dişi su samurları genellikle 99-122 gram ağırlığında olan 2-3 yavru doğururlar. Yavruların gözleri birinci ay sonunda açılır ve iki ay sonra yuvadan çıkmaya başlarlar. Yavru bakımı 14 aya kadar sürebilir. Su samurları doğuştan “yüzücü” değillerdir. Yavrular genellikle anneleri tarafından suya çekilerek yüzdürülmeye zorlanır. Beş aylık olduklarında kendi başlarına avlarını yakalayabilirlerse de, annelerine en az 1 yıl boyunca bağlıdırlar. Erkek su samurlarının yavru gelişimine çok fazla katkısı bulunmaz, ama yuvayı periyodik olarak ziyaret etmeye devam eder. Yavrularda cinsel olgunluğa erişme süresi 2-3 yıldır.

Akşam saatlerinde beslenirken.
Akşam saatlerinde beslenirken.
Gökhan Eren

Diyet ve Metabolizma

Aslen etçil olsalar da, gerektiğinde hepçil türler olabilirler. Besin tercihleri arasında, başta balık olmak üzere midye, tatlı su yengeci, kerevit gibi omurgasız hayvanlar ve amfibi (iki yaşamlı), sürüngen, küçük kuş ve memeliler gibi omurgalı hayvanlar bulunur. Hatta bazen de bitkileri besin olarak tercih edebilirler. Su samurları günde günde yaklaşık 1 kilo besin tüketirler.

İnsanlarla Etkileşim ve Kültürel Referanslar

Geçmişte bazı ülkelerde nehirlerde yaşayan su samurları, balıkçılar tarafından balıklar için tehdit olarak görülmüş hatta öldürülen her su samuru için İsviçre hükümeti tarafından ödüllendirme yapılmıştır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • K. TOYRAN . (2019). Avrasya Su Samuru, Lutra Lutra (Linnaeus, 1758)’Nın Türkiye’deki Yayılış Kayıtları. Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi, sf: 4.
 • N. Hung. (2019). Lutra Lutra (Carnivora: Mustelidae). MaMMalian SpecieS, sf: 15.
 • animaldiversity. Lutra Lutra European Otter. (2019, Mart 15). Alındığı Tarih: 15 Mart 2019. Alındığı Yer: animaldiversity
 • otterspecialistgroup. Lutra Lutra (Linnaeus, 1758), The Eurasian Otter. (2019, Mart 15). Alındığı Tarih: 15 Mart 2019. Alındığı Yer: otterspecialistgroup
 • wikipedia. Eurasian Otter. (2019, Mart 15). Alındığı Tarih: 15 Mart 2019. Alındığı Yer: wikipedia
 • tramem. Gelincikgiller / Susamuru / Eurasian Otter / Lutra Lutra. (2019, Mart 15). Alındığı Tarih: 15 Mart 2019. Alındığı Yer: tramem

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 09/12/2019 14:37:34 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7682

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Şu anda yapabileceğim en iyi şey, metalden kafesler içinde kamburları çıkmış halde ve umutsuzlukla dışarı bakan şempanzelerin sesi olmaktır. Çünkü onların sesi olan kimse yok.”
Jane Goodall
Geri Bildirim Gönder