Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Stonehenge'in İnşasında Kullanılan Megalit Taşların Kökeni Keşfedildi!

Antik İnsanların Stonehenge'i İnşa Etmekte Kullandığı 20 Tonluk Taşların, 25 Kilometre Uzaktaki West Woods Ormanlarından Taşındığı Gösterildi!

Stonehenge'in İnşasında Kullanılan Megalit Taşların Kökeni Keşfedildi! The New York Times
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu türev bir içeriktir. Yani bu yazının omurgası, Smithsonian Magazine isimli kaynaktan çevrilerek dilimize uyarlanmıştır; ancak "çeviri" içeriklerimizden farklı olarak, bu içerikte orijinal metin birebir korunmamıştır. Anlatım ve konu akışı gibi detaylar Evrim Ağacı yazar(lar)ı ve/veya editörler tarafından güncellenmiş, değiştirilmiş ve/veya geliştirilmiştir. Yazar, kaynaktan alınan metin omurgası üzerine kendi örneklerini, bilgilerini, detaylarını eklemiş; içeriği ve anlatımı zenginleştirmiş ve/veya çeşitlendirmiş olabilir. Bu ek kısımlarla ilgili kaynaklar da, yazının sonunda gösterilmiştir. Metnin omurgasını oluşturan kaynağı, orijinal dilinde okumak için lütfen yukarıdaki bağlantıya tıklayınız. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Science Advances dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, İngiliz kültür mirasının en önemli parçalarından biri olan Stonehenge'in 52 megalitinden (tonlarca kütleye sahip taşlarından) 50 tanesinin, araziden 25 kilometre uzaklıkta bulunan West Woods Ormanları'ndan getirildiği gösterildi.[3]

Araştırmacılar, bu büyük taşların kökenlerini tespit edebilmek için X-ışını flüorasan yöntemi kullandılar ve sarsen taşı olarak bilinen taşların kimyasal bileşenlerini ortaya çıkardılar.[1] Araştırmacılar, Robert Phillips isimli bir İngiliz'in 60 yıl boyunca yasa dışı bir şekilde sakladığı ve 2018 yılında, doğum gününde yetkililere teslim ettiği kaya parçasında yaptıkları daha yıkıcı testler ile, Stonehenge sarsenlerinin tam kimyasal kompozisyonuna ulaşmayı başardılar. Sonrasında bu kompozisyonu, İngiltere'deki 20 farklı noktadan aldıkları kayaçların bileşenleriyle kıyaslamaları sonucunda, Neolitik Dönem'e ait bu taşların West Woods'dan geldiği ortaya çıkarılmış oldu.

The New York Times gazetesinden Franz Lidz'in de raporladığı üzere, bundan 100 yıl kadar önce yapılan araştırmalar, Stogehenge'in merkezindeki "mavitaşların", araziden 290 kilometre uzakta bulunan batı İskoçya'daki Preseli Tepeleri'nden geldiğini göstermişti.[2] Brighton Üniversitesi'nde jeomorfolog olan ve araştırmanın baş yazarı olan David Nash şöyle diyor:

Aslında amacımız Stonehenge'in kökenlerini aydınlatmak değildi. Seçtiğimiz 20 bölgeyi seçme amacımız, onları elemekti ve uyumsuz olanları tespit edebilmekti. Doğrudan Stonehenge kayaçlarıyla uyuşan bir bölge bulacağımızı hiç beklemiyorduk. Tam bir "İnanamıyorum." anı yaşadık.
David Nash, Stonehenge kayaçlarından alınan bir örneği inceliyor.
David Nash, Stonehenge kayaçlarından alınan bir örneği inceliyor.
Sam Frost

British Archaeology dergisi editörü Mike Pitts, yeni keşif konusunda uyarıyor:

Bu yeni araştırma, taşların tam olarak köken aldığı yeri belirlemiyor. Ancak bu bulgular ışığında, bu taşların hangi taş ocağından çıkarıldığını tespit etmemiz mümkün olabilir. Eğer bunu başarabilirsek, nasıl işlendiklerini ve taşındıklarını öğrenebiliriz. Daha önemlisi, bunun tam olarak ne zaman yapıldığını aydınlatabiliriz. Tarihlendirme önemli, çünkü o zaman o bölgede başka insanlar olup olmadığını da tespit edebiliriz, neyin çoktan geçip gittiğini bilebiliriz ve ondan sonra nelerin yaşandığını aydınlatabiliriz.

Nash'in Reuters'a söylediğine göre, antik insanların bu kayaları nasıl taşıdıkları halen gizemini koruyor:[4]

Kayaların büyüklüğüne bakarak söyleyebilirim ki, ya sürüklenmiş olmalılar ya da silindirler üzerinde taşınmış olmalılar. Ama tam olarak hangi yolu izleyerek, ne şekilde getirildiklerini henüz bilmiyoruz. Ama şimdi, en azından bu taşların yolculuğu için bir başlangıç ve bitiş noktasına sahibiz.
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 6
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Smithsonian Magazine | Arşiv Bağlantısı
 • ^ BBC News. Stonehenge: Sarsen Stones Origin Mystery Solved. (29 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 08 Eylül 2020. Alındığı Yer: BBC News | Arşiv Bağlantısı
 • ^ F. Lidz. Whence Came Stonehenge’s Stones? Now We Know. (29 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 08 Eylül 2020. Alındığı Yer: The New York Times | Arşiv Bağlantısı
 • ^ D. J. Nash, et al. (2020). Origins Of The Sarsen Megaliths At Stonehenge. Science Advances, sf: eabc0133. doi: 10.1126/sciadv.abc0133. | Arşiv Bağlantısı
 • ^ W. Dunham. Scientists Solve Mystery Of The Origin Of Stonehenge Megaliths. (29 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 08 Eylül 2020. Alındığı Yer: U.S. | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/09/2020 10:12:34 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9314

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Canlılık
Yumurtalık
Mit
Küresel Salgın
Bilim
Çağ
Makale
Mistik
Doğal Seçilim
Diş
Covıd-19
Avrupa
Primatlar
Evrimsel Psikoloji
Çocuklar İçin Bilim
Hastalık Kontrolü
Örümcek
Yeni Koronavirüs
Küresel Isınma
Odontoloji
İnsanlık
Mantık
Richard Dawkins
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Gazetecilik
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsan doğasının değiştirilemeyeceğini iddia edenler kaçıklardır. Onlara insan doğasının ne olduğunu sorun - cevap veremeyecekler!”
Larry Niven
Geri Bildirim Gönder