SpaceX'in İkinci Başarısızlığı, Başarı Yolunda Bir Diğer Büyük Adım!

SpaceX'in İkinci Başarısızlığı, Başarı Yolunda Bir Diğer Büyük Adım!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Çağımızın en önemli girişimcisi olarak kabul edilen, geleceği sıfırdan tasarlama hayalini başarıyla yerine getiren Elon Musk, CEO'su olduğu SpaceX firmasıyla uzay seyahatlerini de geliştirmek için elinden geleni yapıyor. NASA ile sık sık bir arada çalışan, devletten bağımsız özel bir şirket olan SpaceX'in şu andaki en büyük hayali, uzaya gönderdiğimiz araçları Dünya'nın kütleçekiminden kurtarmak için kullandığımız roketleri, Dünya'ya güvenle geri indirerek bu roketleri tekrar tekrar kullanabilmek. Bu sadece verimlilik ve maddiyat açısından değil, gelecekteki zorlu uzay görevlerinin başarılması ve diğer gezegenlerin kolonileştirilmesi sürecinde de müthiş öneme sahip bir çalışma.

Ancak bunu yapmak hiç kolay değil. Gerçekten. Yapılmak istenen şey, upuzun ve tonlar ağırlığındaki bir roketi, okyanus üzerindeki ufacık bir platform üzerine kusursuz bir şekilde indirebilmek... Normalde bunu nasıl yapıyorduk? Uzay araçlarını uzaya kadar götüren roketleri bırakıveriyorduk. Serbest düşmeyle Dünya'ya geri dönen roketler, okyanusa çakılarak ya parçalanıyordu ya da bir donanma gemisi tarafından alınarak müzelere gönderilmek üzere (veya üzerinde testler yapılacaksa araştırma merkezlerine göndermek üzere) karaya götürülüyordu. Yani her fırlatma, bir roketin ölümü demekti. Elon Musk ve SpaceX, bunu kökünden değiştirmek istiyor.

Ocak 2015'te Falcon 9 isimli roketle bunun ilk denemesi yapılmıştı. Deneme hüsranla sonuçlanmıştı. Tamamen otomatik olarak kendisini kontrol edebilen platforma inmeye çalışan roketi dimdik tutmaya yarayan ızgara fanlarının hidrolik sıvısı inişten önce tükenmiş, roket yana yatarak şiddetle patlamıştı. Aşağıdan bunun bir görüntüsünü görebilirsiniz:

Ancak bu, çağımızın Tony Stark'ı olan Elon Musk'ı durdurmadı. 14 Nisan 2015'te tekrardan, ikinci bir deneme yapıldı. Bu defa amaç, Uluslararası Uzay İstasyonu'na bazı malzemeler götürmekti. Çünkü NASA ilk defa bir astronotunu 1 sene boyunca İstasyon'da tutacak (normalde 6 ay veya daha kısa kalmaktadırlar) ve bu nedenle özel bazı malzemeler gerekiyor. Mesela? Mesela bir espresso makinası! İşte Dragon uzay aracı, Falcon 9 fırlatma roketi kullanılarak Uzay İstasyonu'na gönderildi. Buraya kadar ne kalkışta ne de yükselmede hiçbir hata veya sorun yok. 

Dragon, Falcon 9 roketinden ayrıldıktan sonra, Falcon 9 aşağıya doğru inişe geçti. Bu sırada bazı protokoller devreye girdi ve uzay aracı, okyanus üzerindeki iniş platformuna yönlendirildi. Aslında Elon Musk'ın söylediğine göre araç teknik olarak platform üzerine başarılı bir iniş yaptı! Ancak sorun, inişten hemen sonra, inişin yeterince yumuşak olmamasından ötürü roketin yana yatarak devrilmesi ve muhtemelen arkasında pek bir şey bırakmayacak şekilde patlaması oldu. Bu patlamaya dair Musk tarafından paylaşılan ilk fotoğrafı ana görselimizde görüyorsunuz. Aşağıda da olayın bir videosu görülüyor:

Bu bir yüzeysel olarak bir başarısızlık olabilir; ancak aslında doğru yöne doğru atılmış müthiş bir adım. Elon Musk ve hayalperest dünyası sayesinde insanlık hiç hayal edemeyeceği bir yöne doğru gidiyor. Bu ufak adımlar sayesinde, belki bir sonraki denemede, belki ondan sonrakilerde kusursuz bir iniş gerçekleştirilecek. Böylece geleceğin ve Dünya dışı gezegenlerin kapısı, biraz daha aralanmış olacak. Ünlü etolog (hayvan davranış bilimcisi) B. F. Skinner'ın dediği gibi:

"Bir başarısızlık, her zaman bir hata demek değildir. Belki de bir insanın var olan koşullar altında yapabildiği en iyisi budur. Gerçek hata, denemekten vazgeçmektir."

Teşekkürler Elon Musk ve SpaceX! Denemeye devam!

 

Kaynak: Wired

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder