Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
3

Zevkler ve renkler tartışılır mı?

Saçma bulduğumuz bir şarkıyı veya kötü bulduğumuz bir filmi savunan birisiyle, bu konu üzerine tartışmaya girdiğimizde genellikle "Zevkler ve renkler tartışılmaz." diyerek işin içinden çıkarlar, peki bu ne kadar doğru? Zevkler ve renkler tartışılmaz ise geriye tartışılacak ne kalır?
2,577 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Tala Zehra
deneme yazarı

Bilimsel veriler ve nesnel bilgiler genellikle kesindir zaten kesin olan şeyler tartışılamaz ama zevklerde öyle bir şey söz konusu değildir. yani tartışmak isteyen tartışabilir hatta bu konularla ilgili munazara bile yapabilirler sonuçta medeni tartışmalar her iki taraf için yeni bilgiler ve yeni bakış açıları kazandırır ama dikkat edilmesi gereken her iki tarafın bundan rahatsız olmaması ve tecihlerine saygı duymasıdır yani biri zevklerine karışılmamasını istiyorsa kesinlikle karışılmamalıdır. Bu benim şahsi düşüncem.

5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Gülnur A
Gülnur A
28K UP
Okul Öncesi Öğretmeni

Her şeye salt faydacılıkla bakmanın doğru olmadığını düşünüyorum ama gerçekten saçmalıkta çağ atlayan bazı diziler, şarkılar, filmler var. Ben bunların zevkten öte insanı gündelik hayattan uzaklaştıran işler olduğunu düşünüyorum. Gündelik hayatta bizi sıkan çok çeşitli düşüncelerle boğuşuyoruz ve insanlar bu tarz altı boş işlerle zihinlerini bir nebze olsun boşaltabiliyorlar.

Açık açık söyleyeyim televizyonda yayınlanan hiç bir diziyi izlemiyorum çünkü altta vermek istedikleri mesaj hem çok anlamsız hem de yanlış kanalı seçerek bu mesajı vermeye çalışıyorlar. Örneğin şiddet içerikleri olan bir dizi toplumsal mesaj veriyor diye içeriğindeki şiddeti görmezden mi gelmemiz lazım? Üstelik konusu da saçma. Ya da romantik diziler. Sürekli aynı tema. Zengin oğlan ve fakir kız. Fakir kızımızın saçma tripleri, zengin beyimizin ergen halleri. Gerçek yaşamın neresinde görülmüş böyle şeyler? Bu sebeple insanların gerçek hayattan uzaklaştığını düşünüyorum. Çünkü zengin oğlan fakir kız olayına alışıyor ve normalleştiriyoruz. Ben bu noktada tabi ki zevklerle renkleri tartışırım. Önemli olan işi kavgaya dökmemek ve saygıyı kaybetmemek. Ancak karşımdaki kişi benim zevkime saygı duymayıp kendi zevkini bana dayatırsa da ortada saygı duyacağım bir ortam kalmayacağı için uzaklaşırım doğal olarak o ortamdan. Bir de günümüzde toplumun çok rağbet ettiği diziler, filmler ve şarkılar ortak "zevk" haline gelmiş durumda. E toplumun her onayladığına doğru demiyorken neden "zevkli" olarak etiketlediği bir işi zevkli kabul edelim ki?

Dolayısıyla bana göre renkler ve zevkler tartışılır ancak kavga ederek değil. Çünkü biz insanlar öznel varlıklarız. Sizin saçmanız o kişiye mantıklı gelebilir. Sizin mantıklınız da karşınızdaki kişiye saçma. Ancak günümüzde içeriği boş olan çok ürün tv kanalalrı aracılığıyla bize sunulmakta. Bu ürünlerin neden size saçma geldiğini anlatırsanız belki karşınızdaki insan da size hak verebilir.

Tüm Reklamları Kapat

626 görüntülenme
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Emrick Drake
Emrick Drake
32K UP
Öğrenci

zevkleri içerikleri vs. sanat olarak alıcam bence sanatın yararlı olan ve zararlı olanı var. zararlı olanı sanattan saymıyorum ben. mesela bir şarkı veya film senin hayal gücünü yaratıcılığını ufkunu geliştiriyorsa sanattır. ve bu sanatın sana anlatmak istediği bir anlam daha olmalı. yani ondan saçma da olsa bir anlam çıkarılabilmeli. örnek vericem yaz mevsiminde çıkan aşk dizileri gerçekten çok saçma ve bana hiçbir şekilde yararı olmuyor. ama belgesel dizileri de olur ve bize bilgi, yaratıcılık filan kazandırır. bence tartışılması gerek çünkü sana katkısı olmayan (boş) şeyler insanları kendisine yönlendirip zamanlarını tabir-i caizse öldürüyorlar. ayrıca boş şeylerin bile seni iyi bir şekilde yönlendirmesi gerek bence. buradaki insanlar dalga geçebilir ama ben anime izliyorum. bazen insanın boş şeyler seyrederek kafasını boşaltması gerek. ve ben izlediğimde beni alttan bana çok çalışmam gerektiğini yılmamam gerektiğini anlatıyor. ve bana bunu aşılıyor.(her anime,dizi veya film değil tabiki) toparlayalım. bir şey sana ruhsal ya da beyinsel sana yarar sağlıyorsa onu ne kadar yarar sağlıyorsa ona göre zaman ayır. ve gerektiğinde boş olarak gördüğün şeyleri söyle

450 görüntülenme
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close