Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Anonim Üye
2

Zevkler ve renkler tartışılır mı?

Saçma bulduğumuz bir şarkıyı veya kötü bulduğumuz bir filmi savunan birisiyle, bu konu üzerine tartışmaya girdiğimizde genellikle "Zevkler ve renkler tartışılmaz." diyerek işin içinden çıkarlar, peki bu ne kadar doğru? Zevkler ve renkler tartışılmaz ise geriye tartışılacak ne kalır?
674 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Cevap
Gülnur Arlı
Gülnur Arlı Okul Öncesi Öğretmeni

Her şeye salt faydacılıkla bakmanın doğru olmadığını düşünüyorum ama gerçekten saçmalıkta çağ atlayan bazı diziler, şarkılar, filmler var. Ben bunların zevkten öte insanı gündelik hayattan uzaklaştıran işler olduğunu düşünüyorum. Gündelik hayatta bizi sıkan çok çeşitli düşüncelerle boğuşuyoruz ve insanlar bu tarz altı boş işlerle zihinlerini bir nebze olsun boşaltabiliyorlar.

Açık açık söyleyeyim televizyonda yayınlanan hiç bir diziyi izlemiyorum çünkü altta vermek istedikleri mesaj hem çok anlamsız hem de yanlış kanalı seçerek bu mesajı vermeye çalışıyorlar. Örneğin şiddet içerikleri olan bir dizi toplumsal mesaj veriyor diye içeriğindeki şiddeti görmezden mi gelmemiz lazım? Üstelik konusu da saçma. Ya da romantik diziler. Sürekli aynı tema. Zengin oğlan ve fakir kız. Fakir kızımızın saçma tripleri, zengin beyimizin ergen halleri. Gerçek yaşamın neresinde görülmüş böyle şeyler? Bu sebeple insanların gerçek hayattan uzaklaştığını düşünüyorum. Çünkü zengin oğlan fakir kız olayına alışıyor ve normalleştiriyoruz. Ben bu noktada tabi ki zevklerle renkleri tartışırım. Önemli olan işi kavgaya dökmemek ve saygıyı kaybetmemek. Ancak karşımdaki kişi benim zevkime saygı duymayıp kendi zevkini bana dayatırsa da ortada saygı duyacağım bir ortam kalmayacağı için uzaklaşırım doğal olarak o ortamdan. Bir de günümüzde toplumun çok rağbet ettiği diziler, filmler ve şarkılar ortak "zevk" haline gelmiş durumda. E toplumun her onayladığına doğru demiyorken neden "zevkli" olarak etiketlediği bir işi zevkli kabul edelim ki?

Bu Reklamı Kapat

Dolayısıyla bana göre renkler ve zevkler tartışılır ancak kavga ederek değil. Çünkü biz insanlar öznel varlıklarız. Sizin saçmanız o kişiye mantıklı gelebilir. Sizin mantıklınız da karşınızdaki kişiye saçma. Ancak günümüzde içeriği boş olan çok ürün tv kanalalrı aracılığıyla bize sunulmakta. Bu ürünlerin neden size saçma geldiğini anlatırsanız belki karşınızdaki insan da size hak verebilir.

501 görüntülenme
3
  • Raporla
Cevap
Emrick Drake
Emrick Drake Öğrenci

zevkleri içerikleri vs. sanat olarak alıcam bence sanatın yararlı olan ve zararlı olanı var. zararlı olanı sanattan saymıyorum ben. mesela bir şarkı veya film senin hayal gücünü yaratıcılığını ufkunu geliştiriyorsa sanattır. ve bu sanatın sana anlatmak istediği bir anlam daha olmalı. yani ondan saçma da olsa bir anlam çıkarılabilmeli. örnek vericem yaz mevsiminde çıkan aşk dizileri gerçekten çok saçma ve bana hiçbir şekilde yararı olmuyor. ama belgesel dizileri de olur ve bize bilgi, yaratıcılık filan kazandırır. bence tartışılması gerek çünkü sana katkısı olmayan (boş) şeyler insanları kendisine yönlendirip zamanlarını tabir-i caizse öldürüyorlar. ayrıca boş şeylerin bile seni iyi bir şekilde yönlendirmesi gerek bence. buradaki insanlar dalga geçebilir ama ben anime izliyorum. bazen insanın boş şeyler seyrederek kafasını boşaltması gerek. ve ben izlediğimde beni alttan bana çok çalışmam gerektiğini yılmamam gerektiğini anlatıyor. ve bana bunu aşılıyor.(her anime,dizi veya film değil tabiki) toparlayalım. bir şey sana ruhsal ya da beyinsel sana yarar sağlıyorsa onu ne kadar yarar sağlıyorsa ona göre zaman ayır. ve gerektiğinde boş olarak gördüğün şeyleri söyle

378 görüntülenme
0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et