Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Esmanur Kadriye Öztürk
Üye
1

Zevk için mi yoksa öğrenmek için mi kitap okursunuz?

Zevk için mi -dünya klasikleri olur fantastik seri kitaplarından olur aşk romanları olur şiir kitapları olur dergiler bile olabilir- yoksa size bir şey katması için sadece öğretici -fizik adına olabilir astronomi olabilir matematik tarih vb. olabilir- kitapları mı okursunuz?
602 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Arda Öğrenenefe
Araştırmacı

Her ikisini de okurum ancak zevk için okuduğum kitaplarda seçiciyimdir. Örneğin hikaye okuyacaksam, bilim-kurgu, polisiye, gerilim, aksiyon tarzı hikaye kitapları okurum. Ancak bilgi edinmek amaçlı bir kitap okuyacaksam aşırı derecede seçici olmam.

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Esat Kudret
Esat Kudret
111K UP
Akıl yürütmeyi öğrenmeye çalışan bir öğretmenim.

Her ikisi de…Ve her tür…

Kitap okumak, hele ki okuduktan sonra kitaba ilişkin bir şeyler yazmak, insana muazzam bir ufuk veriyor. Ancak her okuduğum kitaptan zevk alıyor muyum? Hayır. Veya Zevk aldığım her kitabı anlıyor muyum? Yine hayır.

Bu, tamamen zorunda olduklarıma, önceliklerime ve ruh halime bağlı diyebilirim.

Tüm Reklamları Kapat

Bir şey benim için önemli ve öğrenmek zorunda isem; zevk almasam da öğrenmek için okuyorum. Çünkü gerek ihtiyaçlar gerekse mesleki zorunluluklar bazen kendin dayatabiliyor.

Bazen ruh halime bağlı olarak zevk için de kitap okuyabiliyorum. Çok bir şey anlamasam da, bana bir şeyler katmasa da okuyor ve zevk alıyorum. Ya o anki ruh halim ile örtüşüyor, ya bir arayıştayım ya da koşulsuz onaylanma ihtiyacıma karşılık veriyor. Tıpkı bazı zamanlarda klasik Türk filmleri seyretmek gibi bir şey bu. Şöyle; zengin erkek, fakir kız türünden( veya tersi) ve bol ağlamalı…

Fakat çoğunlukla ve okuya okuya; kendini tanıyan, ihtiyaçlarının farkına varan, ilgi alanlarını doğru tespit edebilen bir insan, bir süre sonra (okuduğu her kitap bilinçli bir tercihin ürünü olacağından) , okuduğu her kitaptan hem muazzam şeyler öğreniyor hem de bir o kadar zevk alıyor diyebilirim.

Bu aşamadan sonra bize hem bilgi hem de haz verebilecek bir kitabı (yanılma ihtimali her zaman olmak üzere) hem ön sözünden hem kapak ve dizaynından hem de ilk 10 sayfasından seçmek hiç de zor değil.

Tüm Reklamları Kapat

Danışmak, yollarda yorulup şaşmaktan her zaman iyidir. Önerilere açık olmak bu işi yarı yarıya kolaylar.

Her kitap mutlaka bir şeyler verir mi? Kanımca evet. Doğru yolu göstermeyen kitap bile en azından yanlış olan ve gitmememiz gereken bir yolu deşifre eder.

Zaman sorunumuz yok ise denemek ve mümkün olduğunca aynı konuya taban tabana zıt yaklaşımlar içeren kitaplar okumak ( ve her şeyi), yol ayrımlarında bize daha hızlı ve isabetli tercih yapma şansı verir diye düşünüyorum.

Hangi tür kitaplar derseniz; tartışmasız her tür derim.

Her türden kitap bize aynı olaya veya olguya her açıdan bakma şansı verir. Bu çok net…Bu şans öyle bir şey ki; birbirini durmadan besler. Hiçbir zaman çözemeyeceğiniz bir matematik probleminin lambasını, hiç umulmadık zamanda, hakkıyla yazılmış bir şiirde bulabilirsiniz. Bir sanat eserine yönelik bir yorumu fizikte, sevgiye yönelik bir açmazı biyolojide keşfedebilirsiniz. Tıpkı matematikle bilye oynayan, fizikle topaç çeviren, felsefe ile aşk yapan çocuklar gibi.

Okumadan zarar gelmez, velev ki bir makarna ambalajının üstünde yazan ince yazılar bile olsa…

Her kitap (iyi ve ya kötü) bir dünyadır…Ne kadar çok dünya, o kadar seçenek…Okuyalım, okutalım…

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Only Lgbt
Only Lgbt
4,926 UP
Yeri geldiğinde tüm gün kitap okuyabilen biri.

Dürüst olmak gerekirse bir şeyler öğrenmek için de keyif için de okurum ama sanırım keyfi okumalarım çok daha fazla. Bir şeyler ilgimi çekebilir ancak bu ''araştırmayı isteme'' süresi bende maksimum 1 hafta civarıdır. Sonra normal rutinime dönüyorum.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close