Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Zamanla -genellikle- sadece kötü anıları unutmamızın evrimsel açıdan bir açıklaması var mı?

Gece gece kendi halimde düşünürken fark ettim. Acaba sadece bende mi böyle oluyor yoksa genel bir şey mi diye merak ettim. Çok kötü ayrılan çiftlerin bir süre sonra barışması, aradan uzun bir süre geçince insanları daha kolay affetmemiz ama yıllar önce eğlendiğimiz tatilin hiçbir dakikasını unutmamamız bana çok garip geldi. Acaba beynimiz kendi sağlığını korumak, hayatımıza devam etmemizi sağlamak gibi evrimsel sebeplerle kötü anıları daha kolay unutma işlemini bilerek yapıyor olabilir mi?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Aslında hayır. Bir anının, bilginin, düşüncenin veya benzeri bir verinin beyinde kaybolması muhtemeldir. Bunun sebebi ise yakın bir zamanda bu verilerin tekrarlanmamasıdır. Bir veri tekrarlanmadığında beyin bu verinin önemsiz olduğunu belirleyip hafızadan siler. "Bir bilgiyi unutmamak için sürekli tekrarlayın" sözü de zaten bu kanının varlığı yüzünden söylenir.

Kötü anıların hatırlanmasının iyi anılara oranla daha az olmasının sebebi de budur. Kötü anılar dile getirilmediği veya hatırlamak istenilmemesi yüzünden söz edilmemesi sonucu beyin bu anıları siler. Örneğin günlük konuşmamızı, hal, hareket, tutum ve davranışlarımızın sürekli tekrarlanması bile beynişn bu özelliği sayesinde gerçekleşir. Örneğin bir yazı okuduğumuzda harfleri hemen tanımamız. Bazen hatflere basmadan klavyede yazı yazmamız bu nedenledir.

Not: beyin verileri 3 bölmeye ayırır. Bunlar:

Kısa: 12 gün önceki akşam yemeğini hemen hemen herkes hatırlamaz çünkü kısa süreli hafızaya kaydedilir. Oysa 13. Günün sabahında ne yenildiği sorulursa hemen cevaplanır çünkü daha hafızadan silinmemiştir.

Orta: geçen ay arkadaşınla dışarı çıkıp yemek yemek. Burda ise yaklaşık 10-50 gün geçerlidir ve beyin bunları silmek için biraz daha bekler.

Uzun: küçükken sarsıcı bir olayı hatırlama veya bir aile üyesinin ölümü. Bunlar hemen hemen hiç silinmezler çünkü çoğu kez yekrarlanıldıkları için veya köklü bir etki harattıkları için beyin bu verileri silmek için pek uğraşmaz.

Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Beyin ve hafıza Yok
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Romantizm asla duyarlılık ile başlamamalıdır. Bilimle başlamalı ve bir yeri mesken edinmeyle sonlanmalıdır.”
Oscar Wilde
Geri Bildirim Gönder