Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Sevgi Düşkün
Sevgi Düşkün
4,618 UP
Üye
2

Zamanı kırmak mümkün mü?

Işığı ve rüzgarın yönünü kırmak mümkün peki zamanı da bu şekilde yavaşlatıp hızlandırabilir miyiz? Neden zaman bazen yavaş geçerken bazen hızlı geçer?
548 görüntülenme
Zamanı kırmak mümkün mü?
Zamanı kırmak mümkün mü?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Bayram Mert Özkaya
Bilimi seven biri

Zamanla oynamanın yolu ışık hızına ulaşmaktır. Mesela ışık hızına ulaşabilecek bir aracımız olsaydı, içine 2 görevli yerleştirseydik, biz dışarıda kalsaydık ve görevliler bu araçla 4 ışık yılı uzaklıkta bir mesafeye gidecek olsalardı; aracın içindeki görevliler için bu mesafeye gitmek 4 yılı bırak, herhangi bir zaman almayacaktır. Işınlanmak gibi düşün. Ancak araçta olmayan kişiler, yani sen ben gibi gözlemciler için 4 yıl geçmiş olacaktı.

Zamanın neden kimi zaman hızlı, kimi zaman yavaş geçtiği konusuna gelirsek; zaman fiziksel olarak herkes için aynı hızda ilerler. Ancak biyolojik etkenler zamanı deneyimleme süresini azaltıp arttırabilir. Metafor olarak düşünmek gerekirse; saniyede 60 kare bir video izlediğini düşün. Bu videonun bir saniyesindeki 60 kare; bir normal, bir siyah, bir normal, bir siyah olarak ilerlediğini düşün. Bir saniyede siyah kareler dışında deneyimlediğin 30 kare olmuş olur. Zamanı deneyimlerken beynin bu siyah noktaları deneyimlenmemiş sayarak 1 saniyeyi yarım saniye olarak deneyimliyor. Saniyedeki kare sayısı metafor tabii, beyin tam olarak böyle işlemiyor ama zamanı bu yüzden hızlı ya da yavaş deneyimliyoruz. Adrenalin salgılandığında; mesela ölümle başbaşa kaldığında zamanın yavaşladığını hissetmenin sebebi zamanı daha fazla deneyimliyor olman. Sen 2 saniye deneyimlemişken bir başka insan 4 saniye deneyimleyebilir, ama zamanın fiziksel olarak etkisi ikinizde de aynı olacaktır. Çocukluk zamanımızda gözle görülür bir biçimde zamanı daha fazla deneyimleriz. Zaman ilerledikçe bu azalır ve "büyüdükçe zaman ne kadar da hızlı geçiyor" lafı söylenir.

Tüm Reklamları Kapat

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close