Sorulara Dön
1
Genel ve Kategorisiz

Zamanda yolculuk yaparak kendimizi öldürürsek?

Soruyu bir abim sormuştu benim de aklıma takıldı soru şöyle, zamanda yolculuğun mümkün olduğunu varsayalım, geçmişe gittiniz ve kendinizi vurdunuz öldünüz. Böyle bir durumda açıklaması ne olur geçmişte öldüğünüz için gelecekte bulunmamanız lazım ama geçmişte ki sizi öldürdünüz ben buna cevap olarak yeni bir paralel evren yaratır demiştim

2
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

İşte Paradox dostum diyelim ki zaman makinesi icat ettin geçmişe döndün kendini öldürdün.Bu durumda ölü olduğun için zaman Makinesi yapmadın kendini öldürmedin yaşıyorsun. Yaşadığın için tekrar zaman Makinesi yapıyorsun tekrar geçmişe gidip kendini öldürüyorsun. Bu durumda öldün zaman makinesi yapmadın kendini öldürmedin. Tıpkı büyük baba paradoksuna benziyor internetten büyük baba paradoksuna bakmanı tavsiye ederim.

1
Teşekkür (2)
Paylaş
1

Şimdi sorduğun soruda zamanı 1 boyutlu kabul ediyorsun ama zamanda geri gidebilmek için bence en az 2 boyutlu olmalı.

Zaman aşırı soyut olduğu için mekandan örnek vereyim. 1 boyutlu bir yer düşün ve orada bir nesne düşün. (Nesne: 0, Sen: H)

---- 0 H ---

Nesneyi şimdiki zaman olarak düşün arkasına geçilemeyen bir duvar. Eğer arkasına geçmek istersen 2. bir boyutu daha kullanman lazım. Ama eğer bu nesne ilerlemiyorsa sadece ileri doğru büyüyorsa 2. boyut olsa da arkasına geçemezsin çünkü arkası yok

0000000 H ---

Ama eğer nesne bi tane değilse ve bazıları daha geriden geliyorsa (ki buna paralel evren diyoruz) bunlardan birine gidebilirsin

00000-------

0------------

0000000000-

00000 H ____

0000000----

Gerçi bu durumda da 3. boyut lazım ki etraftan dolaşabilesin. Bu arada kendi zamanımızda geri gitmek bence şu yüzden mantıksız. Zamanı tek boyutlu düşünürsek ondan bağımsız olamayız. Bi şekilde ilk modeldeki gibi nesne düşünüp onu geri ittirirsek onla beraber biz de geri gideriz yani sadece her şeyi deri almış oluruz. Yani bence kendi zaman çizgimizde geri gidemeyiz çünkü zaman hareket etmiyor büyüyor peki neden bazıları geç başladı derseniz onu bilmiyorum sadece varsaydım. Ama nesneye güç uygulayarak büyümesini yavaşlatabiliriz yani şöyle bir zaman makinesi mantıklı olabilir:

İcat edildiği zamanı checkpoint gibi kullanıp ileriki zamanlardan o zamana dönülebilir veya o zamandan ileri gidilebilir. Umarım anlatabilmişimdir biraz amatör oldu kusuruma bakmayın. İyi günler

( Tamamen kendi teorimdir)

0
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın