Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Zamanda yolculuk yaparak kendimizi öldürürsek ne olur?

Soruyu bir abim sormuştu benim de aklıma takıldı soru şöyle, zamanda yolculuğun mümkün olduğunu varsayalım, geçmişe gittiniz ve kendinizi vurdunuz öldünüz. Böyle bir durumda açıklaması ne olur geçmişte öldüğünüz için gelecekte bulunmamanız lazım ama geçmişte ki sizi öldürdünüz ben buna cevap olarak yeni bir paralel evren yaratır demiştim
299 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Üstad Fasvi
Araştırmacı

İşte Paradox dostum diyelim ki zaman makinesi icat ettin geçmişe döndün kendini öldürdün.Bu durumda ölü olduğun için zaman Makinesi yapmadın kendini öldürmedin yaşıyorsun. Yaşadığın için tekrar zaman Makinesi yapıyorsun tekrar geçmişe gidip kendini öldürüyorsun. Bu durumda öldün zaman makinesi yapmadın kendini öldürmedin. Tıpkı büyük baba paradoksuna benziyor internetten büyük baba paradoksuna bakmanı tavsiye ederim.

1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
  • Paylaş
Halil Sayım
Halil Sayım
4,182 UP
Fen Lisesi 12. sınıf öğrencisi

Şimdi sorduğun soruda zamanı 1 boyutlu kabul ediyorsun ama zamanda geri gidebilmek için bence en az 2 boyutlu olmalı.

Zaman aşırı soyut olduğu için mekandan örnek vereyim. 1 boyutlu bir yer düşün ve orada bir nesne düşün. (Nesne: 0, Sen: H)

Tüm Reklamları Kapat

---- 0 H ---

Nesneyi şimdiki zaman olarak düşün arkasına geçilemeyen bir duvar. Eğer arkasına geçmek istersen 2. bir boyutu daha kullanman lazım. Ama eğer bu nesne ilerlemiyorsa sadece ileri doğru büyüyorsa 2. boyut olsa da arkasına geçemezsin çünkü arkası yok

Tüm Reklamları Kapat

0000000 H ---

Ama eğer nesne bi tane değilse ve bazıları daha geriden geliyorsa (ki buna paralel evren diyoruz) bunlardan birine gidebilirsin

00000-------

0------------

0000000000-

00000 H ____

0000000----

Gerçi bu durumda da 3. boyut lazım ki etraftan dolaşabilesin. Bu arada kendi zamanımızda geri gitmek bence şu yüzden mantıksız. Zamanı tek boyutlu düşünürsek ondan bağımsız olamayız. Bi şekilde ilk modeldeki gibi nesne düşünüp onu geri ittirirsek onla beraber biz de geri gideriz yani sadece her şeyi deri almış oluruz. Yani bence kendi zaman çizgimizde geri gidemeyiz çünkü zaman hareket etmiyor büyüyor peki neden bazıları geç başladı derseniz onu bilmiyorum sadece varsaydım. Ama nesneye güç uygulayarak büyümesini yavaşlatabiliriz yani şöyle bir zaman makinesi mantıklı olabilir:

Tüm Reklamları Kapat

İcat edildiği zamanı checkpoint gibi kullanıp ileriki zamanlardan o zamana dönülebilir veya o zamandan ileri gidilebilir. Umarım anlatabilmişimdir biraz amatör oldu kusuruma bakmayın. İyi günler

( Tamamen kendi teorimdir)

0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
  • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close