Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0

Zamanda yolculuk mümkün mü eğer mümkünse nasıl mümkün olabilir mantıklı bir açıklaması nedir?

Soru fizik ve bir tıkta 3 boyutlu düşünme isteyen bir soru lütfen detaylı bir şekilde açıklama yapar mısınız?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Özgür Arslan
Özgür Arslan Yazılımcı

Zamanda geriye doğru gitmek pekte mümkün gibi gözükmemekte. bunun sebebi şudur eğer gidilebiliyor olsaydı siz daha bunu yapmadan zaten geriye dönmüş ve bunu değiştirmiş olacağınızdan çoktan değişmiş olacaktır. öyle şeyler pekte yaşanmadığı için olası gözükmemekte aynı zamanda geçmişe gidip geçmişe gitmeden önceki halini öldürürsen geçmişe gitmemiş ve kendini öldürememiş olacaksın yada sen geçmişe gidip kendini öldürmeden gelecekteki sen gelip seni temizleyecektir. :) neyse konumuza dönelim bir diğer mantıklı sebebi de şudur zamana dikkatli bakarsan sadece kısalıp uzayabiliyor yani yavaşlatıp hızlandırabiliyorsun hatta durduramıyorsun bile sonsuz kademe boyunca yavaşlar 0.1 - 0.001 - 0.00001 gibi ama asla 0 a gelmez çünkü evrenin herhangi bir köşesinde zaman sıfır olsaydı benim bu makaleyi asla bitiremem gerekirdi. zamanı etkileyen faktör uzaydaki alnın eğilip bükülmesinden (Yer Çekimi) kaynaklanır sebep olarak ağır kütleli cisim hız gibi bu sadece zamanı yavaşlatıp hızlandırıyor eğer yavaşlayıp ileriye gitmek istersen binlerce yıl ileri bir şekilde gidebilirsin fakat geri dönüşü olmaz. teorik olarak değil pratikte bir uzay roketine atlayıp muazzam hızda bunu deneyip gözlemleyebilirsin. Binlerce yıl olmaz tabi günümüz teknolojisiyle birkaç saniye ileri belki :)

Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
8
  • Raporla
Cevap
Anonim Felsefeci
Anonim Felsefeci Yazılım geliştirici

İngiliz BBC dizisi kült yarım asrı deviren ve hala devam eden Doctor Who dizisinin ana karakteri The Doctor sürekli geçmişte gelecekte yolculuk yapar canı sıkıldığı zaman evreni sıfırlar Gemisinin adı T.A.R.D.I.S yani uzaydaki zaman ve görece boyuttur . Havalı aletler vardır ama aletin kendisi tıraştır Cem yılmaz'ın iki ampul var orda biri 40 ' lık biri 60'lık 40'lık yanmış değiştiriver mantalitesine iner iş sonunda ..

Hawking ise görece uzay zamanda bir bölge oluşturulmadığı müddetçe bu işin olabilme ihtimalinin imkansız olduğunu söyler ve bölge oluşsa bile zaman yolcuları sadece bölgenin içinde ve bölgenin oluşturulduğu ilk zamana kadar yolculuk yapabilirler ki ... Hawking bunun ancak bu şekilde gerçekleşebileceği ve bunu yapmanın da çok düşük bir ihtimal olduğunu söyler .

Bu Reklamı Kapat

Zamanda yolculukta metabolizmayı kütle çekimi yer çekimi vesaire düşürerek hayatta kalmasını sağlayıp zamanda ileri yolculuk yapma fikri mümkündür örneğin diyelim siz 1 aylık yolculuk yaptınız geri geldiniz dünyaya ama dünyada bin yıl geçmiş gibi .

Çünkü pozitif yönde ilerleyen zamanda geleceği kaydetmeye gerek yoktur ama zamanı negatif yönde ilerletmek istiyorsak o zaman işte o zaman mekanda o zamana değin yer değiştirmiş her bir temel parçacığı kayıt etmek durumundasın ki diyelim 1920 Amerika'ya gittin .. 1920 yılı bilmem kaçıncı ayı bilmem kaçıncı günü bilmem kaçıncı saniyesi bilmem kaçıncı milisaniyesi tüm mekan zaman içerisi gerçekleşen parçacık kombinasyonları varyasyonları hepsini tespit edip o zamandakine uygun şekilde yerleştirilmesi gerekir ki gezegen üzerinde yaşayan bir de 7 milyar akıllı yaşam formu var.

Demek istediğim bir film düşünün filmde geriye gidersiniz neden çünkü film kayıtlıdır bütün o piksellere doldurulacak hatta noktalara dotlara doldurulacak renk vesaire hepsi bellidir filmin 60.dakikasından 35.dakikasına gidersiniz ama televizyonda öyle olmaz

1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et