Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Zeynep X
Zeynep X Üye
2
yüzdeki veya vücuttaki kırmızı lekeler genetik midir?
bir şeye alerjim yok diye düşünüyorum cildiyeye gideceğim yine de fakat bu yıl daha da nüksetti kırmızı lekelerim.doğum lekelerim bile kırmızı anlamadım araştırmalarım da sonuçsuz oldu.yardımcı olabilecek birileri ?
160 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
İlknur Özdemir
İlknur Özdemir Cilt sağlığı araştırmacısı

Merhabalar umarım yazdıklarımın bir faydası olur....

CİLT LEKESİ NEDİR? NASIL OLUŞUR?

Cilt lekeleri, ciltte melanin pigmentin seviyesinin aşırı artışının sonucu oluşur. Melanin, deri, saç, beyinde bulunabilen ve tirozin seviyesinin artmasıyla oluşan koyu renge sahip bir pigmenttir. Bu pigment hücre içinde varolan kromotoforda bulunmaktadır. Melanin pigmenti üretilir ve etrafındaki öteki cilt hücrelerine yayılır böylelikle ciltte eşit renk görünümü oluşur.

Bu Reklamı Kapat

Cilt lekelerinin birinci sebebi aşırı güneş ışınına maruz kalmakla birlikte korunmamaktır. Bununla beraber genetik yatkınlık, hamilelik, ilaçlar (doğum kontrol hapları vs.), kozmetik ürünleri, ciltte iltihaplanmaya sebebiyet veren akneler de cilt lekelerinin oluşumunda önemli oranda etkilidirler. Genel olarak yüzde bulunan lekeler çene, yanak, alın gibi bölgelerde bulunmaktadır. Lekelenmeler ilerleyen yaşlarda el, sırt ve göğüs bölgesinde artmaktadır.

Cilt lekelenmeleri melanin pigmentinin eşit dağılmadığı, fazla veya eksik olduğu durumlarda gözlemlenebilir. Bu cilt lekelenmeleri zararlı veya masum olabiliyor.

CİLT LEKELERİ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Bu Reklamı Kapat

Melazma: Yüksek seviyede östrojen hormonundan kaynaklanır ve gebelik lekelenmesi olarakta bilinmektedir. Araştırmaların sonucunda doğum kontrol hapları kullanan bireylerde de rastlanmıştır ve genelde cildin alın, yanak ve dudak üstündeki bölgelerde çıkabilir. Erkeklerde de bu lekelenme çeşidi görülebilir.

Lentigo: Çile benzer olup biraz daha koyu renklidir. Karaciğer lekesi veya yaşlılık lekesi olarak bilinmektedir. 5-20 milimetre çapında düz ve iyi huyludurlar. Çiller -kış evsiminde kaybolurken lentijenler kış mevsiminde kaybolmazlar.

Seboreik Keratoz: İlerleyen yaşlarda el, sırt, göğüs bölgesinde görülen benlerin zamanla beraber koyulaşması ve çoğalmasıdır.

Doğum Lekeleri: Doğduğumuzda cildimizde bulunan lekelerdir. Bazı doğum lekeleri pembe/kırmızı renkte olabilir bu tür lekelere ‘vasküler doğum lekesi’ denir. Doğum lekeleri vücuttaki normal olmayan kan damarlarından kaynaklanmaktadır. Diğer doğum lekesi türüne de ‘ pigmentli doğum lekesi’ denir ve kahverengi, gri, siyah olabilir. Genelde sağlığı riske etmezler.

Hemanjiyomlar: Kan damarlarının birikmesi sonucu oluşan lekelerdir. İyi huyludurlar. Karaciğer de çok sık rastlanmaktadır. Deride de görülebilmektedir. Normal şartlarda doğumda bulunmakta olup nadir olarak semptomlara neden olmaktadırlar. Ortalama 9-10 yaşına gelene kadar yok olabilirler. Kırmızı, somon rengi olabilmektedirler.

Vitiligo: Deride beyaz lekeler oluşur. Melanositlerin melanin üretmediği durumlarda meydana gelir. Biliminsanları bu hastalığın otoimmun bir hastalık olduğunu düşünmektedirler. Vücudun herhangi yerinde görülebilir ve bulaşıcı bir hastalık değildir.

Bu Reklamı Kapat

Tinea Versicolor: Pityrosporum ovela denilen derideki doğal bir maya kontrol dışı olduğunda ve ciltteki rengi değiştirdiğinde ortaya çıkar. Bu hastalık hava sıcaklığının artışı, cilt yağlanması, hormonal farklılıklar, zayıf bağışıklık gibi etmenlerden ortaya çıkabilmektedir.

Egzema: İnflamasyon sonrasında kırmızı, kaşıntılı, kuru, pullu cilde neden olan bir hastalıktır. Alerji, astım gibi sorunlar sebep olabilir. Tedavisi soruna göre değişiklik gösterebilmekle birlikte zamanla geçtiği bulguları da gözlemlenmiştir.

Albinizm: Ortalama 17 binde 1 gözüken albinizm hayvanlarda da rastlanılan bir hastalık türüdür. Genetik bir hastalıktır. Bu hastalığa sahip olanlarda; ışığa karşı duyarlılık, beyaz-soluk bir ten rengine sahip olma, görme sorunları, gözbebeklerinde pembeleşme, kıllar veya tüylerin beyazımsı olması gibi özellikler bulunmaktadır. Tedavi olanakları oldukça sınırlıdır.

albino hastaları
albino hastaları
albino

CİLT LEKELENMELERİ GENETİK MİDİR?

Bu Reklamı Kapat

Albinizmin genetik bir problem olduğu bilinmektedir fakat acaba cilt lekelenmeleri herkeste aynı oranda mı gözlemlenir? Peki burada da genetik faktörler etkili midir?

Peroksiredoksinler organik peroksitlerin indirgenmesini sağlayan bir enzim grubu ailesi olup Prdx6 (Perokedoksin 6) ve Prdx4’ün yaralanma gibi olaylarda faaliyetlerinin arttığı gözlemlenmiş olup yara ve leke tamirindeki rolleri kanıtlanmıştır.

PTGS2 iltihaplanma gibi olaylardan sorumlu bir gen olup. Lekelenmelerde rol almaktadır.

Vitiligo hastalığı da aynı zamanda genetik olup bağışıklık sisteminin renk hücrelerini yok etmesiyle bağlantılı bir otoimmun bir hastalıktır.

Albino hastalığının geni 11. kromozom üzerinde taşınır ve bu kromozom anne veya babadan gelmesine bağlı olarak çekinik veya baskın halde olabilir. Kromozomdaki mutasyondan dolayı pigment seviyesi azalır.

Herkes aynı temel cilt yapısına sahip olmasına karşı farklı genetik şifreler taşırız. Elastikiyet, nem tutma kapasitesi, ışınları tutma derecesi, yağ içeriği, kalınlığı genetik şifrelerimiz sayesinde belirlendiğinden dolayı ciltteki lekelenmeler de genetiğe bağlıdır diyebiliriz. Cilt Testi ile cildinizin lekelenmeye yatkınlığını belirleyebilirsiniz.

Kaynaklar

  1. İLKNUR. Cilt Hastaliği. (07 January 2021). Alındığı Tarih: 07 January 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et