Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ali Zengin
Ali Zengin
126K UP
Üye
0

YouTube'da aynı görüntü kalitesi ve zaman uzunluğuna sahip olan iki farklı videoyu aynı şartlarda indirdiğimde kapladıkları alanlar farklı, nedeni ne?

731 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Taylan Keskin
Taylan Keskin
3,840 UP
15 Yıllık Senior Gömülü Yazılım Mühendisi

Konuyu pekiştirmek adına bir ek de ben yapayım. Bit hızı(bitrate) nedir, neden farklıdır diye bir soru da gelebilir.

Bit, bilgisayar biliminde en düşük hafıza birimine verilen addır. 8bit -> 1Byte, 1024Byte -> 1Mbyte demektir. 8bit ile 0-255 arası sayıları ifade edebiliriz. Benzer şekilde 24bit bizi maksimum 16 milyon gibi bir rakama götürür.

Tüm Reklamları Kapat

1080p bir video düşünelim. Bu 1920x1080'lik bir çözünürlüğe tekabül eder. Yani başka bir ifade ile video, 2.073.600 pikselden oluşan resim karelerinden yaratılmıştır. (bilindiği gibi bir video genelde saniyede 24 adet resmin arka arkaya dizilmesi ile elde edilmektedir. Son zamanlarda 60Hz videolar da yayınlanmaktadır.) Şimdi geldiğimiz noktayı özetlersek, bu video saniyede piksel ile ifade ediliyor.

Şimdi zurnanın zırt dediği yere geldik. Bu video tamamen siyah beyaz olsaydı, her pikselin taşıyacağı bilgi sadece 1 bit olacaktı. Ya siyah ya da beyaz. Bu durumda 1080p kalitesindeki bir videonun bitrate değeri = 49766400 bps(saniyedeki bit hızı) olacaktı. Diğer bir ifade ile yaklaşık 49Mbps. Yani saniyede 49milyon bitlik bir veri ile derdimizi anlatabilecektik.

Tüm Reklamları Kapat

Peki renkli olsaydı ne olacaktı? Burada da renk derinliği devreye girecekti. 24bit, 48bit, 8bit gibi renk derinliği seçenekleri var. Yani bir rengi ne kadar geniş aralıkta temsil edileceğini yine bit sayısı ile belirleriz. Şöyle açıklayayım: 8bit yukarıda da bahsettiğim gibi 0-255 aralığında bir değer alır. 8bit bir videoda bütün renkleri 255 adet sayıyla ifade etmemiz gerekirdi. Mesela 1:siyah olsun, 2:kırmızı,3:sarı vb. 255'in bütün renk skalasını yansıtmakta ne kadar başarısız olacağını az çok kestirebiliriz sanırım.

Neyse konuya dönecek olursak 24bit renk seçenekli bir video için bitrate 49 x 24 = 1176Mbps değerini bize verirdi.

Şimdi belki dikkatinizi çekmiştir. Buradaki değerler muazzam büyüklükte. Basit HD bir video için bu kadar yüksek değerlere çıkılması, yayın yapılması imkansız. 1080p video için genel geçer ortalama 8Mbps'dir. İşte bu noktada da video sıkıştırma algoritmaları devreye giriyor. Bazen de videolar gözün fark edemeyeceği ölçekte bozularak veri miktarı küçültülüyor.

Özetle işte tüm bitrate ve boyut farklarına; renk derinliği, kayıplı/kayıpsız sıkıştırma algoritmaları, interlace yöntemleri sebep olmaktadır.

172 görüntülenme
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Mustafa Eratalay
Mustafa Eratalay
3,375 UP
Video Editörlüğü Yaptım

Videoların boyutunu ve kalitesini bit hızları belirler. Video kaliteleri aynı gibi gözükse de; bit hızı yükseldikçe video kalitesi ve boyutu da artar.

Bit hızı dediğimiz kavram; birim zamanda işlenen veri sayısına verilen isimdir.

Tüm Reklamları Kapat

186 görüntülenme
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Araba Camındaki Siyah Noktalar Ne İşe Yarıyor?
Araba Camındaki Siyah Noktalar Ne İşe Yarıyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
"İkinci Beyin": Vücudunuzdaki Yabancı Organizmalar, Beyninizi Nasıl Yönetiyor?
Arılar da İnsanlar Gibi
Arılar da İnsanlar Gibi "Jetlag" Hisseder mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close