Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1
Yok olan ormanları, hayvanları, oksijeni, bitki örtüsünü nasıl geri getireceğiz?
O ormanların tekrar yeşermesi yıllar demek.O sürü içinde nasıl nefes alacağız nasıl soğuyacak o bölgeler?Küresel isinmanın olduğu dönemde,suyun az kaldığı dönemde nası yeşerteceğiz oraları ve dünyayı?Lütfen umut verici bir çözüm söyleyin.Çok umutsuzum korkuyorum ve kahr oluyorum.
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis Düşünür

Akdeniz ikiliminde yetişen bitkiörtüsü ateşi kendi leyhine çevirebilecek şekilde evrimleşmişlerdir.Kızılçam, tohumlarını yangından korumak için kozalaklarını yıllarca kapalı tutan ağaçlar. Yangından sonra birkaç hafta içinde bu kozalaklar açılıyor, tohumlar besin ve mineralce zenginleşmiş olan yanmış toprağa ulaşıyor. Bu tohumlar da yedi-sekiz ay sonra genç fideler olarak karşımıza çıkıyor. Yani Akdeniz ormanları, kendilerini yenileyebilme özelliğine sahipler.

doğru politikalarla ormanlar da, bitki örtüsü de hayvanlarda zarar görmeden kendini yenileyebilir. nedir bunlar? ağaçlandırma halkın kastettiği gibi yapılırsa felaket olur. O alanın sadece ağaçlardan oluşmadığı, çok daha fazla türden oluşan bir ekosistem olduğunu düşünmemiz lazım. kızılçam tohumu dikilmeli ki biyoçeşitlilik bozulmasın. ayrıca yangınların büyüklüğü ve sıklığının 2 sebebi var iklim değişikliği, aşırı insan nifusu. büyük ormanlık alanlara insan girmesi engelenirse yada çıkan orman yangınları felakete dönüşmeden müdahele edilirse bu kadar zarar verilmez hiç bir ekosisteme.

Çağrı Mert Bakırcı'nın Youtube kanalında attığı güzel bir video: https://www.youtube.com/watch?v=m5Vg9vnwDvc

3
  • Raporla
Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge Kozmoloji meraklısı.

Kahrolacak bir şey yok. Yüzlerce yıldır yok edilen ve yerine konmayan ormanları düşünürsek bu yıl yananlar devede kulak kalır. Bu gayet sıradan bir olay. Sadece biz, ülkemizde bu kadar büyük bir orman varlığını tek bir seferde kaybettik. O nedenle şaşkınız biraz ama bu çok da garip ve sıra dışı bir olay sayılmaz.

Ayrıca doğanın yok olması, ormanların yanması, kesilmesi hem insanoğlu hem de Türkiye için büyük önemde değil. Yangın söndürme uçağı almadığımıza göre bu konuda pek de önem vermiyoruz demek ki. Şaşıracak ne var ki?

Sadece devlet olarak bakmayalım. Bülent Ersoy, 55 tilkinin kürkünden oluşan 450 bin liralık bir kürk giydi bu ülkede. Türkiye'de fala, kozmetiğe, nargileye, takı sektörüne harcanan para muhtemelen kanser, aids araştırmalarına harcanandan fazladır. Ülkemizin en büyük biliminsanlarından biri olan Celal Şengör, ülkenin en büyük kütüphanesini kurmak için bir girişimdi bulundu ve toplanan para, Bülent Ersoy'un kürkünün düğmesi ve astarı kadar etmiyor. 60 bin tl. Ben, gayet cahil bir insan olarak hayatım boyunca kitaba, bilime 60 bin TL'den fazla harcamışımdır. Türkiye, bir kütüphane açmaya o kadar harcamıyor.

Bu Reklamı Kapat

Kahrolacak bir şey yok, sakin olun. 1000 yaşında zeytin ağacının yaşını anlamak için o ağacı kesen bir ülkeyiz biz. Sokakta 80 bin çocuk yaşarken, çocuk işçilerin sayısı milyonlara ulaşmışken sevgilisine ada alan meşhurların ülkesi burası. Vajina beyazlatma, lösemiden daha önemli bu ülkede. İstiklal Marşını okuyamayan üst düzey kamu görevlilerimiz oldu, Mustafa Kemal'in doğum tarihini, TBMM'nin açılış ve Cumhuriyetin kuruluş tarihi bilmeyen insanlar kanaat önderi oldu bu ülkede. Panik yapmayınız.

Sadece Türkiye olarak da düşünmeyin. Dünyada da buna benzer binlerce olay oldu. İnsanoğlu olarak Dünyayı yok ediyoruz zaten. Neden kahroluyorsunuz ki? Yeryüzündeki tarım alanlarının en az yarısını kullanmıyoruz ama kimse bunu konuşmuyor, herkes Mars'a gitmeyi konuşuyor. Çünkü Elon Musk bununla uğraşıyor. Yarın Mark Zuckerberg Satürn'e gitmekle uğraşırsa herkes onu konuşur. Kimse savaşların bitmesi ile uğraşmaz. Eğitim falan da umurumuzda değil çünkü silaha harcanan para kitaba harcanandan kat kat fazla. Dünyada 800 milyon aç insan varken diğer 800 milyon obezite yaşıyor. Dünyadaki cips sektörü ile aşı sektörünün hacmi aynı; 44 milyar dolar. Ve Dünyadaki 100 küsür ülkede tek bir aşı yapılmadı. Ruffles'a devam, kimin umurunda?

Kahrolmayın, sakin olun.

Kendimize dürüst olalım. Biz insanız. Gezegenin tek sorunu. O da bir gün gelecek, artık bizden sıkılacak ve omzunu silkip bizi atıverecek. Belki artık salyangozların sırası gelmiştir.

2
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et