Sorulara Dön
1
Astronomi & Kozmoloji

Yıldızların içinde sıfırdan yeni bir atom yapılabilir mi?

Bir yıldızın içinde 0dan yeni bir hidrojen atomu üretilebilir mi? Yoksa evrendeki tüm atom sayısı büyük patlamadaki sayıyla eşit mi?

2
156 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Bu soruyu farklı seviyelerde inceleyeceğim çünkü tam olarak sormaya çalıştığın şeyden emin değilim...

İlk olarak şunu söyleyeyim evrendeki atom sayısı sabit değil. Örneğin nükleer füzyon sırasında birden fazla atom birleşerek tek bir atom oluşturduğu gibi nükleer fisyon sırasında bir atom bölünerek birden fazla atoma dönüşüyor ve dolayısıyla atom sayısı değişiyor.

İkinci seviyede hidrojenleri düşünürsek hidrojen dediğimiz şey aslında protondur. Yani soruyu "Şu an evrendeki protonlar bigbangden bu yana var olan protonlar mı?" olarak düşünürsek yine cevabımız hayır olacak. Örnek vermek gerekirsek yıldızlara bile gitmeye gerek yok birçok nükleer tepkime de açığa çıkan nötronlar ortalama 15 dk içinde protona bozuluyor dolayısıyla yeni bir proton oluşmuş oluyor. Gerek yıldızlarda gerekse diğer bir çok yerde çeşitli nükleer tepkimeler sonucu yeni protonlar oluşuyor. Ve bir protonun etrafına bir elektron geldiğinde buna hidrojen atomu diyoruz.

Başka bir açıdan bakarsak atomları oluşturan proton ve nötronlar birer baryondur ve evrendeki toplam baryon sayısı sabittir. Yani bigbangden (daha doğrusu nükleosentezden) beri baryon sayısı aynı. Bu arada proton kararlı olan tek baryon, diğer baryonlar çeşitli süreçlerle oluşuyorlar fakat zamanla protona dönüşüyorlar. Ayrıca evrendeki baryon sayısı derken antibaryonların (anti-maddenin yapı taşları) baryon sayısı negatif olarak alınmakta yani örneğin LHC(Large Hadron Collider - Büyük Hadron Çarpıştırıcısı)de iki proton (baryon sayısı 2) çarpıştırılıp 6 proton 4 anti proton oluşturulabilir (baryon sayısı 6-4=2)

189 görüntülenme
3
Teşekkür
Paylaş
3

Sorun tam anlaşılmıyor eğer atomu üreten kişi insan ise bu çok bilim-kurgu kaçar, atom üretemiyoruz biz, haliyle üstüne birde hem üretip hem de yıldızın içinde üretmek bayağı zor.

Ama yıldızın kendi kendine hidrojen üretmesi imkansız dediğin gibi Big Bang'den sonra ki hidrojenler var sadece, yeniden yapılamazlar yıldız en fazla hidrojeni birleştirerek helyum gibi daha ağır atomlar üretebilir ama hidrojen üretemez.Zaten üretse bile yıldız ölümsüz olurdu hep hidrojen ürete ürete bu da entropi'ye karşı gelmek olurdu.Yane yıldızın hidrojen üretmesi imkansız.

260 görüntülenme
1
Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın