Sorulara Dön
1
Tıp, Sağlık & Ezcacılık

Yeni nesilde neden bu kadar diş sağlığı sorunları görülmeye başladı?

Demek istedim çürüyen dişler değil dişlerin normal olmayan şekilde çıkması (kalpte burunun altında vesaire )süt dişlerinin dökülmemesi dişlerin eğri çıkması bunlar aşırı şeker tüketimiyle olabilecek şeyler değil. Bunun nedenleri nelerdir? ?

1
Teşekkür (3)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bahsettiğiniz durumlar dental anomaliler olarak isimlendirilmektedir. Dental anomalilerin kendilerine has etyolojileri vardır. Örneğin dişlerin eğri çıkması olarak bahsettiğiniz dental çarpraşıklık, ağız solunumu, parmak emme gibi davranışlar sonucu ağız içinde oluşan negatif basınç kaynaklı üst çenenin dar kalması, ebeveynlerden gelen farklı diş ve çene boyutu özellikleri gibi sebeplerden kaynaklanır. Bu konuda dental anomalilerin son yıllarda artış gösterdiğine dair akademik bir çalışmaya ulaşamadım ancak eğer böyle bir durum söz konusuysa bunun sebebini dental anomalilerin etyolojilerinde aramak gerek. Genel olarak dental anomalilerin etyolojileri kalıtım, metabolik bozukluklar, ve mutasyonlar gibi genetik faktör ve/veya fiziksel, kimyasal ve biyolojik etkenleri içeren çevresel faktörlerdir. Bu bilgiden yola çıkarak bu etyolojilerdeki bazı değişimlerin bahsettiğiniz dental anomali oranlarını artırması muhtemeldir. Bu konuda daha detaylı çalışmaların yapılmasına ihtiyaç vardır. Ayrıca bu konunun açıklanmasında son yıllarda toplumun ağız ve diş sağlığı bilincinin artmasıyla dental anomalilerin daha kolay fark edilmesinin ve medyanın ellerimizdeki akıllı telefonlar gibi teknolojik cihazlar sayesinde daha ulaşılabilir hale gelmesiyle bu tarz anomalilerin varlığından haberdar olmamızın kolaylaşmasının rolü de olabilir. Bir diğer durum bu konudaki doğal seçilimin daha yavaş işlemesiyle dental anomali görülme sıklığının artması olabilir. Yani modern diş tedavilerinin henüz bulunmadığı dönemlerde meydana gelen dental anomaliler başta beslenme olmak üzere hayatta kalmaya yarayan bazı temel fonksiyonların kaliteli bir şekilde yerine getirilememesine sebep olup bir doğal seçilim mekanizması yaratmış olabilir. Modern diş hekimliğinin gelişmesiyle bu anomalilerin tedavileri de mümkün olup bu doğal seçilim mekanizması geçersiz hale gelmiş ve bu yüzden dental anomali görülme sıklığı artmış olabilir.

Kabul Edilen Cevap
2
Teşekkür (3)
Paylaş
2
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın