Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
3
Yazılıma hangi dil ile başlanmalı ve en güncel dil hangisidir?
2,235 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
5 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Kabul Edilen Cevap
Bora Menderes
Bora Menderes Meraklı bir lise öğrencisi

Kardeşim şuan %31 oranla Python en önde. İkinci ise sanırsam Java ve %19 gibi bir şey. Python cidden çok güçlü bir dil. Bunu sadece ben demiyorum; zira insanlar da en çok bunu kullanıyor. Ayrıca arayüzü basit ve öğrenmesi kolay. Şuan sana bunu tavsiye ederim. Zaten bunu iyice öğrendikten sonra artık yöneleceğin alan için daha özelleştirilmiş dillere falan ihtiyacın olur, bunun için de artık kendin seçersin. Bunun yanında ben internet sitesi falan yapmak istiyorum dersen (python'la da yapılabilir tabiki) HTML, CSS ve Javascript ardından Java, PHP gibi dillerle de ilerleyebilirsin. Fakat benim önerim Pythondur.

2,201 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
 • Raporla
Cevap
Serdar Buhan
Serdar Buhan iOS Geliştirici

Bu soru "konuşmaya hangi dilden başlamalı?" sorusu gibi :) Maruz kaldığımız, içine doğduğumuz ana dil hangisi ise onu öğreniyoruz ilk olarak. Ancak soyut ve somut kavramları, kelimeleri, cümle kurmayı, ifade etmeyi öğrendikçe aynı sistemi başka dillerdeki gramer ve kelimeleri öğrenerek de yapabiliyoruz.

Programlama da tam olarak buna benziyor. Tavsiyem ilgili olduğun alan hangisi ise onunla ilgili en çok kullanılan dili öğrenmek. Ancak dili öğrenirken bir yandan da algoritmalar, programlara prensipleri, bilgisayarın çalışma mantığı, ikilik sistem gibi kavramları da beraberinde öğrenmek. Bu kavramları öğrendikten sonra başka bir programlama dilini öğrenmek çok daha kolay.

En popüler ilgi alanları ve ilgili teknolojilerle ilgili aklıma ilk gelenler şunlar.

Bu Reklamı Kapat

Alan Platform Dil

oyun programlama Unity C#

web web Html, css, javascript

Bu Reklamı Kapat

mobil Android Kotlin, Java

mobil iOS Swift, Objective C

Gömülü sistemler için C, C++

Veri analizi, bilimsel hesaplama, yapay zeka gibi konularda ise Python.

Kişisel tavsiyem (ben de böyle başlamıştım) ilk olarak temel programlama kavramlarını öğrenmek. Bu konuda harika bir Türkçe kaynak olan Murat Taşbaşı'nın İleri C Programlama kitabını önerebilirim. Çok güzel bir anlatımı var. İngilizce kaynak olarak Allen Downey'in Think Python kitabı (https://greenteapress.com/wp/think-python/) Bu kitap ücretsiz ve hem Python'ı hem de programlama kavramlarını güzel anlatıyor.

Web tasarım öğrenmek istersen de https://www.freecodecamp.org mükemmel bir kaynak. Baştan sonra bitirmek 1-2 seneni alabilir ancak tüm içerik ücretsiz. İlerledikçe gerçek projeleri ödev olarak yaptırıyor ve sonrasında tamamlama sertifikası da veriyor.

Bu Reklamı Kapat

Yazılım ve donanım nasıl çalışıyor, ikilik sistem, işlemciler ve çok daha fazlasını anlatan bir güzel kitap da şu: Code : The Hidden Language of Computer Hardware and Software, Charles Petzold

Üstüne saatlerce konuşulabilecek konular ancak şimdilik aklıma gelenler bu kadar.

Biraz da reklam yapayım :)

Yazılım konusunda daha fazla bilgi almak isteyenler için de şöyle bir podcastimiz var: @Dokuz45

1,687 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Allen Downey, Think Python. (16 March 2020). Alındığı Tarih: 16 March 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Freecodecamp. (16 March 2020). Alındığı Tarih: 16 March 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 3. Yazar Yok. 9:45 Podcast. (16 March 2020). Alındığı Tarih: 16 March 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
4
 • Raporla
Cevap
Arkady İlyesevych
Arkady İlyesevych Siber Güvenlik Uzmanı, Python Yazılımcısı

Merhaba, ikinci sorunun cevabı çok basit hemen cevaplamak gerekirse, "güncel dil" olarak ifade ettiğiniz şeyi yanlış anmadıysam: en güncel dil diye bir şey yoktur. Yine de sorulduğu için bu her dakika değişir diye cevaplayayım. Belki şu an en son güncellemeyi çıkartan Ruby'dir belki de 5'dk önce en son güncellemeyi yayınlayan/duyuran Go'dur bunu kimsenin bileceğini ya da takip edeceğini sanmam. "Güncel diller nelerdir?" derseniz daha isabetli bir soru olur. Üst düzey diller genel olarak güncel olmaya en yakın dillerdir. Örneğin Ruby, Python, Java vs. olabilir.

"Yazılıma hangi dil ile başlanmalı?" sorusu ise tamamen özneldir. Bence Python ile başlanmalı ben bu dili sevdim ve işime yarıyor fakat siz ya sevmezseniz ya da siz Windows üzerinde çalışacak bir program yazmak istiyorsanız ya da grafik tabanlı Windows üzerinde çalışacak Windows sitem API'leri ile erişimde olacak bir proram yazacak iseniz ne olacak? Python size hayatı zehir edecek. Bu soruyu alt başlıklara ayırmanızı tavsiye ederim, aşağıda ki gibi.

Amacınız ne? İşletim sistemi mi yazmak istiyorsunuz. Network içinde çalışacak program mı yazmak istiyorsunuz? Siber güvenlik uzmanı olmak istiyorsunuz? Web siteleri mi yapmak istiyorsunuz? Cevap "Web sitesi" ise google üzerinde "web sitesi yapmak için hangi programlama dili" gibi anahtar kelimeler yazılabilir.

Bu Reklamı Kapat

Hangi işletim sistemi üzerinde çalışacak program yazmak istiyorsunuz? Bu sorunun cevabı Windows ise google üzerinde "Windows üzerinde çalışan programlar hangi dil ile yazılır" gibi anahtar kelimeler yazılabilir.

Zevk aldığınız şey ne ise onu keşfedin. Web sitesi yapmayı sevebilirsiniz, yapay zeka ile uğraşmayı seversiniz, uzay araştırmaları yapmayı sevebilirsiniz. Buna yönelik bir programlama dili bulun. "Yapay zeka için hangi programlama dili" gibi anahtar kelimeler yazılarak google ile seveceğiniz programlama dilini bulabilirsiniz. Çünkü emek, zaman harcayıp kafa patlatacaksınız eğer ki sevdiğiniz bir alanda kod yazıyorsanız zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız fakat sevmediğiniz bir alanda kodlama yapıyorsanız inanın bunu yapamayacaksınız.

İş imkanı için programlama öğrenmek istiyorsanız "Dünyada en çok kullanılan programlama dilleri" veya "En popüler programlama dilleri" ifadesini google üzerinde aratarak size en uygun dili bulabilirsiniz.

Bu Reklamı Kapat

İtiraf edeyim bende siz gibi diğer milyonlarca yazılımcı gibi programlamaya başlarken bu soruları sordum ve aldığım yanıtların kısa net olmasını istedim. Benim verdiğim cevap gibi olanları laf kalabalığı olduğunu düşündüm. Bu yüzden bu cevabın en net cevaplardan biri olduğunu düşünüyorum baştan sona tekrar okumanızı tavsiy ederim.

Kaynaktaki link size detaylı bilgi verecek.

1,043 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Stackoverflow.com. (04 August 2020). Alındığı Tarih: 04 August 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
Cevap
Alper Bolat
Alper Bolat Meraklı Şahsiyet

Ne yapmak istediğine göre değişir. Android geliştirmek istiyorsan benim tavsiyem Kotlin olur. Öğrenmesi kolaydır ve binlerce satır kodun arasında eksik bir ; aramakla uğraşmazsın. Kotline alternatif olarak ise Java'yı önerebilirim. Kotline kıyasla daha zordur. Daha fazla vakit alır. Örnek olarak "Hello World!" yazdırmak istersek:

Kotlin:

println("Hello World!")

Bu Reklamı Kapat

Java:

System.out.println("Hello World!");

Yapay zeka'ya meraklı isen veya yazılıma giriş yapmak istersen Python daha doğru bir tercih olur. Bu dilde de Kotlin gibi her satır kodun sonuna ; koymazsın bu da sana hız ve debugging sırasında kolaylık sağlar.

Bu Reklamı Kapat

Eğer amacın para kazanmak ise Web geliştirmeye göz atabilirsin. Burada ise başlangıçta Front-end ya da Back-end den birisini seçmeni tavsiye ederim. Ben burada Front-end tarafını seçmiştim. Front-end tarafında uzun derleme süreleri ve bir hata yüzünden kodun çalışmama ihtimali yok en fazla istediğin görüntüyü yakalayamazsın. Front-end de kullanılan diller HTML+CSS dir. Öğrenmesi kolaydır ve kolay kolay unutamazsın. Back-end de ise javascript kullanabilirsin. Javascript Java gibi bir dildir.

Sonuç olarak eğer hedefin yok ise ben java ile başlamanı öneririm. Çünkü hem android geliştirebiliyorsun hem Web geliştirmede kullanılıyor hem de Server yönetiminde kullanılır. Eğer odağın Android geliştirmek ise Kotlin öneririm. Hedefin Yapay zeka ise Pythondan şaşma.

738 görüntülenme
0
 • Raporla
Cevap
Ahmet Can Akbulut
Ahmet Can Akbulut Java Geliştiricisi - Öğrenci

Yapacağın şeye bağlı ben ilk olarak java oğrendim halada devam ettiriyorum, java oğrenmemin sebebi minecraft'da eklenti geliştirmek minecraft açık kaynak kod bir oyun eğer oyun yapmak falan istiyorsan başka diller oğrenebilirsin Python'da yapay zekada ileri diye biliyorum

601 görüntülenme
0
 • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et