Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yağız Efe Aksoy
Üye
7

Yazılıma hangi dil ile başlanmalı ve en güncel dil hangisidir?

20,800 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
5 Cevap
Bora Menderes
Meraklı bir lise öğrencisi

Kardeşim şuan %31 oranla Python en önde. İkinci ise sanırsam Java ve %19 gibi bir şey. Python cidden çok güçlü bir dil. Bunu sadece ben demiyorum; zira insanlar da en çok bunu kullanıyor. Ayrıca arayüzü basit ve öğrenmesi kolay. Şuan sana bunu tavsiye ederim. Zaten bunu iyice öğrendikten sonra artık yöneleceğin alan için daha özelleştirilmiş dillere falan ihtiyacın olur, bunun için de artık kendin seçersin. Bunun yanında ben internet sitesi falan yapmak istiyorum dersen (python'la da yapılabilir tabiki) HTML, CSS ve Javascript ardından Java, PHP gibi dillerle de ilerleyebilirsin. Fakat benim önerim Pythondur.

6,166 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
6
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Serdar Buhan
iOS Geliştirici

Bu soru "konuşmaya hangi dilden başlamalı?" sorusu gibi :) Maruz kaldığımız, içine doğduğumuz ana dil hangisi ise onu öğreniyoruz ilk olarak. Ancak soyut ve somut kavramları, kelimeleri, cümle kurmayı, ifade etmeyi öğrendikçe aynı sistemi başka dillerdeki gramer ve kelimeleri öğrenerek de yapabiliyoruz.

Programlama da tam olarak buna benziyor. Tavsiyem ilgili olduğun alan hangisi ise onunla ilgili en çok kullanılan dili öğrenmek. Ancak dili öğrenirken bir yandan da algoritmalar, programlara prensipleri, bilgisayarın çalışma mantığı, ikilik sistem gibi kavramları da beraberinde öğrenmek. Bu kavramları öğrendikten sonra başka bir programlama dilini öğrenmek çok daha kolay.

Tüm Reklamları Kapat

En popüler ilgi alanları ve ilgili teknolojilerle ilgili aklıma ilk gelenler şunlar.

Alan Platform Dil

Tüm Reklamları Kapat

oyun programlama Unity C#

web web Html, css, javascript

mobil Android Kotlin, Java

mobil iOS Swift, Objective C

Gömülü sistemler için C, C++

Veri analizi, bilimsel hesaplama, yapay zeka gibi konularda ise Python.

Kişisel tavsiyem (ben de böyle başlamıştım) ilk olarak temel programlama kavramlarını öğrenmek. Bu konuda harika bir Türkçe kaynak olan Murat Taşbaşı'nın İleri C Programlama kitabını önerebilirim. Çok güzel bir anlatımı var. İngilizce kaynak olarak Allen Downey'in Think Python kitabı (https://greenteapress.com/wp/think-python/) Bu kitap ücretsiz ve hem Python'ı hem de programlama kavramlarını güzel anlatıyor.

Web tasarım öğrenmek istersen de https://www.freecodecamp.org mükemmel bir kaynak. Baştan sonra bitirmek 1-2 seneni alabilir ancak tüm içerik ücretsiz. İlerledikçe gerçek projeleri ödev olarak yaptırıyor ve sonrasında tamamlama sertifikası da veriyor.

Tüm Reklamları Kapat

Yazılım ve donanım nasıl çalışıyor, ikilik sistem, işlemciler ve çok daha fazlasını anlatan bir güzel kitap da şu: Code : The Hidden Language of Computer Hardware and Software, Charles Petzold

Üstüne saatlerce konuşulabilecek konular ancak şimdilik aklıma gelenler bu kadar.

Biraz da reklam yapayım :)

Yazılım konusunda daha fazla bilgi almak isteyenler için de şöyle bir podcastimiz var: @Dokuz45

5,425 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Allen Downey, Think Python. (16 Mart 2020). Alındığı Tarih: 16 Mart 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Freecodecamp. (16 Mart 2020). Alındığı Tarih: 16 Mart 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 3. Yazar Yok. 9:45 Podcast. (16 Mart 2020). Alındığı Tarih: 16 Mart 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
7
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Alper Bolat
Alper Bolat
2,011 UP
Meraklı Şahsiyet

Ne yapmak istediğine göre değişir. Android geliştirmek istiyorsan benim tavsiyem Kotlin olur. Öğrenmesi kolaydır ve binlerce satır kodun arasında eksik bir ; aramakla uğraşmazsın. Kotline alternatif olarak ise Java'yı önerebilirim. Kotline kıyasla daha zordur. Daha fazla vakit alır. Örnek olarak "Hello World!" yazdırmak istersek:

Kotlin:

Tüm Reklamları Kapat

println("Hello World!")

Java:

Tüm Reklamları Kapat

System.out.println("Hello World!");

Yapay zeka'ya meraklı isen veya yazılıma giriş yapmak istersen Python daha doğru bir tercih olur. Bu dilde de Kotlin gibi her satır kodun sonuna ; koymazsın bu da sana hız ve debugging sırasında kolaylık sağlar.

Eğer amacın para kazanmak ise Web geliştirmeye göz atabilirsin. Burada ise başlangıçta Front-end ya da Back-end den birisini seçmeni tavsiye ederim. Ben burada Front-end tarafını seçmiştim. Front-end tarafında uzun derleme süreleri ve bir hata yüzünden kodun çalışmama ihtimali yok en fazla istediğin görüntüyü yakalayamazsın. Front-end de kullanılan diller HTML+CSS dir. Öğrenmesi kolaydır ve kolay kolay unutamazsın. Back-end de ise javascript kullanabilirsin. Javascript Java gibi bir dildir.

Sonuç olarak eğer hedefin yok ise ben java ile başlamanı öneririm. Çünkü hem android geliştirebiliyorsun hem Web geliştirmede kullanılıyor hem de Server yönetiminde kullanılır. Eğer odağın Android geliştirmek ise Kotlin öneririm. Hedefin Yapay zeka ise Pythondan şaşma.

2,729 görüntülenme
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
arkady ilyesevych
Siber Güvenlik Uzmanı, Python Yazılımcısı

Merhaba, ikinci sorunun cevabı çok basit hemen cevaplamak gerekirse, "güncel dil" olarak ifade ettiğiniz şeyi yanlış anmadıysam: en güncel dil diye bir şey yoktur. Yine de sorulduğu için bu her dakika değişir diye cevaplayayım. Belki şu an en son güncellemeyi çıkartan Ruby'dir belki de 5'dk önce en son güncellemeyi yayınlayan/duyuran Go'dur bunu kimsenin bileceğini ya da takip edeceğini sanmam. "Güncel diller nelerdir?" derseniz daha isabetli bir soru olur. Üst düzey diller genel olarak güncel olmaya en yakın dillerdir. Örneğin Ruby, Python, Java vs. olabilir.

"Yazılıma hangi dil ile başlanmalı?" sorusu ise tamamen özneldir. Bence Python ile başlanmalı ben bu dili sevdim ve işime yarıyor fakat siz ya sevmezseniz ya da siz Windows üzerinde çalışacak bir program yazmak istiyorsanız ya da grafik tabanlı Windows üzerinde çalışacak Windows sitem API'leri ile erişimde olacak bir proram yazacak iseniz ne olacak? Python size hayatı zehir edecek. Bu soruyu alt başlıklara ayırmanızı tavsiye ederim, aşağıda ki gibi.

Tüm Reklamları Kapat

Amacınız ne? İşletim sistemi mi yazmak istiyorsunuz. Network içinde çalışacak program mı yazmak istiyorsunuz? Siber güvenlik uzmanı olmak istiyorsunuz? Web siteleri mi yapmak istiyorsunuz? Cevap "Web sitesi" ise google üzerinde "web sitesi yapmak için hangi programlama dili" gibi anahtar kelimeler yazılabilir.

Hangi işletim sistemi üzerinde çalışacak program yazmak istiyorsunuz? Bu sorunun cevabı Windows ise google üzerinde "Windows üzerinde çalışan programlar hangi dil ile yazılır" gibi anahtar kelimeler yazılabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Zevk aldığınız şey ne ise onu keşfedin. Web sitesi yapmayı sevebilirsiniz, yapay zeka ile uğraşmayı seversiniz, uzay araştırmaları yapmayı sevebilirsiniz. Buna yönelik bir programlama dili bulun. "Yapay zeka için hangi programlama dili" gibi anahtar kelimeler yazılarak google ile seveceğiniz programlama dilini bulabilirsiniz. Çünkü emek, zaman harcayıp kafa patlatacaksınız eğer ki sevdiğiniz bir alanda kod yazıyorsanız zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız fakat sevmediğiniz bir alanda kodlama yapıyorsanız inanın bunu yapamayacaksınız.

İş imkanı için programlama öğrenmek istiyorsanız "Dünyada en çok kullanılan programlama dilleri" veya "En popüler programlama dilleri" ifadesini google üzerinde aratarak size en uygun dili bulabilirsiniz.

İtiraf edeyim bende siz gibi diğer milyonlarca yazılımcı gibi programlamaya başlarken bu soruları sordum ve aldığım yanıtların kısa net olmasını istedim. Benim verdiğim cevap gibi olanları laf kalabalığı olduğunu düşündüm. Bu yüzden bu cevabın en net cevaplardan biri olduğunu düşünüyorum baştan sona tekrar okumanızı tavsiy ederim.

Kaynaktaki link size detaylı bilgi verecek.

3,465 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Stackoverflow.com. (4 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 4 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ahmet Can Akbulut
Java Geliştiricisi - Öğrenci

Yapacağın şeye bağlı ben ilk olarak java oğrendim halada devam ettiriyorum, java oğrenmemin sebebi minecraft'da eklenti geliştirmek minecraft açık kaynak kod bir oyun eğer oyun yapmak falan istiyorsan başka diller oğrenebilirsin Python'da yapay zekada ileri diye biliyorum

2,242 görüntülenme
0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Yaşamı Başlatan Manyetizma mı? | Furkan Öztürk (Harvard Üniversitesi)
Yaşamı Başlatan Manyetizma mı? | Furkan Öztürk (Harvard Üniversitesi)
Lisede Öğretilen
Lisede Öğretilen "Mendel Genetiği" TAMAMEN Hatalı mı?
Bir Canlı ÖLÜMSÜZ Olabilir mi?
Bir Canlı ÖLÜMSÜZ Olabilir mi?
Alerji: Neden Hâlâ Alerjiler Var ve Neden Giderek Kötüleşiyorlar?
Alerji: Neden Hâlâ Alerjiler Var ve Neden Giderek Kötüleşiyorlar?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close