Sorulara Dön
5
Bilgisayar & Yazılım

Yazılım öğrenmeye nerden başlamalıyız?

3
367 görüntülenme
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Bu daha önce yazılım bilip bilmemene göre ve hangi amaçla öğrendiğinde göre değişir.

Örnek verecek olursak;

Web geliştiricis olmak istiyorsanız PHP,JAVASCRİPT dilleri ve hml,css gibi framworkları da öğrenmelisiniz

Android uygulama geliştiricisi olmak istiyorsanız Java ya da C++ öğrenmelisiniz(Tabi python da kullanabilirsiniz ama python android uygulamarı geliştirmek için kivy kullandığından dolayı uygulamanızda optimizasyon sorunları oluşabilir)

Ben yazılıma java ile başladım ve bu büyük bir hataydı.Çünkü daha önce hiç yazılımla uğraşmayanlar ilk kez kodlama yapmaya çalıştıklarında fazlasıyla zorlanıyorlar.

Benim tavsiyem en kolay öğrenilebilen dillerden biri olan PYTHON ile başlamanız çok daha iyi olur.Python programlama dili kütüphane bakımından zengin ve güncel olduğu için çalışmadığı alan yok.

Ve bu dilleri nasıl öğreneceğinize gelirsek ,Öncelikle temel olsun siye youtubedeki türkçe kaynaklardan yararlanabilirsiniz.Ama ileri bir seviye programcı olmak istiyorsanız ingilizce kaynaklara başvurmalı ve sürekli araştırmalısınız.Çünkü programlamada bir yazılım dilini öğrendim diyemezsiniz çünkü hep yeni kütüphaneler çıkar.

Alabiliyorsanız udemydeki kurslar da size çok yardımcı olacaktır .

pythondan sonra alanızınıza göre web geliştiriciliği için javascripti ,android uygulamalar için java veya c++ yı,oyun yapmak için de (untiy ) c# ya da javascript öğrenebilirsiniz

328 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
9
Paylaş
9
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Bu aslında göründüğünden çok daha zor ve günümüzde bile tartışılan bir konu.

Programlama öğrenmek dilden çok algoritma eğitimine bakıyor, dil seçimini hangi amaçla programlama öğrendiğine göre yapsan da algoritma bilgisi programlama eğitiminin temelini oluşturuyor. Algoritmalar hakkında giriş düzeyinde bir kitap alıp bu sorunu halledebilirsin.

Gelelim bütün kaosu yaratan "Hangi dil ile başlamak gerek?" sorusuna; Cambridge, MIT ve Princeton gibi başarılarıyla ün salmış okullar bölümden bağımsız olarak Python ve Java tercih ediyor. Python "dilin kurallarını düşünme, algoritmana bak" anlayışı ile daha pedagojik sayılırken Java biraz daha teknik sebeplerle daha pedagojik sayılıyor. Bir diğer tarafta eğer ki derdin bilgisayarlar hakkında daha çok şey öğrenmek ise Java ve Python gibi dilleri öven ve öğrencileri bunlara yönlendiren okullara eleştiri yağdıran Peter Viscarola gibi insanlardan oluşan ayrı bir cephemiz daha var, bu insanlar da C dili ile başlamanın daha iyi bir temel kazandırdığına inanıyor.

Durum bundan ibaret, üçünü de iyi düşün tarafını seç, dil pek de önemli olmasa da kodlamaya başlarken seni bir daha başlamamak üzere soğutan veya mesleğin haline getirecek kadar sevdiren faktör olabilir.

249 görüntülenme
4
Paylaş
4

Kaynaklar

Hayattan başlanır programlamaya. programlama yani kod yazmak problem çözme ve sorunların üzerine gitme yeteneğidir. öncelikle elinizde bir sorun var diyelim. bizim sektörde sadece yapmak değil bozulanı tamir etmek önemlidir. bunu yapamıyorsanız zaten yaptığınız şey eninde sonunda bozulacak ve siz vasat bir yerlerde kalacaksınızdır.

öncelikle bir sorun ya ada problem var elinizde. örneğin bir şeylerin otomatize edecek bir araç geliştirmeniz bekleniyor. hiç bir şey göründüğü kadar kolay değildir. yapacağınız bu basit projede önünüze ya bu böyle miymiş dediğiniz ve üzerinde günlerce takılacağınız sorunlarla karşılaşacaksınız. 

sorunu küçük parçalara ayırmanız lazım. örneğin bir tv çalışmıyorsa ve siz oradaki sorunu kumandada arıyorsanız sizden olmaz baştan bırakın bir kere. hadi investigation yapalım:

nedir sorun: tv çalışmıyor? tv neden çalışmaz? çalışmaması ne demek? hiç mi açılmıyor, açılıyor ekrana görüntü mü gelmiyor, ya da elektrik mi gelmiyor? önce elektrikler var mı onu kontrol et. sonra tv'nin elektrik soketini kontrol et. baktın elektik geliyor ve çalışması gerekiyor. hadi tv'yi sökmek lazım o zaman.

şimdi devre kartlarına ineceğiz. olası ihtimaller: kısa devre yapmıştır, devre elamanlarından biri hasar görmüştür vs vs vs

problemin kaynağını iyi teşhis etmeniz lazım. ve bunları doğru sırayla yapmanız lazım. kod yazma sanatını hayatınıza taşımalısınız. karşılaştığınız problemlerin üzerine giderken sizi çözüme götürecek adımları belirlemeli ve ardından sırasıyla uygulamanız gerekmektedir.

şimdi diyeceksiniz ki e bu yazılımcılar her zaman bir problem mi çözüyor, hiç yeni icat yapmıyorlar mı? hayır kardeşim ancak size verilen her işe esasında bir problemdir. ya da çözdüğünüz her sorun esasında esasında bir iştir. icat çıkartmak ile problem çözmek arasında çokta bir fark yoktur. iyi bir radyo tamircisine gerekli malzemeleri yaparsanız o parçaları birleştirerek size yeni bir radyo yapabilir.

uzun oldu sadece teorik oldu ama başlamadan önce bunların bilinmesi gerekiyor. ayrıca meslek gereği çabuk sıkılan biriyseniz, masa başında oturmayı, saatlerce tek satır yazmadan sadece arge yapmayı sevmeyecekseniz yine hiç başlamayın.

çocuk oyuncağı değil lan bu. aylarınızı harcayacaksınız belki de yapamayacağınız ya da sevmeyeceğiniz bir iş için. vakit nakittir unutma. senin zamanın para. o zamanda gidip part time işe girip para kazanabilirsin ama sen bunun yerine evde oturup bu işi öğrenmeye karar verdiysen muhtemelen kiralarını kredilerini borçla harçla kapatacaksın.

yazılımcılar iyi para kazanıyor abi deyip girilmez bu işe. yani hiç bir işe.

197 görüntülenme
1
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et