Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
7

Programlama öğrenmenin en iyi yolu nedir? Yazılım öğrenmeye nerden başlamalıyız?

434 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
3 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Serhat İbin
Serhat İbin Nebuchadnezzar

Bu daha önce yazılım bilip bilmemene göre ve hangi amaçla öğrendiğinde göre değişir.

Örnek verecek olursak;

Bu Reklamı Kapat

Web geliştiricis olmak istiyorsanız PHP,JAVASCRİPT dilleri ve hml,css gibi framworkları da öğrenmelisiniz

Android uygulama geliştiricisi olmak istiyorsanız Java ya da C++ öğrenmelisiniz(Tabi python da kullanabilirsiniz ama python android uygulamarı geliştirmek için kivy kullandığından dolayı uygulamanızda optimizasyon sorunları oluşabilir)

Bu Reklamı Kapat

Ben yazılıma java ile başladım ve bu büyük bir hataydı.Çünkü daha önce hiç yazılımla uğraşmayanlar ilk kez kodlama yapmaya çalıştıklarında fazlasıyla zorlanıyorlar.

Benim tavsiyem en kolay öğrenilebilen dillerden biri olan PYTHON ile başlamanız çok daha iyi olur.Python programlama dili kütüphane bakımından zengin ve güncel olduğu için çalışmadığı alan yok.

Ve bu dilleri nasıl öğreneceğinize gelirsek ,Öncelikle temel olsun siye youtubedeki türkçe kaynaklardan yararlanabilirsiniz.Ama ileri bir seviye programcı olmak istiyorsanız ingilizce kaynaklara başvurmalı ve sürekli araştırmalısınız.Çünkü programlamada bir yazılım dilini öğrendim diyemezsiniz çünkü hep yeni kütüphaneler çıkar.

Alabiliyorsanız udemydeki kurslar da size çok yardımcı olacaktır .

pythondan sonra alanızınıza göre web geliştiriciliği için javascripti ,android uygulamalar için java veya c++ yı,oyun yapmak için de (untiy ) c# ya da javascript öğrenebilirsiniz

362 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
10
  • Raporla
Cevap
Jimmynika Hapuapu
Jimmynika Hapuapu Bilgisayar Mühendisi - Zararlı Yazılım Analisti

Bu aslında göründüğünden çok daha zor ve günümüzde bile tartışılan bir konu.

Programlama öğrenmek dilden çok algoritma eğitimine bakıyor, dil seçimini hangi amaçla programlama öğrendiğine göre yapsan da algoritma bilgisi programlama eğitiminin temelini oluşturuyor. Algoritmalar hakkında giriş düzeyinde bir kitap alıp bu sorunu halledebilirsin.

Bu Reklamı Kapat

Gelelim bütün kaosu yaratan "Hangi dil ile başlamak gerek?" sorusuna; Cambridge, MIT ve Princeton gibi başarılarıyla ün salmış okullar bölümden bağımsız olarak Python ve Java tercih ediyor. Python "dilin kurallarını düşünme, algoritmana bak" anlayışı ile daha pedagojik sayılırken Java biraz daha teknik sebeplerle daha pedagojik sayılıyor. Bir diğer tarafta eğer ki derdin bilgisayarlar hakkında daha çok şey öğrenmek ise Java ve Python gibi dilleri öven ve öğrencileri bunlara yönlendiren okullara eleştiri yağdıran Peter Viscarola gibi insanlardan oluşan ayrı bir cephemiz daha var, bu insanlar da C dili ile başlamanın daha iyi bir temel kazandırdığına inanıyor.

Durum bundan ibaret, üçünü de iyi düşün tarafını seç, dil pek de önemli olmasa da kodlamaya başlarken seni bir daha başlamamak üzere soğutan veya mesleğin haline getirecek kadar sevdiren faktör olabilir.

273 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Osr. (22 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 22 Haziran 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  2. Yazar Yok. The Server Side. (22 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 22 Haziran 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
5
  • Raporla
Cevap
Ali Göl
Ali Göl Senior Software Architect

Hayattan başlanır programlamaya. programlama yani kod yazmak problem çözme ve sorunların üzerine gitme yeteneğidir. öncelikle elinizde bir sorun var diyelim. bizim sektörde sadece yapmak değil bozulanı tamir etmek önemlidir. bunu yapamıyorsanız zaten yaptığınız şey eninde sonunda bozulacak ve siz vasat bir yerlerde kalacaksınızdır.

öncelikle bir sorun ya ada problem var elinizde. örneğin bir şeylerin otomatize edecek bir araç geliştirmeniz bekleniyor. hiç bir şey göründüğü kadar kolay değildir. yapacağınız bu basit projede önünüze ya bu böyle miymiş dediğiniz ve üzerinde günlerce takılacağınız sorunlarla karşılaşacaksınız. 

Bu Reklamı Kapat

sorunu küçük parçalara ayırmanız lazım. örneğin bir tv çalışmıyorsa ve siz oradaki sorunu kumandada arıyorsanız sizden olmaz baştan bırakın bir kere. hadi investigation yapalım:

nedir sorun: tv çalışmıyor? tv neden çalışmaz? çalışmaması ne demek? hiç mi açılmıyor, açılıyor ekrana görüntü mü gelmiyor, ya da elektrik mi gelmiyor? önce elektrikler var mı onu kontrol et. sonra tv'nin elektrik soketini kontrol et. baktın elektik geliyor ve çalışması gerekiyor. hadi tv'yi sökmek lazım o zaman.

Bu Reklamı Kapat

şimdi devre kartlarına ineceğiz. olası ihtimaller: kısa devre yapmıştır, devre elamanlarından biri hasar görmüştür vs vs vs

problemin kaynağını iyi teşhis etmeniz lazım. ve bunları doğru sırayla yapmanız lazım. kod yazma sanatını hayatınıza taşımalısınız. karşılaştığınız problemlerin üzerine giderken sizi çözüme götürecek adımları belirlemeli ve ardından sırasıyla uygulamanız gerekmektedir.

şimdi diyeceksiniz ki e bu yazılımcılar her zaman bir problem mi çözüyor, hiç yeni icat yapmıyorlar mı? hayır kardeşim ancak size verilen her işe esasında bir problemdir. ya da çözdüğünüz her sorun esasında esasında bir iştir. icat çıkartmak ile problem çözmek arasında çokta bir fark yoktur. iyi bir radyo tamircisine gerekli malzemeleri yaparsanız o parçaları birleştirerek size yeni bir radyo yapabilir.

uzun oldu sadece teorik oldu ama başlamadan önce bunların bilinmesi gerekiyor. ayrıca meslek gereği çabuk sıkılan biriyseniz, masa başında oturmayı, saatlerce tek satır yazmadan sadece arge yapmayı sevmeyecekseniz yine hiç başlamayın.

çocuk oyuncağı değil lan bu. aylarınızı harcayacaksınız belki de yapamayacağınız ya da sevmeyeceğiniz bir iş için. vakit nakittir unutma. senin zamanın para. o zamanda gidip part time işe girip para kazanabilirsin ama sen bunun yerine evde oturup bu işi öğrenmeye karar verdiysen muhtemelen kiralarını kredilerini borçla harçla kapatacaksın.

yazılımcılar iyi para kazanıyor abi deyip girilmez bu işe. yani hiç bir işe.

220 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. EkşisÖZlÜK. (30 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 30 Haziran 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.