Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Yaygın uzaylı imajının insan evriminin ileri noktası olduğu, buradan esinlenildiği iddiası doğru mu?

Ufo öykülerinin gerçek olmadığını biliyorum. Ancak sıklıkla uzaylı profili; büyük gözler, kısa boy, uzun parmaklar, küçük ağız ve neredeyse olmayan burun, vb. Gibidir. Bu bildiğimiz uzaylı imajı için, insan evriminin uzun bir süre sonra varacağı noktadan esinlenildiği iddia ediliyor. Bu evrime uygun bir iddia mı? O yönde mi evriliyoruz?

1
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bu iddiayı biraz daha açıklayalım.

İnsan evriminin ileri dönemlerinin görünümü, bahsi geçen gri uzaylı ırkı. Ve o ileri zaman diliminde de zamanda yolculuk çoktan bulunmuş olacağı için, aslında uzaylı olarak tanımladığımız varlıklar, bizim ileri evrim akrabalarımız. Teori böyle.

Ancak evrimsel değişimler için kesin ve net teorik projeksiyon mümkün değil. Epigenetik değişim izleği oluşturacak kadar uzun sürmedi türümüzün dünyadaki varlığı henüz. Ayrıca epigenetik değişimden bahsedebilmek için, dünyanın zamana bağlı ekosistem farklılıklarını (epigenetik olası değişimlerin zemini gibi düşünürsek) da öngörmemiz gerekecektir. Zaman yolcusu olduğunu iddia eden bireylerin ekolojik yapıdan değil de, daha tahmin edilebilir siyasi-teknoloji alanlarından haber getiriyor olması ironiktir.

Zaman yolculuğu olamaz gerçekleşemez bulunamaz demek değil bu. Ancak, gerçek anlamda zaman yolculuğu yapmış bir kişinin ifade edecekleri çok daha kapsamlı ve tutarlı olmalıdır.

Bedensel değişimlerin evrimsel gelişim paralelinde daha büyümüş bir prefrontal korteks (daha çok işi düşünerek halleden birey - kas gücüne daha az ihtiyaç), daha zayıf beden gibi fenotip özellikler kabul edilebilir olsa da, ten renginin melanine bağlı renginin gri ye dönmesi güneşin ileri evre değişimini bile olası tutsak mümkün değil gibi. Diğer yandan, uzaylı gri ırkının, ileri evrim insanının biyo-robotları olduğu (cinsiyetsiz aynı genetik yapıya sahip, gezegen keşiflerinde kullanılan biyolojik kökenli klon robotlar) görüşünü de hesaba katarsak, uzak akrabalarımızın nasıl göründüğü ile ilgili öngörülerimizin buharlaşmasını izleyebiliriz....

Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (3)
Paylaş
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Dünya, her insanın ihtiyaçlarını karşılayabilir; ancak her insanın açgözlülüğünü değil!”
Mahatma Gandhi