Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Yaşlanma sadece dünya'da görülen bulaşıcı bir hastalık olabilir mi?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Biyolojik organizma olmak, yaşamda kalma yi satın almamızı sağlayan bedel, yaşlılık ve ölüm. Bunun moleküler seviyedeki karşılığı ise oksidasyon. Bir elmanın oda şartlarında bozulmasıyla aynı süreç.

Yüksek yapılı canlılar olabilmemizi sağlayan faktör, mitekondriler ile oksijenle yüksek enerji üretecek metabolizmaya geçmek olmuştur. Tek hücreli yapılar sitoplazmada oksijensiz solunum yaparak bize göre çok az enerji üretirler.

Işte bu oksijenli solunumun yüksek enerji üretmesinin bir bedeli var o da okside olmak. Yani kimyasal anlamda yanmak. Oksidasyon sonucu oluşan metabolik atıkların neden olduğu hasar, asidik yük, proton yükü.

Yaşlanma süreci temelde oksijenli solunumun mutlak sonucu olarak değil, insanın yanlış yaşam koşullarında ısrarı olarak görebiliriz. Genetik olarak minimum 140-150 yıllık ömre göre kodlanmış bir türün 70-80 yıl hayatta kalabilmesi temelde bireylerin evrimsel gelişim süreçleriyle çelişen yaşam şartlarında ısrar ederek intihar ları. Evet hastalıkların yüzde 90a yakini geri döndürülebilir kaynaklıdır. Bu açıdan bakıldığında gezegenimizde türün kendine özel yaşam şartları dışında alışkanlıkları olan tek türüz. Temelde bitki ve iyi yağlar ve az miktarda et ihtiyacı olan insanın işlenmiş kızarmış yapay kaynaklardan tutun, sigara alkol gibi intihar araçlarını gayet normalmiş gibi tuketebilmesi gerçekten akıl dışı ve açıklanamaz.

Başka gezegenlerde farklı evrimsel süreçler de olsa, biyo-organizma, entropiye belli bir süre karşı koyabilen geçici düzendir teknik anlamda. Yani kısa ya da uzun bir ömrü olmak durumunda teknik olarak.

Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (4)
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İklim değişiminin politik boyutları olduğu söyleniyor. Bu tuhaf, çünkü insanların E=mc2 veya bilimin diğer temel gerçekleri konusunda taraflar tuttuğunu hiç görmüyoruz?”
Neil deGrasse Tyson