Sorulara Dön
3
Felsefe

Yaşamak için bir amaç bulmak mantıklı mı? Yoksa kendimizi mi kandırıyoruz?

Arkamızda iz bırakmak veya adımızı yaşatmak gibi bir amaca gerek var mı? Biz öldükten sonra bunların bir anlamı olmayacak. Başkalarının bizim adımızı söylemesinin pek de bir anlamı yok. Ölümden korktuğumuz için bir bahaneye tutunuyoruz. Bu soruyu okuyanların hala sabah uyanmasının sebebi nedir?

2
540 görüntülenme
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Biyolojik amacımız aslında çok basit. Üremek. Fakat biz o kadar farklı bir türe evrimleşmişiz ki biyolojik amacımız bize yetersiz gelmeye başlamış. Aklımız bizi avutacak yaşam amaçları aramaya başlamış. Çünkü üreyip ölmek bizi gerçekten korkutuyormuş. Doğuyorsun, çoğalıyorsun, ölüyorsun. Belki de bu sebeptendir ki dinler oluşmuş. Ve biz alternatif yaşama amaçları bulunan dinlere inanma mecburiyeti hissetmişiz. Çünkü dinler bizlere bu dünyanın bir amacı olduğunu ve ölümden sonraki hayatın var olduğunu söylemiş. Ve bu yaşam amacını düşünmeye başlayan bizler için kaçınılmaz bir fikirmiş. Fakat günümüzde dinin geri plana düşmesiyle her şey değişti. İnsan yaşam amacının bir hiçlikten ibaret olduğunu gördü. Bu böyle mi olmalıydı, bilmiyorum. Böyle düşünmeye başladığım andan itibaren bu konularda düşünmeyi bıraktım. Biraz daha düşünürsem intihar etmeye yaklaşacağıma inanıyorum. 

426 görüntülenme
3
Paylaş
3

Evet, kendimizi kandırıyoruz. Yaşamak için amaç bulmak bizi hayata bağlayan en önemli şeydir ve bunu en kuvvetli şekilde sağlayan şey dinlerdir. Düşünen ve sorgulayan bir varlık olduğum için pişmanım ama bu bizi biz yapan şeylerdir. Ölümü inkar etmek için sayısız kuramlar geliştirmişiz. Bu soru aslında biraz da madem öleceksek neden yaşıyoruz sorusuna benziyor, ben hayatın amacını sorgulamayı bırakalı yıllar oldu, canlılığın tesadüfen meydana gelmesi amaç aramayı devre dışı bırakır.Bu aslında efe aydal ında bahsettiği yoksunluk evresinin başlarıdır, ( ateist olduktan sonra boşlukta hissetme meselesi). Benim bu sabah uyanmamın sebebi sadece hala yaşıyor olmamdır. Öldükten sonra iz bırakmayı gereksiz görmek biraz egoistik bir davranış evet ama hiçbir çıkarımız yok. Fatih Sultan Mehmet de Atatürk de Einstein da ideolojilerine bağlı kalarak geleceğe yön vermeye çalıştılar ama şimdi ne bizimle gurur duyabilirler, ne de yaptıklarının sonucunu alabilirler, açıkçası bana da gereksiz geliyor. Bundan kıyasla ben ölümü yaşamdan üstün görüyorum ne yaparsak yapalım; istersek bütün güneş sistemini kontrol edelim, öleceğiz. Bilinci başka bir bedene aktarmak bana şimdilik fiyasko geliyor. Aşağıya bırakacağım bağlantıları kesinlikle okumalı ve dinlemelisiniz.  ( Evrim ağacı editörleri lütfen cevapları yanıtlama özelliği getirin. ) 

410 görüntülenme
0
Paylaş
0

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Dehşet Yönetim Kuramı. (20 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 20 Haziran 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Richard Dawkins : Seks. Ölüm Ve Hayatın Anlamı. (20 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 20 Haziran 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et