Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Yasam birden yik olursa yeniden baslamasi ne kadar surer ve evrim onceki gibi mi isler yoksa tamamen farkli yasam formlarimi olusur? İnsan olurmu?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Yaşam birden yok olursa hiç başlamayabilir. Çünkü yaşamın Dünya'ya tam olarak nasıl geldiği belli değil, dış bir gezegenden de gelmiş olabilir. Meteor yağmurundan gelmiş de olabilir. Veya Dünya'da bir yaşam oluştuysa bile sadece Dünya'nın o dönemki koşulları içinde oluşmuş ve artık oluşamaz bir hâle gelmiş olabilir. Veya gerçekten de Dünya'da oluşmuş ve hâlâ oluşabilme ihtimali taşıyor da olabilir. Yani bu sorunun net bir cevabı şuanlık yok. Ama yaşamın tekrar oluştuğunu varsayıp diğer sorunuzu cevaplayayım.

Büyük ihtimalle çoğunlukla farklı yaşam formları olacaktır. Çünkü bildiğiniz gibi evrimin işlemesi için genetik çeşitlilik gerekir, genetik çeşitlilik ise mutasyonlar yoluyla sağlanır. Mutasyonlar ise rastgeledir. Bu mutasyonları önceden kestiremeyeceğimiz için, ve Dünyanın ilerideki şartlarını da bilemeyeceğimiz için, ne olacağını da bilemeyiz. Ama gelecekteki Dünyanın şartları bize söylenebilirse gelecekte oluşacak canlıları da öngörebiliriz, hatta meşhur Tiktaalik fosili tam da bu şekilde bulunmuştur. İnsan olup olmayacağı da dediğim gibi kestirilemez, ancak şahsi görüşüm bunun pek olası olmadığı yönünde. Çünkü düşünecek olursanız çok gelişmiş bir beyin vahşi ortamdaki canlılara pek fazla yarar sağlamaz. Rakibiniz ile dövüşürken yardım etmez, kaçarken, saklanırken yardım etmez, kazarken yardım etmez, hareket kabiliyetinizi arttırmaz, ve eğer toplum sapyoseksüel değilse üreme ihtimalinizi de arttırmaz. Tüm bunlara rağmen son derece masraflıdır, vücudumuzun kütlesinin %2'sini kaplayan beyin vücuda giren enerjinin %20-25'ini tek başına tüketir. Yani zeki bir yaşam formu belki son derece nadir görülen bir şeydir.

Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Henüz insanlığın başındayız. Çeşitli problemleri çözmekte zorlanmamız çok normal. Önümüzde yüz binlerce yıl var. Bize düşen, yapabileceğimizi yapmak, öğrenebileceğimizi öğrenmek, çözümleri geliştirmek ve geleceğe aktarmaktır.”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder