Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
2

Yaratıcı "mükemmel" ise neden "yaratmaya" "ihtiyaç" duymuştur? İhtiyacı varsa "mükemmellik" ortadan kalkmaz mı?

Denilecek ki biz sınanıyoruz, sınanma olsa da olmasa da yaratıcı neden bununla uğraşsın çünkü kanıtlanmaya ihtiyacı olmamalı. Denilecek ki sen insansın onun gibi düşünemezsin. E o zaman "sen de" insansın. senin yaratıcıyı bulabilmen benim onu bulamamam kadar mantıksız olmaz mı?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Cevap
Shiki Granbell
Shiki Granbell Nontesit

İnsanların tanrısı bir çok yönden tutarsızlıklar doğurur. Verdiğin örnek bunu destekler nitelikte. Tanrı hipotezi ile düşünülen tüm metodlar insan tabanlıdır, zaten bu yüzden tanrılar da antropomorfiktir. Tanrıların arzuları olmamalı, çünkü bütün istemler bir eksikliğin göstergesidir. Kimse bir karınca olmak istemez çünkü bu ona çok şey kaybettirir, fakat herkes tanrı olmak isteyebilir, çünkü bu ona çok şey katacaktır.

Varlık her şeydir, bu yüzden tanrının da varlık kavramından sonra olması gerekir. Fakat tanrı tanımı gereği sınırlandırılamaz olmalıdır. Bu da tutarsızlık yaratır.

Bu Reklamı Kapat

Tanrının 'sınaması' görüşüne gelirsek bunun kendini kandırmak olduğunu düşünüyorum. Eğer Tanrı dünyaya kötülük indirip, sınadığını söyleyerek kendini temize çıkarıyorsa, bir çocuğa pompalı tüfek verip birini vurursa "onu sınadım" demek bizi işin içinden çıkartır. Sonuç olarak, bizlerin iyiyi örnek alması gerekir, Tanrı da iyi şeyler yapıyorsa tutarsızlık yok demektir.

Tanrı idea olursa, onu etkileyen tüm olumsuz faktörler ondan çıkarılır, bu yine onda eksiklik yaratır. Tanrı her şey olmalıdır, bu durumda insana da benziyor demektir. Fakat insan bir çok yönden sınırlandırılmış bir varlıktır, bu da onu kusurlu yapar, kusurlu olan tanrı değildir zaten.

Bu Reklamı Kapat

Tanrı konusunu tartışmak insanı da düşünsel anlamda paradoksa sokar, çünkü tanrı bir paradokstur. Eğer ben tanrıyı 'modern tanrı inanışı' ile yargılarsam, bu inanışın tanrı mantığına münezzeh olduğunu da anlarım. Ve daha ne kadar kafa yorarsam yorayım sadece beyin eğzersizi yapmış sayılırım.

Konumuz bu kadar kısa anlatılacak bir konu değil, bunu destekleyecek daha bir çok tanım ve görüş var. Ama sorun onlar dışında olduğundan girmeyeceğim.

3
  • Raporla
Cevap
Eh İşte
Eh İşte Akıllı

Bu soruya kendi öznel düşüncelerim yerine İbrahimi dinlerin bazı çevrelerde kabul görmüş cevaplarını vereceğim.

İslam

İslami bakış açısına göre en beğendiğim açıklaması Tanrının anlaşılamaz olmasıdır. Tanrı sonsuzdur bu yüzden hayal gücü bile sınırlı insanoğlu başka insanları bile anlayamazken, sınırsız Tanrının neyi, niçin yaptığını hiç anlayamaz. Kısa bir örnek ile; Ben dün su ısıttım. Niçin? Belki çay yapacaktım belki yere dökecektim belki buharı için belki çiçeklere su vermek için.... Görüldüğü üzere bir insanın eylemleri için bile sınırsız olasılık varken ve Tanrı için bu olasılıklar bilinemez bile. Bu açıklamanın zayıf noktası insanın eylemlerini ihtiyaçtan ötürü yapmasıdır. Duygusal veya hayati bir ihtiyaç sebebi ile insan eyleme geçer fakat Tanrı'nın bu ihtiyaçları yoktur.

Bu Reklamı Kapat

Hristiyanlık

(Bilinmesi gereken şey Hristiyanlıkta Tanrı sevgi dolu olmasıyla öne çıkar. Hatta İncil'de "Tanrı, sevgidir." der)

(İncil'de Tanrının insanı yüceliği için yarattığı yazıyor ama bu pek açık bir cevap değil. Bu yüzden düşünürlerin cevapları ve açıklamalarını paylaştım.)

Bu Reklamı Kapat

Hristiyanlığa göre sebebi Tanrının sınırsız sevgi dolu olması. İnsanları birbirlerini ve kendisini sevmeleri için yarattı. Bu da başka bir "Tanrı niçin sevgiye ihtiyaç duyar?" sorusuna götürüyor.

Başka bir cevap ise; Tanrı sevgi dolu ve yaratma arzusu olan bir varlık olduğu için yaratır ve bu yaratış ona zevk verir. Yine hiç sağlam cevaplar değil fakat vazifem cevapları ölçmek değil paylaşmak.

Bulabildiğim -yazmaya değer- son açıklama Tanrının yüceliğini ve görkemini yaratılanlara göstererek onlara mutluluk vermek.

Tüm açıklamalar Tanrının varlıksal olarak bir "kişiliği" olduğu üstüne kurulu.

Yahudilik

(Maalesef Yahudilikte bu soruyu cevaplayan İngilizce kaynak çok az) Yahudiliğe göre bulabildiğim cevaplardan birisi yine Tanrının anlaşılmaz olması. "Konu Tanrıya gelince "neden" sorusu soramayız. Sorabileceğimiz soru "ne"dir."

Kaynaklar

  1. Michele Pasley. Hristiyanlığa Göre. (13 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 13 Ağustos 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
  2. gotquestions. Hristiyanlığa Göre. (13 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 13 Ağustos 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
  3. DANIEL FINE. Yahudiliğe Göre. (13 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 13 Ağustos 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
  4. Steven Lawson. Hristiyanlığa Göre. (13 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 13 Ağustos 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et