Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Yapılan teleskoplarda elde edilen görüntüleri netleştiren yazılımlar nasıl oluşturuluyor,ne kadar doğru sonuçlar alıyoruz?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Bu tür yazılımlar "deblurring", "sharpening" gibi bir düzine matematiksel yöntemi kullanır. Bu yöntemler görüntü işleme tekniklerinde oldukça sık kullanılır ve insanların zannettiğinden çok daha başarılı sonuçlar vermektedir.

Optik sistemler doğaları gereği oldukça fazla bilgi taşırlar. Basit bir el fenerinden çıkan foton sayısı birkaç trilyon kadardır. Yani basit bir el fenerinden çıkan ışık ile aydınlatılmış bir cisim bile oldukça fazla veri içermektedir. Fakat insan gözü daha az çözünürlüğe sahip olduğundan bu verilerin hepsi insan tarafından algılanmaz. Hatta net olarak görünmeyen fotoğraflardan bile dijital incelemeden sonra çok fazla veri elde edilebilir.

Dijital görüntü düzeltme teknikleri oldukça güçlü ve gelişmiştir. Şu an kullanımda onlarca farklı görüntü düzeltme tekniği bulunmaktadır. Fakat bunların hepsi farklı bir yöntem ile çalıştığından burada bahsetmek mümkün değildir.

Örneğin bunlardan Wiener Filter algoritması ile görüntünün nasıl düzeltildiğinin birkaç örneğini verelim. Bu örnekte blur olarak bilinen flu görüntünün nasıl orijinal hale getirildiğini matlab'ın kendi sitesinden görelim :

https://www.mathworks.com/help/images/deblurring-images-using-a-wiener-filter.html

Diğer görüntü düzeltme algoritmalarına google üzerinden "Image Correction Algorithms" yazarak ulaşabilirsiniz.

Bilgisayar bilimlerinde "Görüntü İşleme" olarak geçen konu bu konuyu da içermektedir. Görüntü işleme ile ilgili daha çok yazı okursanız bu konu hakkında daha rahat yorum yapabilirsiniz.Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Matlab Debluring
  2. Matlab Kontras Artırma
  3. Huji Univ Renklendirme
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir çılgının delice spekülasyonlarını mı dinliyorum, yoksa yüce bir dahinin bilimsel çıkarımlarını mı? Doğrular nerede biter? Hata nerede başlar?”
Jules Verne
Geri Bildirim Gönder