Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Vücudumuzda olan değişimleri neden fark etmiyoruz. Noyumuzun, saçlarımızın, tırnaklarımızın uzaması vb. olurken neden bunu fark edip göremiyoruz?

420 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Cevap
Yasin KAYALAR
Yasin KAYALAR
159K UP
Bilim ve felsefe okuru

Saniyede 60 kare gösteren videodaki hareketleri 60 dilime ayrılmış olarak neden göremiyorsan evdendeki ve vücudundaki değişimleri de aynı nedenle göremiyorsun. Üstlelik evrende planck mesafesi ve planck zamanı nedeniyle tek bir saniye bile inanılmaz küçük zaman dilimlerine bölünür. Bu da evrende mikro seviyede her saniyede dahi büyük değişim süreçleri ve oluşun yaşandığı anlamına gelir. Ama biz bunu algılamayız. Evrenin kendisi için 1 saniye bu anlamda değişim ve hareket için oldukça uzun bir süredir. Evrende mikro seviyede bir saniyenin milyonda birinde bile büyük değişimlerin fitili ateşlenebilir. Çok büyük değişimler bu anlamda tek bir minicik ana dayanabilir.

Bizim ise mikro seviyedeki bu çalkantılı süreçten haberimiz yoktur. Herşeyin sabit ve durağan olduğunu zannetigimiz evrende an be an değişim ve dönüşümler, çalkantılar yaşanır. Bizim algı araçlarımızın kendi durumuna bağlı olarak (yani algı araçlarımızın da kendi işleyişine bağlı nedenlerle) özellikle gözümüzün algılama sınırları yani ışığın belli bir frekans ve dalga boyu aralığını algılaması bu durumun nedenidir. Biz bu nedenle esasen evrenin gerçek durumuna göre algı araçlarımızın bize sunduğu özel bir evren deneyimi yaşıyoruz. Bu da evren karşısında tüm tanımlama ve kavramlarımızın esasen felsefeye dayandığı noktaya uzanır. Çünkü mikro seviyede bizim mantık ve tutarlılık kurallarımız dahi anlamını yitirir. Örneğin kuantum fiziğinde sağ duyuya aykırılık denen haller mantık ve tutarlılık beklentisine aykırılık halleridir. Ve evrenin gerçek durumu da mikro seviyedeki olan bitenlerdir. Kendimizi ayrıcalıklı bir yere koymamamız gerektiğini iddia edenler için evrenin ele alınması gereken seviye işte bu tutarlılık ve mantık beklentisinin bittiği mikro seviyedir. Aksi halde kendimizin algıladığı evrene her şart ve koşulda üstünlük, ayrıcalık vermiş oluruz ki bunun olmaması gerektiğini savunanların tüm felsefi argümanları da bu tablo karşısında ne kadar insan gözüyle evreni algılayıp evreni buna göre değerlendirdikleri oranında çöker. Çünkü eğer kendimize üstünlük vermeyecek savunusunda isek evrene kendi baktığımız seviyeden bakmak ve onu buna göre tanımlamak için hiç bir geçerli nedenimiz yoktur. Ama eğer ki bunu yapıyor buna göre bir yaşam sürüyorsak ki buna mecburuz o zaman da işte burada yazdıklarımız bu argümanı pratikte anlamsız ve işlevsiz bırakıyor demektir ve böyle teoride kalan bir felsefi argümanın ise pratik imkansızlığı karşısında anlamı olduğunu da söylemek zordur.

Tüm Reklamları Kapat

3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Hilmi Türker Oğuz
Öğrenci

Bu saydığın şeyler uzun bir zaman diliminde gerçekleştiği ve yavaş olduğu için ve en önemlisi sürekli gördüğün içindir. Örneğin sana göre boyun fark edilemeyecek kadar yavaş uzuyor ama seni birkaç yıldır görmeyen bir akrabanın yanına gittiğinde senin çok uzamış olduğunu söyleyebilir.

1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Tayfun Kurt
Öğrenci

gelişim sürecinin her ama her gün senin gözlerinin önünde çok yavaş bir şekilde gerçekleşmesiyle alakası var aslında. tıpkı senin gibi her gün beraber olduğun insanlar da bu gelişimleri fark etmeyecektir. ama seni uzun süre görmeyen birisi bunu hemen fark edebilir. kendimden örnek vermem gerekirse ergenlik sürecimde annem ve babam boyumun uzadığını fark etmezken beni sadece iki haftadır görmeyen dayım boyumun çok uzadığını fark etmişti.

1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Dizleriniz Neden Gıcırdıyor?
Dizleriniz Neden Gıcırdıyor?
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Bu Sıradan Taş, Neden Turuncu Parlıyor? | Yooperlite Taşının Sırrı!
Bu Sıradan Taş, Neden Turuncu Parlıyor? | Yooperlite Taşının Sırrı!
Yürürken Neden Bunu Yapıyorsunuz?
Yürürken Neden Bunu Yapıyorsunuz?
Kalbin İçinde Ne Var? Açıp Bakalım!
Kalbin İçinde Ne Var? Açıp Bakalım!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close