Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Vücudumuzda olan değişimleri neden fark etmiyoruz. Noyumuzun, saçlarımızın, tırnaklarımızın uzaması vb. olurken neden bunu fark edip göremiyoruz?

462 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar
179K UP
Bilim ve felsefe okuru

Saniyede 60 kare gösteren videodaki hareketleri 60 dilime ayrılmış olarak neden göremiyorsan evdendeki ve vücudundaki değişimleri de aynı nedenle göremiyorsun. Üstlelik evrende planck mesafesi ve planck zamanı nedeniyle tek bir saniye bile inanılmaz küçük zaman dilimlerine bölünür. Bu da evrende mikro seviyede her saniyede dahi büyük değişim süreçleri ve oluşun yaşandığı anlamına gelir. Ama biz bunu algılamayız. Evrenin kendisi için 1 saniye bu anlamda değişim ve hareket için oldukça uzun bir süredir. Evrende mikro seviyede bir saniyenin milyonda birinde bile büyük değişimlerin fitili ateşlenebilir. Çok büyük değişimler bu anlamda tek bir minicik ana dayanabilir.

Bizim ise mikro seviyedeki bu çalkantılı süreçten haberimiz yoktur. Herşeyin sabit ve durağan olduğunu zannetigimiz evrende an be an değişim ve dönüşümler, çalkantılar yaşanır. Bizim algı araçlarımızın kendi durumuna bağlı olarak (yani algı araçlarımızın da kendi işleyişine bağlı nedenlerle) özellikle gözümüzün algılama sınırları yani ışığın belli bir frekans ve dalga boyu aralığını algılaması bu durumun nedenidir. Biz bu nedenle esasen evrenin gerçek durumuna göre algı araçlarımızın bize sunduğu özel bir evren deneyimi yaşıyoruz. Bu da evren karşısında tüm tanımlama ve kavramlarımızın esasen felsefeye dayandığı noktaya uzanır. Çünkü mikro seviyede bizim mantık ve tutarlılık kurallarımız dahi anlamını yitirir. Örneğin kuantum fiziğinde sağ duyuya aykırılık denen haller mantık ve tutarlılık beklentisine aykırılık halleridir. Ve evrenin gerçek durumu da mikro seviyedeki olan bitenlerdir. Kendimizi ayrıcalıklı bir yere koymamamız gerektiğini iddia edenler için evrenin ele alınması gereken seviye işte bu tutarlılık ve mantık beklentisinin bittiği mikro seviyedir. Aksi halde kendimizin algıladığı evrene her şart ve koşulda üstünlük, ayrıcalık vermiş oluruz ki bunun olmaması gerektiğini savunanların tüm felsefi argümanları da bu tablo karşısında ne kadar insan gözüyle evreni algılayıp evreni buna göre değerlendirdikleri oranında çöker. Çünkü eğer kendimize üstünlük vermeyecek savunusunda isek evrene kendi baktığımız seviyeden bakmak ve onu buna göre tanımlamak için hiç bir geçerli nedenimiz yoktur. Ama eğer ki bunu yapıyor buna göre bir yaşam sürüyorsak ki buna mecburuz o zaman da işte burada yazdıklarımız bu argümanı pratikte anlamsız ve işlevsiz bırakıyor demektir ve böyle teoride kalan bir felsefi argümanın ise pratik imkansızlığı karşısında anlamı olduğunu da söylemek zordur.

Tüm Reklamları Kapat

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Hilmi Türker Oğuz
Öğrenci

Bu saydığın şeyler uzun bir zaman diliminde gerçekleştiği ve yavaş olduğu için ve en önemlisi sürekli gördüğün içindir. Örneğin sana göre boyun fark edilemeyecek kadar yavaş uzuyor ama seni birkaç yıldır görmeyen bir akrabanın yanına gittiğinde senin çok uzamış olduğunu söyleyebilir.

4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tayfun Kurt
Öğrenci

gelişim sürecinin her ama her gün senin gözlerinin önünde çok yavaş bir şekilde gerçekleşmesiyle alakası var aslında. tıpkı senin gibi her gün beraber olduğun insanlar da bu gelişimleri fark etmeyecektir. ama seni uzun süre görmeyen birisi bunu hemen fark edebilir. kendimden örnek vermem gerekirse ergenlik sürecimde annem ve babam boyumun uzadığını fark etmezken beni sadece iki haftadır görmeyen dayım boyumun çok uzadığını fark etmişti.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close