Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Caner Ercan
Caner Ercan
1,190 UP
Üye
2

Uzay ve evren üzerine teorilerim hakkında düşünceleriniz?

Teorilerim açıklama alanına sığmadığı için kendi bloguma yazdım ve link olarak buraya koyacağım. Bu teoriler ile ilgili düşüncelerinizi paylaşmanız çok hoş olacaktır.
250 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Mehmet İnan
Mehmet İnan
3,210 UP
Halâ lise öğrencisi

Merhabalar öncelikle belirtmeliyim ki bilime olan ilginiz çok mükemmel. Bu açıdan çok teşekkür ederim.

Teorilerinize gelince ilk teorinizde bilgi hatası bulunmakta belirttiğiniz evren dışı boşluk olgusunu bizim uzayımızla bağdaştırmışsıniz. Bu hatalı bir düşünce olacaktır. Çünkü büyük patlama dediğimiz olay bir hiçlikten var olan uzay-zamanın bir noktadan başlangıcıdır. Yani büyük patlamadan önce* de evrenin disinda da bir uzay-zamandan bahsedemeyiz.

2. Ve 3. Teoriler hakkinda bir bilgiye tam olarak sahip degiliz. Bu tarz teoriler de bulunmakta.

Tüm Reklamları Kapat

4. Teoriye gelince. Çok fütüristik ve felsefi bir bakış açısı yansıtmışsınız. Evet aslinda bunu 19.yy da belirtseydiniz baya ilgi çekerdi ancak günümüzde biz bütün sistemlerin deterministik olamadığını biliyoruz. Yani kuantum fiziğiyle gelişen indeterministik (koşulları ayni olmasına rağmen sonuçlaları degişkenlik gösterebilen) sistemlerde bulunmakta.

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Koralp Erin
Koralp Erin
213K UP
Astrofizik meraklısı

Merhaba Caner,

Öncelikle insanların, evren hakkındaki bilinmeyenlere dair kendi fikirlerini cesurca sunmalarını takdir ediyorum. Yanlış veya doğru fark etmez. Sonuçta bu fikirleri (teori veya hipotez diyemeyiz çünkü) paylaşıp, diğer insanların yorumlarını alarak, daha iyi fikirler hatta eğitim alarak hipotez ve teoriler üretmen mümkün. Belki bir bilinmeyeni aydınlatacak bir fikir üretmek de çok olası.

Diğer sunduğun fikirler, şu anda zaten bilim adamları tarafından konuşulan hipotetik konular. Yani kanıt veya gözlemden çok uzaklar. Senin fikirlerin ile onların hipotezleri bir oranda kesişiyor. Ben daha çok "boşluk" hakkındaki fikirlerin üzerine yorum yapmak istiyorum.

Tüm Reklamları Kapat

Genellikle evren hakkında düşünmeye başladığımızda düştüğümüz ilk hatalardan biridir bu. Evren bir şeyin içerisinde genişliyor olmalı deriz. Çünkü başka bir olasılık yoktur kafamızda. Bir şey genişliyorsa, bir yerde olmalı, bir alanı işgal etmeli diye düşünürüz. Bunun sebebi; evrene dışardan bakıyor olmamızdır. Önceden var olan bir alan içinde genişlediğini hayal ederiz. Oysa genişleme evrenin kendi içinde gerçekleşir, bir başka alanı istila etmekten çok; uzayarak yada tabiri yerindeyse sünerek yeni alanlar yaratır. Yeni alan yaratarak mekan genişler ve dolayısı ile büyür. Yani, genişleyen alandan bahsettiğimizde, uzaydaki nesnelerin arasındaki mesafenin zaman içinde arttığını kastediyoruz. Bu bizim uyguladığımız modern evren modeli ile de uyuşmaktadır.

Aslında ikinci paragrafta, sen de aynı sonuca ulaşmış gibisin. "Eğer evrenin etrafında koruyucu bir zar yok ise evrenin içindeki boşluklar aslında söz ettiğimiz boşluk ile aynıdır." Tek fark, teorik fizikçiler buna evrenin kendisi diyor.

Aklına bir fikir geldiğinde, önce seninle aynı fikre sahip başkaları da var mı, onu araştır. O konu ile ilgili başka görüşleri de öğren. Senin fikrin ile onlarınki arasında ortak yönleri veya farklılıkları keşfetmeye çalış. Sonuçta ortaya koyacağın fikir iyi elekten geçirilmiş, sağlam temelli olacaktır. Umarım yeni fikirlerini yine bizimle paylaşırsın.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close