Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
2

Uzay ve evren üzerine teorilerim hakkında düşünceleriniz?

Teorilerim açıklama alanına sığmadığı için kendi bloguma yazdım ve link olarak buraya koyacağım. Bu teoriler ile ilgili düşüncelerinizi paylaşmanız çok hoş olacaktır.
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Cevap
Mehmet İnan
Mehmet İnan Halâ lise öğrencisi

Merhabalar öncelikle belirtmeliyim ki bilime olan ilginiz çok mükemmel. Bu açıdan çok teşekkür ederim.

Teorilerinize gelince ilk teorinizde bilgi hatası bulunmakta belirttiğiniz evren dışı boşluk olgusunu bizim uzayımızla bağdaştırmışsıniz. Bu hatalı bir düşünce olacaktır. Çünkü büyük patlama dediğimiz olay bir hiçlikten var olan uzay-zamanın bir noktadan başlangıcıdır. Yani büyük patlamadan önce* de evrenin disinda da bir uzay-zamandan bahsedemeyiz.

Bu Reklamı Kapat

2. Ve 3. Teoriler hakkinda bir bilgiye tam olarak sahip degiliz. Bu tarz teoriler de bulunmakta.

4. Teoriye gelince. Çok fütüristik ve felsefi bir bakış açısı yansıtmışsınız. Evet aslinda bunu 19.yy da belirtseydiniz baya ilgi çekerdi ancak günümüzde biz bütün sistemlerin deterministik olamadığını biliyoruz. Yani kuantum fiziğiyle gelişen indeterministik (koşulları ayni olmasına rağmen sonuçlaları degişkenlik gösterebilen) sistemlerde bulunmakta.

3
  • Raporla
Cevap
Koralp Erin
Koralp Erin Astrofizik meraklısı

Merhaba Caner,

Öncelikle insanların, evren hakkındaki bilinmeyenlere dair kendi fikirlerini cesurca sunmalarını takdir ediyorum. Yanlış veya doğru fark etmez. Sonuçta bu fikirleri (teori veya hipotez diyemeyiz çünkü) paylaşıp, diğer insanların yorumlarını alarak, daha iyi fikirler hatta eğitim alarak hipotez ve teoriler üretmen mümkün. Belki bir bilinmeyeni aydınlatacak bir fikir üretmek de çok olası.

Bu Reklamı Kapat

Diğer sunduğun fikirler, şu anda zaten bilim adamları tarafından konuşulan hipotetik konular. Yani kanıt veya gözlemden çok uzaklar. Senin fikirlerin ile onların hipotezleri bir oranda kesişiyor. Ben daha çok "boşluk" hakkındaki fikirlerin üzerine yorum yapmak istiyorum.

Genellikle evren hakkında düşünmeye başladığımızda düştüğümüz ilk hatalardan biridir bu. Evren bir şeyin içerisinde genişliyor olmalı deriz. Çünkü başka bir olasılık yoktur kafamızda. Bir şey genişliyorsa, bir yerde olmalı, bir alanı işgal etmeli diye düşünürüz. Bunun sebebi; evrene dışardan bakıyor olmamızdır. Önceden var olan bir alan içinde genişlediğini hayal ederiz. Oysa genişleme evrenin kendi içinde gerçekleşir, bir başka alanı istila etmekten çok; uzayarak yada tabiri yerindeyse sünerek yeni alanlar yaratır. Yeni alan yaratarak mekan genişler ve dolayısı ile büyür. Yani, genişleyen alandan bahsettiğimizde, uzaydaki nesnelerin arasındaki mesafenin zaman içinde arttığını kastediyoruz. Bu bizim uyguladığımız modern evren modeli ile de uyuşmaktadır.

Bu Reklamı Kapat

Aslında ikinci paragrafta, sen de aynı sonuca ulaşmış gibisin. "Eğer evrenin etrafında koruyucu bir zar yok ise evrenin içindeki boşluklar aslında söz ettiğimiz boşluk ile aynıdır." Tek fark, teorik fizikçiler buna evrenin kendisi diyor.

Aklına bir fikir geldiğinde, önce seninle aynı fikre sahip başkaları da var mı, onu araştır. O konu ile ilgili başka görüşleri de öğren. Senin fikrin ile onlarınki arasında ortak yönleri veya farklılıkları keşfetmeye çalış. Sonuçta ortaya koyacağın fikir iyi elekten geçirilmiş, sağlam temelli olacaktır. Umarım yeni fikirlerini yine bizimle paylaşırsın.

1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et