Puan Ver
1
Puan Ver

Üniversite de felsefe okumak isteyen insanlara önerileriniz?

Felsefe bölümü sağladığı entelektüel yararlar ile birlikte modern zamanlarda ne şekilde kullanılabilir, avantajları nelerdir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap

Üniversitede felsefe ya da felsefe ağırlıklı eğitim almanın en önemli getirisi, öncelikle kültürel evrim açısından varoluşu yorumlamada bir izleğe sahip olacaktır kişi ve kendi düşünce yapısı için de zemin oluşturabilir.

Ancak dikkat edilmesi gereken bir konu, felsefenin hikaye kısmına dalınma tehlikesi.

Felsefenin ne olduğu -DELUEZE- konusu, felsefe hakkında ne dendiğinden çok çok çok çok daha önemlidir.

Delueze un Felsefe Nedir adlı kitabını inanılmaz tavsiye ederim. Kanserin terminal döneminde arkadaşıyla yazmıştır ve felsefeyi derinlemesine ele alır.

Diğer yandan felsefenin daha soyut bir disiplin olmasının dengelenmesi gerekir. Bunun için de sosyoloji ve antropoloji hakkında araştırma yapmak felsefe okuyan birini çok destekleyecektir. Şahsi fikrim kesinlikle biyokimya ve genetik epigenetik gibi bilim dallarıyla da ilgilenmeli ama saçma gelebilir.

Kısaca, dengelemeyi başararak, aldığı bilgiyi yönetebilecek içsel tutarlılığa sahip kişinin felsefe okuması onu geliştirecek besleyecektir.

Eğitimin nasıl verildiği değil, bizim onu nereye taşıdığımız konu.

Teşekkür (1)
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimi anlatmamanın ahlaksızlık olduğunu düşünüyorum. Eğer ki aşıksanız, bunu bütün Dünya bilsin istersiniz.”
Carl Sagan
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder