Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
5

Tuzun suda çözünmesi fiziksel mi yoksa kimyasal bir olay mı?

Eğitim müfredatımızda bu olay fiziksel olarak kabul ediliyor ancak bazıları bu olayı kimyasal olarak değerlendiriyor. Hatta Google da aratırsanız karşınıza ilk çıkan sayfanın kimyasal dediğini görebilirsiniz. Peki tam olarak fiziksel mi yoksa kimyasal mı bu olay? -Aşağıda bununla ilgili bir yazı ekledim-
8,932 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
O. Gencay Gürkal
Bilgisayar Mühendisi / Araştırmacı

Merhaba... Fiziksel ve kimyasal değişim arasındaki en temel farklardan biri, kimyasal değişim sonucunda yeni bir ürün oluşması ve oluşan ürünün ilk haline geri döndürülmesinin neredeyse imkansız hale gelmesidir. Peki fiziksel değişim ve kimyasal değişim ne demektir?

Fiziksel değişim: Değişime uğrayan ürünün iç yapısının (atomlarının) değişimden önce de sonra da aynı olmasıdır. Fiziksel değişim sonrasında yeni bir ürün ortaya çıkmaz ancak renk, şekil, boyut gibi bazı özellikler değişebilir. Bunun en bilinen örneklerinden biri suyun katı, sıvı ve gaz haline geçmesidir.

Kimyasal değişim: Değişime uğrayan ürünün iç yapısında (atomlarında) meydana gelen değişimdir. Kimyasal değişim sonrasında yeni bir ürün ortaya çıkar. Çünkü bu ensada atomların yapısında da değişimler olur. Kimyasal değişimde tepkime esnasında gaz, çökelti, sıcaklık gibi bir takım yan ürünler oluşur. Kimyasal tepkimenin en bilinen örneklerinden biri demirin paslanmasıdır. Demir atomları oksijen atomlarıyla tepkimeye girer ve sonuçta pas dediğimiz demir oksit oluşur.

Tüm Reklamları Kapat

Sorunuzun cevabına gelince... Bu konu biraz muamma olsa da tuzun su içinde çözünmesini kimyagerlerin çoğu kimyasal değişim olarak görmektedir. Ancak buna rağmen genel olarak kabul edilen (benim de tercih ettiğim) fiziksel değişim olduğu yönündedir.

874 görüntülenme

Kaynaklar

 1. National Geographic. Changes In Matter: Physical Vs. Chemical Changes | National Geographic Society. Alındığı Tarih: 8 Ocak 2023. Alındığı Yer: National Geographic | Arşiv Bağlantısı
 2. A. Helmenstine. Is Dissolving Salt In Water A Chemical Change Or A Physical Change?. (13 Eylül 2020). Alındığı Tarih: 8 Ocak 2023. Alındığı Yer: Science Notes and Projects | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close