Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
3
Türkler kılıç zoruyla mı Müslüman oldu? Yoksa kendi istekleri veya çıkarları nedeniyle mi Müslüman oldular?
229 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
3 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Merve Arıcıbaşı
Merve Arıcıbaşı PhD Veterinary Sciences

Yale Üniversitesi'nden Ortaçağ uzmanı Paul Freedman derslerini YouTube'da paylaşmış.

Islam'ın kuzey Afrika, Güneybatı Avrupa, ticaret yoluyla ulaştığı Güneydoğu Asya'ya kadar uzanan bölgede, zamanında herhangi bir kesintiye uğramadan seyahat edebileceğiniz asayişi sağlayan bir alan oluşturduğunu söylüyor. Müslüman olmayanlara ağır vergi uygulaması sebebiyle bu bölgelerde Islam'a geçmek yaşayanlar ve ticaret yapanlar için avantaj oluşturmuş. Vergi sistemi yolsuzluk gibi sebeplerle yozlaşana değin halk için Müslüman gözükmek avantaj olmuş gibi görünüyor.

Kaynaklar

  1. P. Freedman. Erken Ortaçağ 284-1000. (08 January 2022). Alındığı Tarih: 08 January 2022. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
3
  • Raporla
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis Düşünür

üzülerek söylüyorum ki kılıç zoruyla. bize anlatılanın aksine hiç bir ülke "ne kadar güzel bir din biz de buna geçelim" diyerek din değiştirmez. Araplar müslümanlığın yayılmacı çağlarında(8-9 yüzyıllar arası) çok agresif bir tutum sergiliyorlardı ve müslümanlık daha çok "Arap milliyetçiliği" ekseninde gelişiyordu. Türklere çok katlıamlar yaptılar. Talkan-Curcan katliamlarını araştırmanı öneririm. Kuteybe bin Müslim isimli yetenekli Emevi komutanı özellikle Orta Asya'da, Türk-Arap savaşlarında büyük taktiklerle Türkleri yenmiştir, esir olanları kılıçtan geçirme ibadet yerlerini yıkma zorla müslümanlığı benimsetme gibi türlü uygulamalarla Türkleri müslümanlaştırmıştır. bu yayılmacı çağlarında sadece müslümanlara değil aslında bir çok bölgede benzer uygulamaları olmuştur. mesela 756 yılında fethedilen İspanya yarımadasında da büyük gaddarlıkları olmuştur. şunu da söyleyeyim ki lise müfredatında öğretildiği gibi müslümanlık ile Tengricilik dinlerinin uzaktan yakından alakası yoktur. tamamen farklı uygulamaları ve inanışları olan benzerlikleri çok seyrek olan dinlerdir bunlar.

193 görüntülenme
2
  • Raporla
Cevap
Cem Demir
Cem Demir Düşünür

Öncelikle baştan bir şunu belirtmek istiyorum:

Yok işte biz şöyle savaşçı milletiz, böyle dünyayı fethettik, Çin Seddi yaptırdık diye övün dur, sonra Müslümanlar kılıçtan geçirmiş bizi de??(Yapılan acitasyondan bahsediyorum.)

Ya o zamanki dünyada fetih ruhu vardı. Türkler de fetihler yapıyordu, Çinliler de fetihler yapıyordu, bundan sonraki kuşaklarda da dünya düzeni böyle devam etti.

Bu Reklamı Kapat

Türkler, Çinlilerle beraber yanlış hatırlamıyorsam 200 bin kişilik ordu kuruyor, Müslümanlar tam anlamıyla 200 bin kişilik orduyu dağıtıyor.

E bu olayda Müslüman olan çok kişi olmuyor ki? Hatta Müslümanlar, kendilerine bağlı Türkleri koruyamayacağını anlayınca adamlara aldıkları vergiyi geri veriyor. Bu tarihte var olan bir savaş ve Müslümanlar kazanıyor, Türklerin yoğunlukla Müslüman oluşu ise Abbasiler döneminde gerçekleşmiştir.

Abbasi ordusunda Türkler görevlendirilmiştir, bazı makamlara Türkler atanmıştır vs. Bu şekilde Türkler ve Müslümanlar arasında sıcak bir ortam, birliktelik oluşmuştur.

Bu Reklamı Kapat

Buradan sonrası bence daha önemli:

Zaten sonra Türkler, Müslümanlar beraber fetihlere imza attılar. Hatta hani şu an yaşadığımız Anadolu'yu da Müslüman Türkler fethetti, komutanın adı da Muhammed Alp Arslan idi...

Sonra yine Müslüman Türkler birçok fetih yaptı, İstanbul'u da Müslüman Türkler aldı hatırlarsanız. Bu savaş/savaşlar olmak zorundaydı zaten, mesela İstanbul'un fethedilmesi sayesinde boğaz hakimiyeti Türklere geçti. Bak bu da İslam hareketiydi, hatta Fatih'in ümitsizliğe kapıldığı bir zamanda hocası ona Kuran ayetleri gönderiyor.(Osmanlı, Selçuklu diye hepsini saymama gerek yok herhalde?)

İslam'ın fetihlerine laf söyleyen bazı insanlar, lütfen aynı şeyleri Anadolu'ya giriş, İstanbul fethi için vs. de söylesin!(Tutarlı olmak önemli.)

E öyle olması gerekiyordu, soracak olursak elin Yunanının, Roma'sının, İskender'inin ne işi vardı İran'da, Kuzey Afrika'da? Roma İmparatorluğu, Antik Yunan devleti falan kurdular hani...

Burada bir acındırma yapılmaya çalışıldığının farkındayım da yukarıda yazdığım şeyleri de görebilmek önemli. Bazı bilgiler hatalı olabilir, vermeye çalıştığım ana fikri anlayanlar tutarsızlığı ve buradan yapılmaya çalışılan acındırmayı da görmüştür diye umuyorum.

295 görüntülenme
0
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et