Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1

Toplumsal düzeydeki evrimi nasıl daha iyi anlayabilirim?

Daha açıklayıcı olmak gerekirse; Evrimi anlamaya çalışırken yalnız bir bireyi aklımda canlandırıp mantığıma oturtabiliyorum. Ancak doğal seçilimin, bir türün tüm bireylerinde gerçekleştiğini düşünmekte zorlanıyorum. Bir türün bireyleri arasındaki evrimsel ilişkiyi nasıl daha iyi anlayabilirim?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
3 Cevap
Cevap
Adem Cünük
Adem Cünük Öğrenci

Kafanda bir canlıyı evrimleşirken hayal edip onu mantığına oturttuğunu, ama bir türün tüm bireylerinde düsünemediğini söylüyorsun.

Şöyle düşün, bir türün bütün bireyleri aynı anda evrim geçirmiyor. Ortamda güçsüz olanlar eleniyor ve güçlüler nesiller icinde gelişmiş oluyor.

Bu Reklamı Kapat

Canlıları değişirken düşünmek zor olur. Evrimsel süreçte başarılı olan canlılar zaten evrim geçirmiş (mikro/makro evrim) şekilde doğuyorlar. Yazıyla anlatmak biraz daha zor sana vereceğim linkten türkçe altyazılı olarak izleyebilirsin :)

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Kurzgesagt. (18 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 18 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
Cevap
Momentym Keylani
Momentym Keylani [Bu unvan, uzunluk nedeniyle silindi.]

Evrim teorisinin evrim derken neyi kastettiğimiz kısmını tanımladığımızda zaten popülasyon içi gen dağılımının (frekansının ) değişiminden bahsederiz.Mutasyon sadece unufak bir hatadan ibarettir ve kendi başına herhangi birşey değildir bireyin yaşamasına veya üremesine katkı sağlayacak herhangi bir değişim ve bu özelliğin yavru döllere aktarılması sonucunda popülasyon içindeki tek bir bireyde sağlanan o ufak dediğimiz avantajın sırf üremede ve yaşamada artısı olması nesilden nesile popülasyon içi gen dağılımının değişimine yol açar.

Dışarıdan göç alımı da bir popülasyonun değişimine sebep olur .(Başka bir popülasyondan gelen farklı genoma ve özelliklere sahip canlılar)

Bu Reklamı Kapat

Tek bir canlıda meydana gelen mutasyon veya farklı bir genin sağladığı avantajın popülasyon içinde nasıl bir etki yarattığını simülasyonla anlaman için videolar bırakıyorum:https://youtu.be/YNMkADpvO4w

https://youtu.be/0ZGbIKd0XrM

1
  • Raporla
Cevap
Alp Çakır
Alp Çakır Alp çakır

Eğer evrimi bireysel şekilde anlayabiliyorsan evrimi anlayamamış oluyorsun aslında. Evrim asla bireysel şekilde olmuyor çünkü. Evrim populasyonun genetik havuzundaki frekans değişikliği ile olur. Bu ne demek; öncelikle elimizde bir genetik havuz olmalı, bu havuzdaki genlerin frekansı değişmeli demek. Bu nasıl olacak. Örneğin insanlar için boy üzerinden gidelim kolay olması açısından bunu tek gen kontrol ediyor olsun ki öyle değil. İnsanlara baktığımızda ne görüyoruz. Bir çeşitlilik 50cm insan da 250cm insan da var ama büyük kısmı 170 cm civarında. Bunu grafiğe döktüğümüzde bir eğri elde ediyoruz çan eğrisi şeklinde çok kısa ve çok uzun boylular çok az ortalamaya yaklaştığımızda daha fazla insan görüyoruz. Doğal seçilim baskısı bize üstten ve alttan bir limit koymuş ve bu skalanın dışında insan yaşamı mümkün değil. Gün geliyor doğal seçilim şartları değişiyor ve 150cm üzeri insanların yaşaması mümkün olmayan şartlar oluşuyor. Bu durumda 150cm üzeri insanlar doğadan siliniyor. Şartlar değiştiği için artık yeni mutasyonlar yaşama şansı buluyor. 30cm boyunda insanlarında yaşama şansı oluyor. Ki genelde şartlar değiştikçe bu skalanın dışında değişir ve türler doğal seçilim nedeniyle yaşamdan silinir ve bu nedenle bugüne kadar olan yaşamda bir çok türün nesli tükenmiştir. İşte bu yüzden tek bir birey üzerinden evrim yürüyemez öyle veya böyle skalanın dışında kalır yaşam bugüne kadar yok olur giderdi.

0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et