Sorulara Dön
-1
Felsefe

Tıp "pozitif bilim" kapsamına girer mi?

Tıp pozitif bilim kategorisine girmiyorsa biyoloji ile arasındaki fark nedir?

1
5
Gotlob Frege
-1
1,753 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhabalar.

Pozitif bilim muğlak bir terim olduğu için biraz açmak gerekiyor. Sanırım insan bilimleri ve sosyal bilimlerin aksine doğa bilimlerini nitelemek için kullanıyorsunuz bu ifadeyi. Genellikle bu ayrım yapılırken bir bilimin pozitif bilim ya da normatif bilim olduğu şeklinde ayrım yapılır. Pozitif bilimler sadece olguları raporlamakla, normatif bilimlerse bir şeylerin nasıl olması gerektiğiyle ilgili öneriler ve değer yargıları sunmakla ilişkilendirilir. Sizin sorunuz da bu bağlamda değerlendirilmeli bence. Esas soru tıbbın normatif bir bilim olup olmadığı yani.

Normatif ve pozitif bilim ayrımının keskin bir şekilde yapılabileceğinden şüphe duyulabilir aslında. Bir kere bütün bilimlerin objektif olmak, belli türden yöntemlere dayanmak ve dahası o bilimin iyisi/kötüsü şeklinde çeşitli normların bulunması gibi anlamlarda normatif olduğu iddia edilebilir. Öte yandan bunun bütün bilimlerin önemsiz bir anlamda normatif olduğunu gösterdiği ve normatif bilimlerin sadece epistemik normlar içermek anlamında değil, epistemik olmayan değer yargıları içermek açısından normatif oldukları iddia edilebilir. Normatif bilimler derken bu ikincisi kastediliyor dememiz daha doğru olur.

Mesela bu ikinci anlamda düşünürsek ekonomi bir pozitif bilim midir yoksa normatif bilim midir? İkisi de olabilir. Pozitif ekonomi sadece ekonomik olguları tasvir ederken, normatif ekonomi çeşitli politikalar önermeye çalışır. Ekonomik açıdan şu şu politikanın benimsenmesi daha uygundur türü normatif yargılarda bulunur. Bu şekilde düşünecek olursak tıbbın hem pozitif hem de normatif tarafları var gibi görünüyor. Belli organların belli koşullarda nasıl çalıştığına dair olguları toplamak ve mekanizmalar öne sürmek gerek mesela. Bu anlamda tıbbın belli türden olguları tasvir ettiğini yani pozitif bir bilim olduğunu söylemek doğru görünüyor. Ama hastalık kavramına başvurduğumuz zaman da tıbbın normatif tarafı açığa çıkıyor. Çünkü hastalık tanım gereği olumsuz görülür. Yani bir durumun hastalık olduğunu söylemek normatif bir yargıda bulunmaktır. Hastada 'yanlış giden bir şeyler' olduğunu söyleriz. Bunun dışında alanın uzmanları tarafından sağlık politikalarının öneriliyor olması da söz konusu olduğu için tıbbın yine normatif bir tarafı varmış gibi görünüyor. Yani tıp hem pozitif bilimlerden hem de normatif bilimlerden bir şeyler içeriyor.

Sonuç olarak eğer pozitif bilimden kastınız normatif bilimlerin zıttıysa tıbbın normatif bir bilim olduğunu söyleyebiliriz. Ancak pozitif bilimlerden gündelik dilde insanların kastettiği şey daha farklı olabiliyor. Pozitif bilimleri 'objektif bilimler' olarak görüp diğer bilimlerin objektif olmadığını da savunanlar, hatta bilim olmadıklarını savunanlar oluyor gündelik dilde.

1,594 görüntülenme
3
Teşekkür (1)
Paylaş
3
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın