Puan Ver
0
Puan Ver

Tıp biliminin dönüm noktaları nelerdir?

Tıp bilimi için tarihteki önemli dönüm noktaları hangilleridir

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
2 Cevap

Wilhelm Röntgen 1895 yılında X-ışınlarının (X-Ray) kemik doku görüntülenmesinde kullanılabileceğini keşfederek, bugün çok yaygın şekilde kullanılan X-Ray ("Röntgen film") görüntüleme yöntemini icat etmiştir. Bu yönteminin patentini almayarak ise bu konudaki başka araştırmalara engel olmamış ve radyoloji bilim dalının da dolaylı mucitlerinden biri olmuştur.

X-Ray ile tıbbi amaçlı görüntülemenin mümkün olduğunun keşfedilmesi bu alandaki çalışmalara ilham olmuş ve yine günümüzde çok yaygın olan CT (PET-SPECT) ("tomografi") ve MRI ("emar") gibi diğer tıbbi görüntüleme tekniklerinin de geliştirilmesinin önünü açmıştır.

Tüm yöntemleri ile tıbbi görüntüleme bugün tıbbın vazgeçilmez bir parçasıdır; basit kemik kırıklardan beyin tümörlerine kadar geniş bir yelpazede tıbbi müdahale uygulanmasına olanak vermektedir.

Teşekkür
2

Kaynaklar

  1. Wikipedia - Wilhelm Röntgen Wilhelm Röntgen'in İngilizce Wikipedia sayfası. Bahsettiğim görüntüleme tekniklerine linkler mevcut.

Merhaba,

Alexander Fleming tarafından 1928 yılında Penisilin'in bulunması da şüphesiz bir dönüm noktasıdır. Bu tarihten önce insanlar çoğunlukla aldıkları yaralardan değil, bu yaralardan kaptıkları enfeksiyonlardan ölürlerdi.

Fakat Penisilin, II. Dünya Savaşı esnasında kitlesel kullanıma girmiş ve 12%–15% arası insanın evine dönmesini sağlamıştır. Yaklaşık 60 milyon insan "zaiyatının" olduğu bir savaşta, bunun ne kadar önemli bir sayı olduğu aşikar...

Günümüzde her ne kadar bakteriler Penisilin'e direnç geliştirmiş olsa da, yine de pek çok bakteriyel enfeksiyonu, Penisilin'in açtığı yolda keşfedilen antibiyotikler sayesinde basitçe atlatıyor olmamızı buna borçluyuz. Yoksa bir diş apsesinden, ya da basit bir kesik yüzünden ölmemiz işten bile değildi.

Teşekkür
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Amaç, hiç kimsenin görmediği bir şeyi görmek değildir. Herkesin gördüğü bir şey hakkında, kimsenin henüz düşünmediği bir şeyi düşünebilmektir.”
Erwin Schrödinger
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder