Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Teorik olarak 5 ışık yılı uzunluğunda bir çubuğumuz olsaydı ve bunu kullanarak bilgi aktarmak isteseydik bu bilgiyi ışık hızından hızlı aktarabilir miydik?

Evrendeki en yüksek bilgi aktarım hızının ışık hızı olduğunu biliyoruz. Yani evrendeki bir noktadan diğer bir noktaya bir bilgiyi ışık hızından hızlı taşıyamazssınız. Ama çok uzun bir cismimiz olsaydı ve bu cismi ileri geri hareket ettirseydik hareket cismin diğer ucuna aynı anda mı iletilecekti?

1
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Ben bu soruya benzer bir soruyu ve cevabını zamanında Ekşi Sözlük'te okumuştum.Oradan alıntılıyorum.(Yazının tamamına kaynaklar kısmından ulaşabilirsiniz.)

Soru:299.792.458 Metre Uzunluğunda Çubuk Yaparak Işık Hızını Geçmek Mümkün mü?

Cevap:Seneler evvel bilim teknik dergisinde sorulmuş bir sorudur bu.Oradaki soruda verilen cevap şöyleydi yanlış hatırlamıyorsam:

300 bin km boyundaki çubuğu ittirdiğinizde o çubuk aynı anda diğer uçtan hareket etmez, ses hızında hareket eder.

Biz günlük yaşamda bunu fark edemiyoruz çünkü kullandığımız cisimler bu hızı algılamamıza yetecek uzunlukta değil.

Yani 300 bin km boyundaki çubuğun bir ucundan ittiğinizde etkinin diğer uca varması için geçen süre, mesafenin ses hızına bölünmesiyle elde ediliyor.

Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Ekşi Şeyler 299.792.458 Metre Uzunluğunda Çubuk Yaparak Işık Hızını Geçmek Mümkün mü?
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gelişimin hem hızlı hem de kolay olmadığını çok küçük yaşlarda öğrendim.”
Marie Curie
Geri Bildirim Gönder