Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Emre Taşdemir
Emre Taşdemir
1,305 UP
Üye
4

1 ışık yılı uzunluğunda çubuğu ittirerek ışık hızını geçebilir miyiz?

Bir Işık Yılı uzunluğunda bir çubuk hayal edelim,bu çubuğun bir ucundan 1 metre hareket ettirirsek nasıl bir sonuçla karşılaşırız? Çubuk anında 1 metre harekat eder mi yoksa bir süreye mi ihtiyacı var?
731 görüntülenme
0
 • Alıntılı Paylaş
 • Tekrar Paylaş
 • Alıntılı Paylaşımları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap
Soner Albayrak
Fizik Doktora Öğrencisi

Çubuk anında hareket etmez.

Çubuğun bir kenarını ittiğinde çubuğu sıkıştırmış olursun, senin 1 metre ittiğin ucu sen itince 1 metre ilerler, ve çubuğun geri kalanı da itme kendilerine ulaştığında 1 metre ilerler, fakat bu itme onlara ışık hızıyla ulaşmaktadır. Yani eğer çubuk bir ışık yılı uzunluğundaysa ve sen bir ucunu 1 metre itersen, çubuğun diğer ucu ancak 1 yıl sonra senin itmenin farkına varıp 1 metre ilerler.

Tüm Reklamları Kapat

268 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Relativity: Special, General, And Cosmological. (14 Mart 2020). Alındığı Tarih: 14 Mart 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
0
 • Alıntılı Paylaş
 • Tekrar Paylaş
 • Alıntılı Paylaşımları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
İlhan Taşlı
Fizik İle İlgilenen
Orijinal Soru: 1 ışık yılı uzunluğunda tek parça bir çubuğu çevirirsek veya hareket ettirirsek ne olur?

1 ışık yılı uzunluğundaki çubuğu çevirdiğinizde veya 1 metre ittiğinizde diğer ucun değişimi aynı anda veya ışık hızında gerçekleşmez.

Öncelikle malzemeye uygulayacağınız kuvvet (Artık nasıl bir malzeme hayal edeceksek) hiç bir şekilde sönümlenmemeli. Burada uygulanan kuvvet, kuvvetin uygulandığı moleküllerin bir sonraki moleküle aktarması şeklinde ilerleyecektir (Bir nevi ses dalgalarının iletilmesi gibi). Ve bu iletim ses dalgalarının iletilmesinden daha hızlı olamaz. Tabi birde malzemenin özelliğine göre ses dalgalarının farklı hızlarda ilerlemesi söz konusu. Bildiğiniz gibi ses dalgaları havada 340 m/s, suda 1453 m/s gibi farklı hızlarda hareket eder.

Tüm Reklamları Kapat

Sonuç olarak; cismi çevirdiğinizde diğer ucun dönmesi on binlerce yıl sürebilir. Ve sizin bunu gözlemlemenizde elbette 1 yıl sonra değil on binlerce yıl sonra olacaktır.

3
0
 • Alıntılı Paylaş
 • Tekrar Paylaş
 • Alıntılı Paylaşımları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Görkem Öge
Kozmoloji meraklısı.
Orijinal Soru: Teorik olarak 5 ışık yılı uzunluğunda bir çubuğumuz olsaydı ve bunu kullanarak bilgi aktarmak isteseydik bu bilgiyi ışık hızından hızlı aktarabilir miydik?

Bahsettiğiniz teorik çubuğun hangi maddeden yapıldığını ve bu maddenin esneme ya da sıkıştırılma özelliğini bilmeden bu soruya cevap vermek pek mümkün görünmüyor. Yani elimizde milyarlarca hatta trilyonlarca km uzunluğunda bir çubuk olsa ve o çubuğu dünyadaki ucundan itsek, uyguladığımız kuvvetin çubuğun diğer ucuna aynen ulaşabilmesi için çubuğun oluştuğu maddenin inanılmaz bir sertlikte olması gerekir ki evrende böylesi bir esnemeye karşı rijitlik sunan bir elementin var olup olmadığı sorusu, sorduğunuz sorudan daha da teorik.

108 görüntülenme
0
0
 • Alıntılı Paylaş
 • Tekrar Paylaş
 • Alıntılı Paylaşımları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Kaan Kanara
Kaan Kanara
60K UP
Lise Öğrencisi

Kütle ve enerji aynı şeyi farklı görünüm biçimleri. Einstein'in ünlü denklemi şu anlama geliyor. "Bir miktar enerji, bir miktar kütlenin ışık hızının karesi ile çarpımına denktir." Küçücük bir atom bombasının bu kadar büyük bir enerji çıkartıp her yeri yakıp yıkmasının nedeni işte bu denkliktir.

denkleminin bir sonucu olarak, hızlı hareket eden bir nesne yavaş hareket eden bir nesneye göre daha fazla kütleye sahip gibi görünüyor. Bunun nedeni bir nesnenin hızını artırmanın aynı zamanda kinetik enerjisini artırmak anlamına gelmesidir. Yani ışık hızına ulaşan bir nesnenin kütlesi ve enerjisi sonsuz olmalıdır ve bu imkansızdır. Işığı oluşturan parçacıklara foton adı verilir ve bu parçacıkların bildiğimiz kadarı ile kütleleri yoktur. :)

Tüm Reklamları Kapat

128 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Evrim Ağacı Ve Çoğu Farklı Yer :). (14 Mart 2020). Alındığı Tarih: 14 Mart 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Wikipedia . (14 Mart 2020). Alındığı Tarih: 14 Mart 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Alıntılı Paylaş
 • Tekrar Paylaş
 • Alıntılı Paylaşımları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close