Puan Ver
0
Puan Ver

Telepati mümkün müdür?

Bu soruyu sormama sebep olan kişi wolf messing'dir. Kendisinin dünyaca tanınan bir çok insan(einstein, freud, stalin vb. ) ile olan anısıyla karşılaştım ve tanınan kişiler tarafından da bu anılara dair herhangi bir yalanlama göremedim. Özellikle bu durumdan dolayı telepati ilgimi çekti. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap

Başka birisi de bu soruyu sormuştu onu da cevaplamıştım o yüzden kopyala-yapıştır yapıyorum buraya.

Telepati yane zikin okuma, tarih boyunca o denli önem görmüştür ki, genellikle tanrılarla bağdaştırılmıştır.Herhangi bir tanrının en temel özelliği insanların zihnini okumak ve dualarına yanıt vermektir.Düşünceler kişisel ve görünmez olduğu için, şarlatanlar ve dolandırıcılar yüzyıllardır aramızdaki bön ve ahmakları istismar etmektedir.Tarih boyunca insan yerine bazı hayvanları kullanarak (güya) telepati ispatlanmaya çalışılmıştır, mesela Akıllı Hans adında bir at karmaşık matematik işlemlerini başararak izleyenleri şaşkına çevirdi.Örneğin eğitmeni 48'i 6'ya bölmesini istediğinde ayağını 8 kere yere vuruyordu.Tabiki de gerçek değil atın yaptığı tek şey, eğiticisinin belli belirsiz yüz ifadelerini izlemekten ibaretti.Eğitmenin yüzü hafif değişene kadar at ayağını yere vuruyordu, seyircide bunu anlamayıp hayrete düşüyordu.

İlke olarak beyin, düşüncelerimizi minik elektriksel sinyaller ve elektromanyetik dalgalar şeklinde yayan bir vericidir.Ancak, bir insanın düşüncelerini okumak için bu sinyallerden yararlanmak kolay değildir.İlk olarak, bu sinyaller son derece zayıftır, milliwatt'lar mertebesindedir.İkincisi, sinyaller karmakarışıktır, rastgele gürültüden ayırt edilemezler.Üçüncüsi, beyinlerimiz başka beyinlerden bu sinyaller aracılığı ile benzer mesajlar alma yeteneğine sahip değildir; yani bizim bir antenimiz yoktur.

Teşekkür (1)
3

Kaynaklar

  1. Michio Kaku-Olanaksızın Fiziği Kitabı alıp okuyabilirsin (telepati dışında yeni şeyler öğrenirsin.)
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ya hep birlikte var olacağız, ya hep birlikte yok olacağız.”
Bertrand Russell
Geri Bildirim Gönder