Puan Ver
0
Puan Ver

Telepati gerçek mi ve ne kadar ileri gidilebilir?

Ben yeğenimle bir kez telepati yapmayı denedim ve bir denemeden sonra bazen onun söylediği şeylerin benim de aklıma geldiğini farkettim. Gerçek mi bu yoksa tesadüf mü ve gerçekse en fazla ne kadar telepati yapılabilir yani mesela aklından geçen her şey onun da aklından geçebilir mi

1
Umutcan Memati 0
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap

Parapsikolojinin çalışma alanında olan bu konu Ganzfeld Prosedürü isimli bir deney düzeneği ile test edilmeye çalışılmış. Bu deneyde her bir oturum özetle şu şekilde gerçekleşiyor: ses izolasyonu olan 2 farklı oda ve bu odalarda alıcı ve gönderici olarak belirlenmiş birer kişi oluyor. Göndericiye 1 fotoğraf gösteriliyor ve fotoğraf hakkında konsantre olmuş şekilde düşünmesi ve konuşması söyleniyor. Ardından alıcıya, aralarından biri daha önce göndericinin düşünmüş ve hakkında konuşmuş olduğu fotoğraf olmak üzere, 4 fotoğraf gösteriliyor ve göndericinin üzerine düşünüp konuştuğu fotoğrafın hangisi olabileceği soruluyor. Bu prosedürün uygulandığı 835 oturum sonrasında alıcı olarak deneye katılan kişiler %38 oranında doğru cevap veriyor. Bu oturumlar sonucu olasılıksal olarak %25 doğru cevap beklendiğinden %38 lik doğru cevap oranı oldukça yüksek olarak değerlendiriliyor. Fakat bu sonucun tartışmalı bir yanı var. Bu 835 oturumun sonucuna 28 farklı analizin raporları toplanarak ulaşılıyor. Yani tek bir araştırmanın sonucunda ortaya çıkmıyor. Bu durum da akıllara şunu getiriyor: aslında daha fazla insan bu deneyi uygulamış ama ilgi çekici sonuçlar bulamadığından sonuçları yayınlamamış olabilir ve biz sadece ilgi çekici olarak görüldüğü için yüksek oranlı doğru cevap ile sonuçlanmış araştırmaların sonuçlarına ulaşmış olabiliriz.

Kaynak: Atkinson & Hilgard's Introduction to Pschology

Teşekkür (1)
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Doğrunun peşinden aşkla gidin; ancak hatayı da affedin.”
Voltaire
Geri Bildirim Gönder