Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Semy Clerk
Semy Clerk Üye
1
Teknolojik aletler şarj yüzdesini nasıl ölçerler?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Kabul Edilen Cevap
Ege Garip
Ege Garip Bilim okuyucusu/Fen Lisesi 9. sınıf/

Öncelikle teknolojik aletlerin belirli alt ve üst şarj limitleri vardır. Bu şarj limitleri,alet ilk alındığında üretici fitma tarafından belirlenmiştir ancak daha sonralarda bu limiti kullanıcı belirler. Ayrıca az önce de dediğim gibi bunda daha sonralarda sizin payınız da olmasına rağmen,başlangıçtaki üretici firmanın kodlarının bu işte daha çok katkısı var. Teknolojik aletlerin şarj yüzdelerini belirlemek için kullandıkları yöntem hakkında Google ve diğer arama motorlarının kaynaklarında pek bilgi bulamasam da size bunu açıklayacağım. Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden yayınlanan bir akademik makalede bunun anlatımı var ve durumu şu şekilde özetleyebilecğimizi de söyleyebilirim:

1) Teknolojik aletlerin şarj durumları elbette ki bataryalarına ve bu bataryaların gücüne bağlıdır. Yeniden kullanılabilir olan bu bataryaların(tekrar tekrar şarj edebilmemizden ötürü) içlerinde akım şiddetini ölçen elektronik sistemler bulunur. Ayrıca şarj olduktan sonra da belirli akım aralıklarında(bunu ‘%’ ile ifade ederiz) bunu cihaza dağıtır. Örneğin %20 genelde alt sınırdır, %80 ise üst sınırdır. Genelde batarya bu aralıklarda akım ve enerji dağılımı yapar.

2) Bu “%” sembolü ile belirttiğimiz kısım aslında dağılan enerjinin kullanılabilir enerjiye olan oranıdır. Çünkü şarj sadece cihaz açıkken değil, cihaz kapalıyken de azalabilir. Bunun için de arka planda çalışan uygulamaların olması gereklidir. Ancak her zaman durum bu şekilde değildir, çünkü bazı telefon bataryalarının üst sınırı daha azdır ve bu da şarjda hızlı düşüşlere neden olabilir.

Bu Reklamı Kapat

3) Demin de anlattıklarımızı toparlayacak olursak durumu şu şekilde sizlere aktarabilirim: Her şarj birimi yani sayısı için( örneğin %20,%21,vs.) belirlenmiş ortalama akım şiddetleri vardır ve batarya bu akımları algıladıkça cihazın şarj durumunu ölçmüş olur. Örneğin batarya üzerinden 12.4 voltluk bir akım geçti ve bu da telefona 7 dakika yetecek. Alınan diğer ortalamalarla beraber,tabi başlangıçta da dediğim gibi üretici firmanın bu batarya ömrü ve çalışma stili için işlediği kodlar bu kısımda daha elzem, şarj yüzdesinin %15 olduğu ekrana düşer ve eğer üretici firmanın belirlediği alt sınırın altındaysa ekrana uyarı düşer ve bu uyarıyla bataryanın artık telefona istenilen performansta(bahsettiğim yaklaşık ortalama telefon performansı) çalışamayabileceğinin uyarısını verir. Böylelikle şarj da ölçülmüş olur.

4) Dipnot kısmıdır. Bu her şarj yüzdesi için yapılmayabilir, belirli aralıklar için düzenlenmiş akım şiddeti ölçülerek de yapılabilir. Ayrıca akım ve volt-yüzde bağlantısı bataryadan bataryaya değişiklik gösterebilir. Bu metin,sadece telefonlar için geçerlidir. Aksi takdirde diğer cihazlarda sistem daha farklı olabilir ancak ortalama ölçme yöntemi günümüzde genellikle böyledir. Ayrıca yapılan iş ve performansa dayalı olarak batarya ve aksamların hızlı çalışması ( yüksek çözünürlük, geniş fps’li oyunlar vb.) batarya ömrünü kısaltır. Umarım yardımcı olabilmişimdir, buraya kadar okuduysanız teşekkürler.

218 görüntülenme

Kaynaklar

  1. E. İsa Tezde, H. İbrahim Okumuş, et al. (2019). Batarya Modeli Ve Şarj Durumu Belirleme. Telefon ve Batarya, sf: 6. | Arşiv Bağlantısı
  2. D. Emre, et al. Telefonlar Şarj Yüzdelerini Nasıl Ölçer?. (11 January 2020). Alındığı Tarih: 11 January 2020. Alındığı Yer: QA Stack | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et